Libya Askerlik Tecili

Eğer Libya’da yaşamaya başlayan, oturma izni ve çalışma izni olan bir Türk vatandaşıysanız ve askerliğinizi tecil ettirmek istiyorsanız, Libya’da bulunan Trablus Büyükelçiliği, Misurata Başkonsolosluğu ve Bingazi Başkonsolosluğu’ndan birine başvurmanız gerekmektedir.

Libya'da Eğitim

Libya Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Eğer Libya’da yaşamaya başlayan, oturma izni ve çalışma izni olan bir Türk vatandaşıysanız ve askerliğinizi tecil ettirmek istiyorsanız, Libya’da bulunan Trablus Büyükelçiliği, Misurata Başkonsolosluğu ve Bingazi Başkonsolosluğu’ndan birine başvurmanız gerekmektedir. Libya’da çalışan işçi veya işçi olarak yapılan başvurularla ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz Konsolosluk sayfasına gidip “Askerlik İşlemleri” bölümünü açmanız yeterli olacaktır.

Oturma ve çalışma iznine sahip işçi, işveren ve sanatçı olarak eğer Libya’da yaşayan kişi çalışma belgeleri ile birlikte Trablus Büyükelçiliği, Misurata Başkonsolosluğu ve Bingazi Başkonsolosluğu’ndan birine başvurduğu takdirde askerlik tecil ettirme işlemlerini başlatabilir. Bu kişiler oturma ve/ veya çalışma izinlerinin sürelerine bağlı olmakla birlikte 38 yaşına gelmeyen herkes çalışma belgelerini ibraz ettiği takdirde 38 yaşına kadar askerliğini tecil ettirebilir.

İş, işveren, sanatçı veya bir meslek mensubu olarak yapılan ilk başvurular şahsen, ikinci kez tecil ettirme başvuruları ise başvuruları şahsen veya posta yoluyla yapılabilir. 2. kez askerliğini tecil ettirme başvurusu yapan kişiler bu başvuruyu en geç ilk tecil süresinden 1 ay öncesinde yapmalıdır. Bunlar dışında eğer kişinin eşi yurtdışındaki resmi makamlar görevliyse sahip olduğu pasaport göz önüne alınarak tecil işlemleri gerçekleştirilir.

38 yaşını doldurduğu senenin 31 Aralık gününe kadar geçerli olacak askerlik tecilleri ile ilgili yardım almak isterseniz Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı’na ait + 90 312 292 29 29 numaralı telefon numarasını 7 gün 24 saat arayabilirsiniz.

Eğer ki askerliğinizi tecil ettirdiğiniz dönemde 184 günden fazla Türkiye içinde kaldığınız resmi makamlar tarafından tespit edilirse askerlik teciliniz iptal edilmektedir. Bu tip ve benzeri şartlarla ilgili askerlik tecilinizi yaptırmadan önce bilgi aldığınız takdirde sonraki süreçlerde yaşanacak olumsuzluklardan kendinizi kurtarmış olursunuz.

Yukarıda saydığımız kanallar dışında konuyla ilgili yardım almak için Trablus Büyükelçiliği’ne ait web sitesi Trablus , 218 3601560 numaralı telefon ve faks numarasından ve Embassy eposta adresinden; Bingazi Başkonsolosluğu’na ait 218 61 223 0003 numaralı telefon ve faks numarasında ve Consulate eposta adresinden; Misurata Başkonsolosluğu’na ait 00218512663210 telefon numarası ile 00218512663215 faks numarasından ve Misuraya eposta adresinden destek alabilirsiniz.

Başvuru yaparken yanınızda oturma ve çalışma izni belgeleri ile ikişer adet fotokopisi, pasaport ve kimlik belgeleri ve ikişer adet fotokopisi, Türk pasaportunun aslı ile işlem görmüş sayfalarının 2 adet fotokopisi ve 3 adet vesikalık fotoğrafınızı bulundurmalısınız.

Ancak sürekli yurtdışı askerlik tecil süreçleri ve koşulları ilgili değişiklikler olmaktadır. Bu tip duyurular Konsolosluk , Trablus  web adreslerinden yayınlanmaktadır. O yüzden bu siteler başvuru sürecinden önce mutlaka takip edilmeli ve ona göre başvuru süreçleri başlatılmalıdır. Yine aynı şekilde Dış İşleri Bakanlığı’na ait çağrı merkezinin + 90 312 292 29 29 numaralı hattından da bilgi alınabilir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1