İngiltere YÖK Denklik

İngiltere, dünyanın en iyi üniversitelerine ve eğitim sistemine sahip ülkeleri arasında ön sıralarda yer almaktadır. Lisans eğitimleri genellikle 3 yıldır. Türkiye ve İngiltere eğitim sistemi arasında önemli farklılıklar bulunmaktadır.

İngiltere'de Eğitim

İngiltere Üniversiteleri YÖK Denklik

İngiltere, dünyanın en iyi üniversitelerine ve eğitim sistemine sahip ülkeleri arasında ön sıralarda yer almaktadır. Lisans eğitimleri genellikle 3 yıldır. Türkiye ve İngiltere eğitim sistemi arasında önemli farklılıklar bulunmaktadır.

Türkiye’de liseden mezun olan öğrenciler direkt olarak İngiltere’de üniversite eğitimine başlayamamaktadırlar. Bir üniversite hazırlık süreci mutlaka yaşamaları gerekecektir. 1 yıl süresince öğrenciler Fen Bilgisi, Sosyal Bilimler, Matematik gibi alanlarda eğitim alırlar ve A Level seviyesine ulaşmak için çabalarlar. Burada eğitim almak istedikleri bölümün türüne göre dersler verilerek üniversite eğitimine hazırlanmış olurlar.

Foundation sınıfını bitirmeden lisans eğitimine başlayamazlar. Bu Foundation sınıfına dahil olabilmek için de çok iyi derecede İngilizce bilmeleri gerekir. Çünkü bu süre içerisinde ek olarak İngilizce eğitimi almaları söz konusu olmamaktadır. Öğrencilerin üniversite öncesinde mutlaka iyi bir dil eğitimi almaları ve minimum IELTS 5.5 seviyesinde bir skor elde etmeleri gerekmektedir.

Öğrenciler çoğunlukla yüksek lisans için İngiltere’yi tercih etmektedirler. Genel olarak master programları 1 yılda tamamlanabilmektedir. Tezlidir. İngilizcesi ve not ortalaması yeterli olmayanlar bir yıl pre-master programlarına dahil olabilmektedirler. Burada eğitim alan lisans ve yüksek lisans öğrencileri dünyanın neresine giderlerse gitsinler rahatlıkla iş bulabilirler. Ayrıca İngilizce seviyeleri de ana dil düzeyine ulaşmaktadır. Birçok öğrenci 2. Bir dili de öğrenmektedir. Kaliteli eğitim, uygulama olanakları ve yüksek prestij denilince İngiltere en önemli destinasyonumuzdur.

İngiltere’de lisans ve yüksek lisans eğitimleri ücretlidir. Fiyatları yüksektir. 6000 GBP ile 15.000 GBP arasında rakamlar karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca yaşam masrafları açısından baktığımızda da burada ki eğitimin maliyetlerinin fazlalığı göze çarpmaktadır. Konaklama bedelleri 3000-8000 GBP, Ulaşım-Beslenme gibi diğer giderler 3000-8000 GBP arasındadır. Toplamda ortalama 12000-31000 GBP yıllık olarak karşımıza çıkacak masraflardır. Yani TL olarak yıllık minimum 81.000 TL ile 210.000 TL aralığında değerleri baz almamız gerekmektedir. YÖK Denklik İngiltere açısından baktığımızda üniversiteler dünya sıralamasında ki yerleri ilk 500’de olanlara kısa sürede denklik alabilme olanağından bahsedebiliriz. Bu okulları bitirenlere sınav vb. gibi şartlar genellikle aranmamakla beraber bu tamamen YÖK’ün inisiyatifine bağlı bir durumdur. YÖK Denklik İngiltere sıralamada daha gerilerde olan üniversiteler içinde aslında benzer denklik süreçleri uygulanmaktadır. Ülke genelinde üniversitelerin eğitim kaliteleri yüksek olduğundan öğrenciler ülkemizde denklik açısından çok endişelenilecek durumlarla karşı karşıya kalmamaktadırlar. Üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır. Bununla beraber yine de gidilecek üniversitenin YÖK Denklik İngiltere için tanınırlık belgesi alınmasında yarar vardır. Bu belge dilekçe karşılığında elde edilebilmektedir. Dilekçe elden ya da kargo, posta aracılığı ile YÖK’e ulaştırılır. Kurum hesabına dilekçe ücreti yatırılması da gerekmektedir.

Siz de Avrupa’nın en çok tercih edilen ülkesinde kaliteli bir eğitim almak ve yüksek standartlarda bir geleceğe sahip olmak istiyorsanız İngiltere’de eğitim başvurularını kaçırmayın. Geleceğe yatırım yapın.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1