Sunderland Şehri – Tarihi – Gezilecek Yer – Aktiviteler – Üniversite

Sunderland Şehri

Sunderland, Kuzey Doğu İngiltere’de Tyne and Wear’da bir şehirdir. Wear Nehri’nin ağzında yer alır ve yaklaşık 275.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Sunderland, uzun bir gemi yapımı ve kömür madenciliği geçmişine sahiptir ancak son yıllarda şehir önemli ölçüde yeniden yapılanma sürecinden geçmiştir. Bugün Sunderland, Sunderland Üniversitesi de dahil olmak üzere bir dizi üniversitenin yanı sıra bir dizi kültürel ve sportif cazibe merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Sunderland’deki önemli yerlerden bazıları Sunderland Müzesi ve Kış Bahçeleri, Ulusal Cam Merkezi ve Penshaw Anıtı’dır.

Sunderland Tarihi

Sunderland, Roma dönemine kadar uzanan uzun ve zengin bir tarihe sahiptir. Bölge Romalılar tarafından yerleşmişti ve Pons Aelius veya “Aelian Köprüsü” olarak biliniyordu. Şehrin Wear Nehri üzerindeki stratejik konumu, onu ticaret ve sanayi için önemli bir merkez haline getirdi ve Sunderland hızla büyük bir liman ve gemi inşa kasabası haline geldi. Orta Çağ’da Sunderland’e bir kraliyet tüzüğü verildi ve kendi kendini yöneten bir ilçe haline geldi.

Sanayi Devrimi sırasında Sunderland’ın tersaneleri ve kömür madenleri gelişti ve şehrin nüfusu hızla arttı. Şehir, özellikle Sunderland yapımı gemilerin savaş çabalarında hayati bir rol oynadığı II. Dünya Savaşı sırasında gemi yapımı için önemli bir merkez haline geldi. Şehrin kömür madenciliği endüstrisi de 20. yüzyıl boyunca gelişmeye devam etti.

Bununla birlikte 20. yüzyılın ikinci yarısında ağır sanayinin düşüşü Sunderland’i sert bir şekilde vurdu ve şehir önemli bir ekonomik gerileme ve yüksek işsizlik yaşadı. Son yıllarda Sunderland önemli ölçüde yeniden yapılanma ve yenilenme sürecinden geçti ve şehir, hizmet sektörü ve yüksek öğrenime odaklanarak ekonomisini çeşitlendirdi. Bugün şehir, Sunderland Üniversitesi ve Sunderland Üniversitesi olmak üzere iki üniversitenin yanı sıra bir dizi kültürel ve sportif cazibe merkezine ev sahipliği yapmaktadır.

Sunderland’da Gezilecek 10 Yer

 1. Sunderland Müzesi ve Kış Bahçeleri – Sunderland’ın tarihi ve kültürünün hikayesini anlatan bir müze ve sanat galerisi.
 2. Ulusal Cam Merkezi – cam yapımı sanatına ve tarihine adanmış bir müze ve galeri, bünyesinde çalışan bir cam stüdyosu vardır.
 3. Penshaw Anıtı – şehrin ve sahilin panoramik manzarasını sunan çarpıcı bir tepe anıtı.
 4. Roker Park – bahçeleri, gölü, oyun alanı ve tarihi bir deniz feneri bulunan büyük bir park.
 5. Sunderland Empire – müzikallerden stand-up komediye kadar çok çeşitli canlı performanslara ev sahipliği yapan tarihi bir tiyatro.
 6. Sunderland Marina – çok sayıda restorana, mağazaya ve tekne gezilerine ev sahipliği yapan pitoresk bir yat limanı.
 7. Sunderland Civic Center – şehrin meclis odalarına ve bir dizi sanat sergisine ev sahipliği yapan tarihi bir bina.
 8. Aziz Petrus Kilisesi – 12. yüzyıla kadar uzanan ve bir dizi ilginç mimari özelliğe sahip tarihi bir kilise.
 9. Sunderland Airshow – sahilde gerçekleşen ve her yıl binlerce ziyaretçiyi çeken yıllık bir hava gösterisi.
 10. Sunderland AFC Stadium of Light – Kuzey Doğu İngiltere’nin en başarılı futbol kulüplerinden biri olan Sunderland AFC’ye ev sahipliği yapar.

Sunderland’da Yapılabilecek 10 Aktivite

 1. River Wear’da bir tekne gezisine çıkın ve şehri farklı bir açıdan görün.
 2. Şehrin tarihi ve kültürü hakkında bilgi edinmek için Sunderland Müzesi ve Kış Bahçelerini ziyaret edin.
 3. Muhteşem deniz ve kır manzarası sunan kıyıdan kıyıya uzanan Sunderland Sahil Yolu boyunca yürüyün veya bisiklete binin.
 4. Çeşitli cadde mağazaları ve bağımsız butiklerin bulunduğu şehir merkezinde alışverişe gidin.
 5. Cam yapım atölyeleri ve çağdaş cam sanatı sergileri sunan Ulusal Cam Merkezi’ni ziyaret edin.
 6. Bahçeleri, gölü, oyun alanı ve tarihi bir deniz feneri bulunan Roker Park’ta bir gün geçirin.
 7. Sunderland Empire Theatre veya Sunderland Arts Center’da canlı bir performans izleyin
 8. Çeşitli restoran ve mağazaların yer aldığı Sunderland Marina’da gezintiye çıkın.
 9. İngiltere’nin Kuzey Doğusundaki en başarılı futbol kulüplerinden birine ev sahipliği yapan Sunderland AFC Stadium of Light’a göz atın
 10. Sunderland Airshow veya Sunderland Uluslararası Müzik ve Dans Festivali gibi şehrin yıllık festivallerinden birine katılın.

Sunderland’da Üniversite Okumak

Sunderland iki üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır: Sunderland Üniversitesi ve Sunderland Üniversitesi. Her iki üniversite de çeşitli disiplinlerde çok çeşitli lisans ve lisansüstü derece programları sunmaktadır.

Sunderland Üniversitesi, 1901’den beri şehirde yüksek öğrenim sağlayan bir devlet üniversitesidir. Üniversite, endüstri temelli öğrenim ve araştırmaya güçlü bir şekilde odaklanır ve işletme gibi alanlarda çok çeşitli lisans ve lisansüstü derece programları sunar.  Hukuk, mühendislik, sağlık ve sanat. Sunderland Üniversitesi’nin ayrıca öğrencilere pratik deneyim ve ağ oluşturma fırsatları kazanma fırsatları sağlayan bir dizi araştırma merkezi ve endüstri ile ortaklığı vardır.

Sunderland Üniversitesi; resmi adıyla Londra’daki Sunderland Üniversitesi, tamamen Sunderland Üniversitesi’ne ait özel bir üniversitedir. Öğrencilere destekleyici ve kapsayıcı bir ortamda yüksek kaliteli bir eğitim sağlamayı amaçlar. Üniversite, işletme, hukuk, sağlık ve sosyal bakım ve yaratıcı sanatlar dahil olmak üzere çeşitli disiplinlerde lisans ve lisansüstü derece programları sunmaktadır.

Sunderland’deki her iki Üniversite de uluslararası öğrenciler için dil desteği, konaklama ve göçmenlik ve vize konularında danışmanlık dahil olmak üzere bir dizi destek hizmetine sahiptir. Sunderland şehri, yaşam maliyetleri açısından da nispeten uygun fiyatlıdır ve iyi bir toplu taşıma sistemine sahiptir bu da onu eğitim için erişilebilir ve uygun bir yer haline getirir.

 

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]


  Hemen Danışmanlık Alın

  Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  whatsapp1