Huddersfield Şehri – Tarihi – Gezilecek Yer – Aktiviteler – Üniversite

Huddersfield Şehri

Huddersfield, İngiltere’nin Batı Yorkshire bölgesindeki Metropolitan Borough of Kirklees’te bir pazar kasabasıdır. İngiltere’nin 11. büyük şehri ve West Yorkshire bölgesinin en büyük şehridir. Viktorya dönemi mimarisi, Huddersfield tren istasyonu ve özellikle yün olmak üzere bir tekstil merkezi olmasıyla tanınır. Huddersfield Üniversitesi de orada yer almaktadır. Kasaba ayrıca Huddersfield Town Futbol Kulübü’ne ve Huddersfield Giants Rugby Ligi Futbol Kulübü’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Huddersfield Tarihi

Huddersfield, en azından Anglo-Sakson dönemine kadar uzanan zengin bir tarihe sahiptir. Kasabadan 1086 Domesday Kitabında “Oderesfelt” ve “Odresfeld” olarak bahsedilmiştir. Adının Eski İngilizce’de “su” anlamına gelen “odra” ve “açık arazi” anlamına gelen “feld” kelimesinden geldiği düşünülmektedir.

Sanayi Devrimi sırasında Huddersfield, özellikle yün olmak üzere tekstil üretimi için önemli bir merkez haline geldi. Değirmenler için bol miktarda su sağlayan Pennines’e kasabanın yakınlığı ve birkaç ana ulaşım yolunun kavşağında olması, onu tekstil üretimi için ideal bir yer haline getirdi.

19. yüzyılda kasaba, 1847’de açılan Huddersfield tren istasyonu gibi birçok yeni bina ve altyapı projesinin inşa edilmesiyle önemli bir büyüme ve gelişme yaşadı.

20. yüzyılda, Huddersfield’daki tekstil endüstrisi düşüşe geçti, ancak kasaba o zamandan beri ekonomisini çeşitlendirdi ve Huddersfield Üniversitesi’nin burada bulunmasıyla bir eğitim merkezi haline geldi.

Bugün, Huddersfield, zengin bir kültürel mirasa ve güçlü bir topluluk duygusuna sahip, canlı, çeşitliliğe sahip bir şehirdir. Huddersfield Sanat Galerisi ve kasabanın tarihi ve mirasının öyküsünü anlatan Tolson Müzesi gibi birçok turistik cazibe merkezi ile ziyaretçiler için popüler bir yer olmaya devam ediyor.

Huddersfield’de Gezilecek 10 Yer

 1. Victoria Kulesi: Kasabanın ve çevredeki bölgenin panoramik manzarasını sunan bir Viktorya kulesi.
 2. Huddersfield Sanat Galerisi: Yerel, ulusal ve uluslararası sanatçıların çalışmalarını sergileyen sanat eserleri ve sergilerden oluşan bir koleksiyon.
 3. Tolson Müzesi: Huddersfield’ın tarihi ve mirasının hikayesini anlatan bir müze.
 4. Huddersfield Tren İstasyonu: Sanayi Devrimi sırasında şehrin gelişmesinde önemli rol oynayan tarihi bir tren istasyonu.
 5. Castle Hill: Kasabanın ve çevredeki bölgenin panoramik manzarasını sunan eski bir anıt.
 6. John Smith’s Stadyumu: Huddersfield Town Futbol Kulübü ve Huddersfield Giants Rugby Ligi Futbol Kulübü’nün evi
 7. Lawrence Batley Tiyatrosu: dramadan komediye, müzikten dansa kadar çok çeşitli performanslar için bir mekan.
 8. Kirklees Hafif Raylı: kırsal bölgeyi keşfetmek için eğlenceli ve benzersiz bir yol sunan dar hatlı bir demiryolu.
 9. Huddersfield Dar Kanalı: şehrin kalbinden geçen tarihi bir kanal, pitoresk yürüyüşler ve tekne gezileri sunar.
 10. Huddersfield Üniversitesi: Çeşitli tesislere ve araştırmaya güçlü bir şekilde odaklanan modern ve iyi donanımlı bir üniversite.

Huddersfield’de Yapılabilecek 10 Aktivite

 1. Yıllar boyunca çeşitli sivil işlevler için kullanılmış olan tarihi bir bina olan Huddersfield Belediye Binası’nı ziyaret edin.
 2. Resmi bahçeler, göl ve çocuklar için oyun alanı bulunan tablo güzelliğindeki Beaumont Park’ta yürüyüş yapın.
 3. Yerel bölgenin hikayesini eserler ve sergilerden oluşan bir koleksiyonla anlatan Tolson Müzesi’ni keşfedin.
 4. Yerel ve ulusal sanatçıların geniş bir eser koleksiyonuna sahip olan Huddersfield Sanat Galerisi’ni ziyaret edin.
 5. Kasabanın içinden geçen ve yerel bölgenin güzel manzaralarını sunan Huddersfield Dar Kanalı’nda bir tura katılın.
 6. Yıl boyunca çeşitli yapımlara ve performanslara ev sahipliği yapan Lawrence Batley Theatre’da bir gösteri izleyin.
 7. Viktorya dönemi mimarisinin güzel bir örneği olan Huddersfield tren istasyonunu ziyaret edin.
 8. Yakındaki National Trust mülkü Marsden Moor Estate’te yürüyüş yapın.
 9. Huddersfield Giants Rugby Ligi Takımı ve Huddersfield Town Futbol Kulübü’nün evi olan John Smith’s Stadyumu’nu ziyaret edin
 10. Yerel endüstri, müzik ve daha fazlası dahil olmak üzere üniversitenin arşiv koleksiyonlarını keşfedebileceğiniz University of Huddersfield’s Heritage Quay’i ziyaret edin.

Huddersfield’de Üniversite Okumak

Huddersfield Üniversitesi’nde okumak, öğrencilere çeşitli akademik ve destek hizmetleri sağlar. Üniversite, işletme, mühendislik, sağlık ve sanat da dahil olmak üzere çok çeşitli konularda lisans ve lisansüstü derece programları sunmaktadır. Üniversite, istihdam edilebilirliğe güçlü bir şekilde odaklanır ve yerleştirmeler, stajlar ve gönüllü çalışma yoluyla öğrencilere seçtikleri alanda pratik deneyim kazanmaları için birçok fırsat sunar. Öğrenciler, özel bir kütüphane, çevrimiçi kaynaklar ve çalışma destek programları dahil olmak üzere bir dizi akademik destek hizmetine erişebilir. Buna ek olarak, üniversite bir dizi ders dışı etkinlik, kulüp ve toplulukların yanı sıra öğrenciler için danışmanlık ve destek hizmetleri sunmaktadır.

 

 

 

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]


  Hemen Danışmanlık Alın

  Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  whatsapp1