Toulouse Şehri – Tarihi – Gezilecek Yer – Aktiviteler – Üniversite

Toulouse Şehri

Toulouse, Fransa’nın güneyinde Occitanie bölgesinde yer alan bir şehirdir. Ülkenin dördüncü büyük şehridir ve şehrin her yerinde bulunan benzersiz pembe renkli tuğla mimarisi nedeniyle “Ville Rose” (Pembe Şehir) olarak bilinir. Toulouse, Airbus ve CNES (Fransız uzay ajansı) gibi büyük şirketlerin bulunduğu havacılık endüstrisine ev sahipliği yapmaktadır. Şehir, Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri olan Toulouse Üniversitesi ile de ünlüdür. Toulouse ayrıca, Saint-Sernin Bazilikası, Capitole de Toulouse (belediye binası) ve Canal du Midi gibi önemli simge yapıları ile zengin tarihi ile tanınır. Gezilecek çok sayıda müze, park ve bahçenin yanı sıra hareketli bir gece hayatı vardır.

Toulouse Tarihi

Toulouse, antik çağlara kadar uzanan zengin bir tarihe sahiptir. Bölge ilk olarak MÖ 4. yüzyılda Keltler tarafından, daha sonra MÖ 1. yüzyılda Romalılar tarafından yerleşmiştir. O zamanlar Toulouse olarak bilinen şehir, Roma döneminde önemli bir ticaret ve ticaret merkeziydi. Roma İmparatorluğu’nun düşüşünden sonra Toulouse, Vizigotların ve daha sonra Moors’un kontrolü altına girdi. MS 9. yüzyılda Franklar tarafından fethedildi ve Fransa Krallığı’nın bir parçası oldu.

Orta Çağ boyunca Toulouse, üniversiteleri ve okullarıyla tanınan önemli bir kültür ve öğrenim merkeziydi. Aynı zamanda, sonunda 13. yüzyılda Katolik Kilisesi tarafından bastırılan Cathar dini hareketinin önemli bir merkeziydi. Şehir, 14. ve 15. yüzyıllarda bir refah dönemi yaşadı, ancak aynı zamanda veba ve savaş salgınlarıyla da boğuştu.

16. ve 17. yüzyıllarda Toulouse, Fransız Huguenot hareketinin önemli bir merkezi haline geldi ve aynı zamanda Fransız Din Savaşlarının da önemli bir merkezi oldu. 18. ve 19. yüzyıllarda şehir bir modernleşme ve kentsel gelişim süreci geçirmiş ve önemli bir sanayi merkezi haline gelmiştir.

Toulouse, 2. Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından işgal edildi, ancak 1944’te Müttefikler tarafından kurtarıldı. Savaş sonrası dönemde, şehir hızlı bir ekonomik büyüme ve genişleme yaşadı ve bugün önemli bir sanayi ve araştırma merkezi olarak biliniyor. , özellikle havacılık sektöründe.

Toulouse’de Gezilecek 10 Yer

 1. Saint-Sernin Bazilikası: 11. yüzyıldan kalma bu kilise, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir ve dünyanın en büyük Romanesk kiliselerinden biridir.
 2. Capitole de Toulouse: Belediye binası, güzel bir 18. yüzyıl mimarisine sahip ve fotoğraf çekmek için harika bir yer.
 3. Place du Capitole: Şehir merkezinde yer alan, canlı atmosferi ve birçok açık hava kafe ve restoranıyla tanınan büyük bir meydan.
 4. Musée des Augustins: Orta Çağ’dan 20. yüzyıla kadar heykel, resim ve diğer sanat eserlerinin koleksiyonunu barındıran bir sanat müzesi.
 5. Jardin des Plantes: Dünyanın dört bir yanından çok çeşitli bitkilerin bulunduğu güzel bir botanik bahçesi.
 6. Canal du Midi: Şehrin içinden geçen, tekne gezileri ve su boyunca pitoresk yürüyüşler sunan tarihi kanal.
 7. Cité de l’espace: uzay ve astronomi dünyasını keşfeden etkileşimli bir tema parkı.
 8. Musée Georges Labit: Eski Mısır sanatına ve arkeolojisine adanmış bir müze.
 9. Les Abattoirs: Modern ve çağdaş bir sanat müzesi.
 10. Saint-Etienne Katedrali: 13. yüzyıla kadar uzanan, güzel bir iç mekana ve tepeden şehrin panoramik manzarasına sahip büyük bir gotik katedral.

Toulouse’de Yapılabilecek 10 Aktivite

 1. Canal du Midi’de tekne gezintisine çıkın: Suyun üzerinden şehrin pitoresk manzarasının keyfini çıkarın.
 2. Cité de l’espace’i ziyaret edin: Etkileşimli sergileri keşfedin ve uzay ve astronomi hakkında bilgi edinin.
 3. Toulouse Lautrec Müzesi’ni ziyaret edin: Ünlü ressam ve eserleri hakkında bilgi edinin.
 4. Toulouse’un butiklerinde ve pazarlarında alışverişe çıkın: Eşsiz hediyelik eşyalar ve hediyeler için yerel mağazaları ve pazarları keşfedin.
 5. Aşçılık dersi alın: Geleneksel Fransız yemeklerini nasıl pişireceğinizi öğrenin ve lezzetli bir yemeğin tadını çıkarın.
 6. Saint-Sernin Bazilikası’nı ziyaret edin: Romanesk mimarisinin güzel bir örneği ve türünün dünyadaki en büyük kiliselerinden biri.
 7. Yıl boyunca çeşitli performanslara ev sahipliği yapan tarihi bir tiyatro olan Halle aux Grains’te bir konsere veya gösteriye katılın.
 8. Şehirde bisiklet turuna çıkın: Toulouse’un turistik yerlerini ve simge yapılarını iki tekerlek üzerinde keşfedin.
 9. Toulouse Güzel Sanatlar Müzesi’ni ziyaret edin: Rubens, Goya ve Delacroix gibi ünlü sanatçıların eserlerini görün.
 10. Sıcak hava balonuyla gezintiye çıkın: Şehrin havadan görüntüsünü alın.

Toullouse’de Üniversite Okumak

Toulouse, üniversiteleri ve okulları ile tanınır ve güçlü bir akademik itibara sahiptir. Şehir, Avrupa’nın en eski ve Fransa’nın en prestijli üniversitelerinden biri olan Toulouse Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite bilim, mühendislik, işletme, hukuk ve beşeri bilimler gibi alanlarda çok çeşitli lisans ve yüksek lisans programları sunmaktadır.

Toulouse Üniversitesi ayrıca, kendi alanlarında büyük saygı gören Toulouse Ulusal Politeknik Enstitüsü (INPT) ve Toulouse Ekonomi Okulu (TSE) gibi birkaç uzmanlaşmış araştırma enstitüsüne de ev sahipliği yapmaktadır.

Toulouse Üniversitesi’ne ek olarak, şehirde Fransa’nın en prestijli işletme okullarından biri olan Toulouse Business School, Toulouse 1 Capitole University ve Paul Sabatier University gibi bilinen birçok üniversite ve kolej bulunmaktadır. mühendislik ve bilim programları için.

Toulouse, geniş ve çeşitli öğrenci nüfusu ve öğrencilerin şehirdeki yaşama uyum sağlamasına yardımcı olacak birçok kaynağı ile uluslararası öğrenciler için harika bir destinasyondur. Şehir ayrıca, çok çeşitli ilgi alanlarına hitap eden birçok kulüp, topluluk ve organizasyonla canlı öğrenci hayatıyla da bilinir.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]


  Hemen Danışmanlık Alın

  Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  whatsapp1