Yurtdışında Eczacılık YÖK Diploma Denkliği

Yurt Dışında Eczacılık

Üniversite Eğitim Rehberi

Eczacılık her zaman için üniversite okumak isteyen kişilerin ilk seçimlerinden biridir. Özellikle meslek hayatında kendilerine birçok kapıyı açan ve aynı zamanda rahat bir yaşam standardı sağlayan bu meslek için alacakları eğitimleri yurtdışında almak isteyen öğrenciler birçok farklı konuda araştırma yapmalıdırlar. Bu konuda dikkat edilmesi gereken konuların başında ise seçilen üniversitelerin ülkemiz ile olan denklik anlaşmaları gelmektedir. Alınan diplomaların ve eğitimlerin ülkemizde geçerli olabilmesi için mutlaka denklik belgesi alınması gerekmektedir. Ancak bu belgenin alınması o kadar kolay değildir. Öğrenciler mutlaka belli kriterleri karşılamalı ve aynı zamanda gerekli belgeleri temin ederek başvurularını yapmalıdırlar.

Denklik işlemlerine başlandığında önceleri sürekli olarak telefon ile veya yüzyüze yapılan görüşmeler ile bilgiler alınabilmekteydi. Ancak artık tüm öğrenciler sahip oldukları E-Devlet şifreleri ile kısa zaman içinde sorgulama işlemlerine başlayarak istedikleri tüm bilgileri elde edebilmektedirler. Bu işlemlerin ne kadar süreceği tamamen yapılan yazışmalara ve aynı zamanda incelemelere bağlıdır. Her ne kadar insanlar bu işlemlerden kısa zaman içinde sonuç almak isteseler ile yine de bu çoğu zaman mümkün olmamaktadır.

Eczacılık mezunları da mezun oldukları üniversitelerin dünya sıralamasında ki yerine ve aynı zamanda YÖK ile olan ilişkilerine bağlı olarak denklik işlemlerine basıl başlayacaklarını belirlemektedir. Bu konu hakkında net bilgiler almak isteyen kişiler diledikleri zaman Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçebilirler.

Eczacılık Mezunları İçin Denklik İşlemleri

Şu an YÖK denklik veren üniversiteler listesine bakıldığı zaman bu üniversitelerin dünya sıralamasında ilk 1000 içinde olmaları gerekmektedir. Bu üniversiteleri seçen kişiler hangi bölümlerden mezun olurlarsa olsunlar ülkemize döndükleri zaman hemen denklik işlemlerine başlayabilmektedirler. Ancak seçilen üniversiteler ilk 1000 dışındaysa o zaman öğrenciler o üniversiteye yerleşmeden önce ülkemizde uygulanan üniversite sınavına girmeli ve ilgili bölüm için gerekli puanı mutlaka almalıdırlar. Her sene güncellenen bu liste hakkında YÖK’ün ilgili birimleri de düzenli olarak incelemeler yapmakta ve gerek görüldüğü zaman ilgili üniversitelerin denkliklerini iptal edebilmektedir. Bu sebeple öğrenciler seçecekleri üniversitelere karar vermeden önce kesinlikle bu listeyi titiz bir şekilde incelemelidirler.

Bu konuda bilinmesi gereken bir ayrıntı vardır. O da öğrenciler üniversiteye kayıt oldukları zaman eğer o üniversite denklik hakkına sahipse ve eğitim alınırken denklik hakkı iptal edilirse bu durum o öğrencileri etkilememektedir. Yani öğrenciler yine ülkemize döndüklerinden denklik işlemlerine hemen başlayabilmektedirler. Tüm öğrenciler için çok önemli bir konu olan denklik konusu hakkında bilinmesi gereken herşey için Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı uzmanlarından gerekli bilgiler alınabilmektedir. Uzmanlarımız özellikle eczacılık mezunu olan ve denklik işlemlerinde sorun yaşamak istemeyen kişiler ile yaptıkları görüşmeler de her zaman için gerekli bilgileri vermekte ve öğrencilere çok ciddi bir şekilde zaman kazandırmaktadır.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 4]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1