Libya Posta Kodu

Günümüzde çok sayıda kişi Libya’ya farklı sebepler ile gitmekte ve ülkemizden çıkış yapmaktadırlar. Libya posta kodu ülkede ikamet eden akrabalarınıza ulaşmanızda yardımcı olmaktadır. Libya posta kodunu en iyi şekilde öğrenebilmek için online Eurostar yurtdışı eğitim danışmanlığı sayfamızı tercih edebilirsiniz.

Libya'da Eğitim Posta Kodu: 50676

Libya Posta Kodu

Libya Posta kodu ünye ilçesinde bir adrese mektup, kargo, evrak, fatura göndermek istediğinizde sorgulatmanız gereken ilgili adres için belirlenmiş 5 haneli rakamdır.  Posta kodu kargonuzun ilgili adrese sorunsuzca ulaşması için kesinlikle gerekli olan bir bilgidir. Adrese mektup gönderirken gerekli olan posta kodu, gönderinizin en hızlı şekilde ait olduğu adrese iletilmesini sağlar. Ülkemizde posta kodlarının önemi pek bilinmemektedir. Bölgelerin posta kodlarını bilmek önemlidir. Bu uygulama kolaylık sağladığı için 100’den fazla ülke tarafından kullanılmaktadır. Bununla beraber, posta kodunun kullanılmadığı ülkeler de vardır.

Posta Kodu Nasıl Aratılır?

Bir kişiye ya da kuruma kargo göndereceğiniz zaman kurumun adresine göre posta kodunu bulmanız gerekir. Aradığınız posta kodlarını posta Ptt‘nin kurumsal sayfasına girerek sorulatabilirsiniz. Posta kodu sorgulama sonuçları için Ptt’nin anasayfası olan postakodu.ptt.gov.tr sitesine yer alan sisteme bilgileri girmeniz yeterli olacaktır. Örneğin, Ordu Ünye Posta Kodu Ataköy ilçe Mahallelerin posta kodlarını öğrenme  için siteden il, ilçenin posta kodu, mahalle bilgilerini tek tek girerek sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Libya’da Kişisel Posta Kutusu Kiralamak İçin Ne Yapılmalı?

Libya’ya yeni yerleşmiş ve çalışmaya başlamış biriyseniz  ilk olarak adresinizin tam olarak öğrenmeniz gerekir. Özellikle yurt dışında adreslerin mutlaka posta kodu ile yazılması gerektiği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Ancak Libya’da durum biraz farklı işlemektedir. Türkiye’de olduğundan farklı olarak Libya’da posta kodunuzu öğrenmek  için bir takım basamaklar serisini geçmeniz gerekir.

Libya’da kurumsal bir posta kodu bulunmamaktadır. Bu sebeple, Libya’da yaşarken kendinize ait bir posta kodu kiralamanız gerekecektir. Libya ülke sınırları içinde yaşayan kişilerin kendilerine ait evlerinin veya iş yerlerinin yakınındaki postanelere ait merkezlerde kiraladıkları posta kutuları yer almaktadır. Bu yüzden kargo göndermek için kişisel bir posta kutusu almak ve bu kutunun posta kodunu kullanmanız gerekmektedir.

Bunun için öncelikle evinize ya da iş yerinize en yakın postaneyi bulmalısınız. Ardından oraya gidip kimliğiniz ve oturma izninizle beraber yetkili kişilerden kendinize ait bir posta kutusu kiralamak istediğinizi söylemelisiniz. Bundan sonraki süreçte size yetkililer en kısa sürede bir posta kutusu temin edeceklerdir. Bu posta kutularının aylık veya yıllık ücretleri vardır. Posta kutunuzu aldıktan sonra kargolarınız için adres verirken bu özel posta kutusuna ait posta kodunu sona yazmanız yeterli olacaktır.

Libya Posta Kodu Adres Nasıl Öğrenilir?

Dünyadaki çoğu ülkenin aksine Libya’da kurumsal bir posta kodu yerine kişilerin kendileri için postanelerden kiraladığı posta kutuları bulunmaktadır. Adres kullanımlarında son kısma bu posta kutusuna ait posta kodu yazılmaktadır. Özel posta kutularının kodları P.O. harfleri ile başlar. Ve postaneden kiraladıktan sonra yetkililer tarafından posta kutusunu kiralayan kişiye teslim edilir.

Libya Posta Kodu Nasıl Doğru Yazılır?

Bu kodu doğru yazmak gibi bir şey ne yazık ki söz konusu değildir. Çünkü Libya’da semt ve şehirlerine göre atanan bir posta kodu yoktur. Bunun yerine postane merkezlerinden kiralanan özel posta kutularına postane tarafından tanımlanan kodlar vardır. Bu kodlar P.O. harfleri ile başlar ve rakamlarla devam eder. Harflerle rakamlar arasında boşluk bırakılmalıdır. Son dakika haberleri … Haber içerikleri kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz başka yerde yayınlanamaz

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1