York Şehri – Tarihi – Gezilecek Yer – Aktiviteler – Üniversite

York Şehri

York, İngiltere’nin kuzeyinde bulunan tarihi bir şehirdir. MS 71 yılında Romalılar tarafından Eboracum olarak kurulmuş ve Orta Çağ döneminde önemli bir şehir haline gelmiştir. Şehir, Kuzey Avrupa’nın en büyük Gotik katedrallerinden biri olan York Minster dahil olmak üzere iyi korunmuş tarihi mimarisiyle tanınır. Diğer önemli yerler arasında İngiltere’deki en büyük orta çağ şehir surları olan York Şehir Surları ve şehrin en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biri olan Ulusal Demiryolu Müzesi bulunmaktadır. York ayrıca zengin tarihi, kültürel mirası ve canlı sanat ortamıyla popüler bir destinasyondur.

York Tarihi

York, Roma dönemine kadar uzanan zengin bir tarihe sahiptir. Romalılar tarafından MS 71’de Eboracum olarak kuruldu ve Britanya’daki Roma İmparatorluğu için önemli bir askeri ve ekonomik merkez olarak hizmet etti. Kent, Roma döneminde de önemli bir Hıristiyanlık merkeziydi ve havari Pavlus’un kenti ziyaret ettiğine inanılıyor. Roma İmparatorluğu’nun düşüşünden sonra York, Anglo-Saksonlar ve daha sonra MS 866’da şehri fetheden ve Jórvík krallıklarının başkenti yapan Vikingler altında önemli bir şehir olmaya devam etti.

Orta Çağ döneminde, York önemli bir ticaret ve ticaret merkeziydi ve refahı, bugün hala şehirde görülebilen Gotik mimarinin birçok güzel örneğine yansımıştır. Bunların en ünlüsü, Kuzey Avrupa’nın en büyük Gotik katedrallerinden biri olan York Minster’dır.

İngiliz İç Savaşı sırasında York, kralcıların kalesiydi ve 1644’te uzun bir kuşatmanın ardından parlamento güçleri tarafından alındı. 18. ve 19. yüzyıllarda York, demiryolunun ve şehrin sınırlarının genişletilmesi.

Bugün York, iyi korunmuş tarihi mimarisi, müzeleri ve kültürel mirasıyla tanınmaktadır. Aynı zamanda dünyanın dört bir yanından ziyaretçileri ünlü simge yapılarını görmeye ve zengin tarihi hakkında bilgi edinmeye çeken popüler bir turizm merkezidir.

York’da Gezilecek 10 Yer

 1. York Minster: Geçmişi 7. yüzyıla kadar uzanan, Kuzey Avrupa’nın en büyük Gotik katedrallerinden biri.
 2. York City Surları: İngiltere’deki en büyük orta çağ şehir surları, şehri keşfetmek ve bazı güzel manzaraları görmek için harika bir yol sunuyor.
 3. Ulusal Demiryolu Müzesi: 100’den fazla lokomotif ve demiryolu eseri koleksiyonuyla York’ta en çok ziyaret edilen turistik yerlerden biri.
 4. Jorvik Viking Merkezi: Viking çağındaki bir şehrin bir kopyasını görebileceğiniz ve York’taki Viking hayatı hakkında bilgi edinebileceğiniz eşsiz bir deneyim.
 5. Kale Müzesi: Orta çağ yaşamı, Viktorya dönemi York’u ve daha fazlası hakkında sergilerle York tarihini sergileyen bir müze.
 6. The Shambles: Ahşap çerçeveli sarkık binaları ve bağımsız dükkanlarıyla tanınan büyüleyici bir Orta Çağ caddesi.
 7. York Zindanı: Etkileşimli şovlar ve özel efektler aracılığıyla York’un tarihini anlatan canlı aksiyon eğlencesi.
 8. York Sanat Galerisi: 18. yüzyıldan günümüze İngiliz sanat koleksiyonuna sahip bir galeri.
 9. York Müze Bahçeleri: Çeşitli bitkilerin, ağaçların ve Roma eserlerinin bulunduğu bir müzenin bulunduğu güzel bir halk bahçesi.
 10. York Soğuk Savaş Sığınağı: Soğuk Savaş’ın hikayesini ve York’un bu savaştaki rolünü anlatan, soğuk savaş döneminden kalma bir yeraltı sığınağı.

York’da Yapılabilecek 12 Aktivite

 1. Tarihi ve mimarisi hakkında bilgi edinmek için York Minster’da rehberli bir tura katılın.
 2. York Şehir Surları’nda yürüyün ve şehrin manzarasını seyredin.
 3. Ulusal Demiryolu Müzesi’ni ziyaret edin ve dünyanın en ünlü trenlerini ve demiryolu eserlerini görün.
 4. Jorvik Viking Merkezini keşfedin ve York’taki Viking hayatı hakkında bilgi edinin.
 5. Şehrin ürkütücü tarihini keşfetmek için bir hayalet yürüyüşü yapın.
 6. York ve halkının tarihi hakkında bilgi edinmek için Kale Müzesi’ni ziyaret edin.
 7. Büyüleyici bir Orta Çağ caddesi olan The Shambles’daki mağazalara ve pazarlara göz atın.
 8. York Zindanını deneyimleyin ve etkileşimli gösteriler ve özel efektlerle şehrin karanlık geçmişi hakkında bilgi edinin.
 9. York Sanat Galerisi’ni ziyaret edin ve 18. yüzyıldan günümüze İngiliz sanat koleksiyonunu görün.
 10. Şehri farklı bir açıdan görmek için Ouse Nehri’nde bir tekne gezisine çıkın.
 11. Şehirde bir bisiklet turuna çıkın ve çevredeki kırsal bölgeyi keşfedin.
 12. Soğuk Savaş döneminden kalma bir yeraltı sığınağı olan York Soğuk Savaş Sığınağı’nı ziyaret edin ve York’un Soğuk Savaş tarihindeki rolü hakkında bilgi edinin

York’da Üniversite Okumak

York iki üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır: York Üniversitesi ve York St John Üniversitesi. Her iki üniversite de beşeri bilimler, bilimler, sosyal bilimler, işletme ve sağlık bilimleri dahil olmak üzere çeşitli disiplinlerde çok çeşitli lisans ve lisansüstü programlar sunmaktadır.

York Üniversitesi, sürekli olarak Birleşik Krallık’taki en iyi üniversiteler arasında yer alan araştırma ağırlıklı bir üniversitedir. Akademik mükemmelliği ve öğretim ve araştırmaya yönelik disiplinler arası yaklaşımıyla güçlü bir üne sahiptir. Üniversite, 120’den fazla ülkeden gelen öğrencilerle çeşitli bir öğrenci nüfusuna sahiptir.

York St John Üniversitesi daha samimi ve samimi bir atmosfere sahip daha küçük bir üniversitedir. Kişiselleştirilmiş bir öğrenci deneyimi sağlamaya odaklanır ve uygulamalı ve mesleki eğitime güçlü bir vurgu yapar. Üniversite ayrıca öğrencilere staj, iş deneyimi ve gönüllü çalışma için birçok fırsat sağlayan yerel topluluk ve işletmelerle güçlü bağlara sahiptir.

Her iki Üniversite de kütüphaneler, bilgisayar laboratuvarları, spor tesisleri ve öğrenci hizmetleri dahil olmak üzere öğrencileri desteklemek için harika olanaklara ve kaynaklara sahiptir. York şehrinin kendisi de spor takımları, kulüpler ve topluluklar ve gönüllü çalışmalar dahil olmak üzere müfredat dışı etkinliklere katılmak için pek çok fırsat sunmaktadır.

Zengin bir tarihe, kültürel mirasa ve canlı sanat ortamına sahip bir şehirde yüksek kaliteli bir eğitimle ilgilenen öğrenciler için York’ta okumak mükemmel bir seçim olabilir.

 

 

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]


  Hemen Danışmanlık Alın

  Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  whatsapp1