Preston Şehri – Gezilecek Yer- Aktiviteler – Üniversite

Preston Şehri

Preston, İngiltere’nin Lancashire eyaletinde yer alan bir şehirdir. Manchester’ın yaklaşık 40 mil kuzeybatısında yer alır ve yaklaşık 140.000 nüfusa sahiptir. 14. yüzyıldan kalma Preston Guild Hall ve Central Lancashire Üniversitesi gibi Orta Çağ mimarisiyle tanınır. Şehrin zengin bir sanayi geçmişi var ve bir zamanlar tekstil üretimi için önemli bir merkezdi. Bugün eğitim, sağlık ve gelişmiş üretime güçlü bir şekilde odaklanan çeşitlilik içeren bir ekonomiye sahiptir. Şehir ayrıca çok sayıda müze ve galerinin yanı sıra çeşitli mağaza ve restoranlarla canlı bir sanat ve kültür ortamına sahiptir.

Preston Tarihi

Preston, Roma dönemine kadar uzanan uzun bir geçmişe sahiptir. Romalılar bölgede “Prestune” olarak bilinen bir kale inşa ettiler. Orta Çağ boyunca Preston bir pazar kasabasına dönüştü ve 1179’da bir kraliyet tüzüğü aldı. 14. yüzyılda Preston, Lancashire’daki en önemli şehirlerden biriydi ve tekstil üretimi için bir merkez haline geldi. Kasabanın refahı, pamuk eğirme ve dokuma için önemli bir merkez haline geldiğinde Sanayi Devrimi’ne kadar devam etti.

19. yüzyılda Preston, bir tren istasyonu ve bir kanal da dahil olmak üzere yeni altyapının inşasıyla hızlı bir büyüme ve modernleşme döneminden geçti. Dünya Savaşı sırasında şehir ağır bir şekilde bombalandı ancak savaş sonrası yıllarda yeniden inşa edildi.

20. yüzyılda Preston’ın ekonomisi ağır sanayiden hizmet ve teknolojiye kaydı. Bugün şehir, araştırma ve yeniliğe güçlü bir şekilde odaklanan Central Lancashire Üniversitesi’ne ev sahipliği yapıyor ve aynı zamanda sağlık hizmetleri ve gelişmiş üretim için önemli bir merkez.

Preston aynı zamanda çeşitli müzeler ve galerilerin yanı sıra yıl boyunca şehrin tarihini ve mirasını kutlayan festivaller ve etkinlikler de dahil olmak üzere zengin kültürel mirasıyla tanınır.

PrestonDe Gezilecek 10 Yer

 1. Avenham Park: Şehrin göbeğinde oyun alanı, tarihi bir Viktorya dönemi kayıkhanesi ve bir Japon bahçesi olan güzel bir park.
 2. Harris Müzesi ve Sanat Galerisi: Bu müze ve sanat galerisi, geniş bir tekstil koleksiyonu ve ünlü sanatçı LS Lowry’nin eserlerinden oluşan bir koleksiyon da dahil olmak üzere geniş bir eser ve sanat eseri koleksiyonuna sahiptir.
 3. Preston Market: Taze ürünler, el işleri ve giysiler satan çeşitli tezgahların bulunduğu hareketli bir pazar.
 4. St Walburge Kilisesi: İngiltere’deki en yüksek kuleye sahip 19. yüzyıldan kalma bir kilise.
 5. Preston Guild Hall: Kültür merkezi ve konser salonu olarak hizmet veren 14. yüzyıldan kalma bir yapı.
 6. The Miller Arcade: Çeşitli bağımsız mağaza ve kafelerin bulunduğu tarihi bir alışveriş pasajı.
 7. Fulwood Kışlası Miras Merkezi: İngiliz ordusunun en eski alaylarından biri olan Lancashire Piyadelerinin tarihi üzerine sergilerin yer aldığı bir askeri tarih müzesi.
 8. Avenham Collonade: Ziyaretçiler için popüler bir yer olan Viktorya dönemi yapısı.
 9. Tulketh Mill: 19. yüzyıldan kalma restore edilmiş bir pamuk fabrikası, şimdi bir toplum merkezi ve etkinlik mekanı olarak hizmet veriyor.
 10. Deepdale Stadyumu: İngiltere’nin en eski profesyonel futbol takımlarından biri olan Preston North End Futbol Kulübü’nün evi ve stadyum turlara açık.

Preton’da Yapılabilecek Aktiviteler

 1. Ribble Yolu boyunca yürüyüş yapın veya bisiklete binin: Ribble Nehri’ni takip eden ve çevredeki kırsalın güzel manzaralarını sunan doğal bir yol.
 2. Şehrin mirasını keşfedin: Şehrin zengin tarihine bir göz atmak için Harris Müzesi ve Sanat Galerisi, St Walburge Kilisesi ve Guild Hall’u ziyaret edin.
 3. University of Central Lancashire’ı ziyaret edin: Kampüste bir tur atın ve üniversitenin araştırma ve yenilik girişimleri hakkında bilgi edinin.
 4. Alışverişe çıkın: Eşsiz ve yerel ürünleri keşfetmek için Miller Arcade, Market Hall ve diğer yerel pazarlarda gezintiye çıkın.
 5. Canlı bir performansa katılın: Guild Hall’da yıl boyunca çeşitli gösteriler, performanslar ve konserler düzenlenir.
 6. Lancashire Piyade Müzesi’ni ziyaret edin: Lancashire Piyadeleri’nin tarihi hakkında bilgi edinmek için harika bir fırsat.
 7. Bir tur golf oynayın: Preston’da, İngiltere’nin en eski golf kulüplerinden biri olan Royal Preston Golf Kulübü de dahil olmak üzere birçok golf sahası vardır.
 8. Lancaster Kanalı’nda bir tekne gezisine çıkın: Suyun üzerinden şehrin ve çevredeki kırsalın doğal manzarasının keyfini çıkarın.
 9. Yürüyüşe çıkın: Olağanüstü Doğal Güzellik Alanı olan The Forest of Bowland, Preston’a arabayla kısa bir mesafededir ve tüm beceri seviyeleri için çeşitli yürüyüş parkurları sunar.
 10. Ribble Buharlı Demiryolunu ziyaret edin: Eski bir buharlı trene binin ve demiryolunun tarihi hakkında bilgi edinin.

Preston’da Üniversite Okumak

İngiltere, Preston’daki Central Lancashire Üniversitesi’nde (UCLan) bir öğrenci olarak çok çeşitli akademik programlara ve kaynaklara erişiminiz olacaktır. Çalışma alanınıza bağlı olarak blockchain teknolojisi veya diğer ileri teknolojilerle ilgili kurslar alabilirsiniz. Central Lancashire Üniversitesi; işletme yönetimi, mühendislik, sağlık, hukuk, bilim, teknoloji ve çok daha fazlasını içeren çok çeşitli lisans ve lisansüstü programlar sunmaktadır.

Ayrıca çalışmalarınızda size yardımcı olacak üniversitenin kütüphanesine, bilgisayar laboratuvarlarına ve diğer kaynaklara erişiminiz olacaktır. Ek olarak ders dışı etkinliklere, kulüplere ve organizasyonlara katılma ve Preston’daki canlı öğrenci hayatından yararlanma fırsatına sahip olacaksınız.

UCLan’ın farklı geçmişlere ve kültürlere sahip pek çok öğrencisi olan büyük ve çeşitli bir üniversite olduğunu belirtmekte fayda var, bu nedenle dünyanın her yerinden insanlarla tanışma ve onlardan bir şeyler öğrenme fırsatınız olur.

 

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]


  Hemen Danışmanlık Alın

  Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  whatsapp1