İtalya Öğrenci Konaklama

İtalya öğrenci konaklama olanakları açısından zengin bir ülkedir. Gelir düzeyine göre öğrenciler konaklama merkezlerinde kalabilecekleri gibi ev kiralayarak üniversitelere yakın merkezlerde kalabilmeleri de mümkün olacaktır.

İtalya'da Eğitim

İtalya Öğrenci Yurtları ve Konaklama

Öğrencilik yaşantısı ister öğrencilik dönemi ister dil öğrenme dönemi olsun konaklama açısından hep soruları akla getirir. Öğrencilik konaklama ihtiyaçları yaşanılan yerin merkeziliği, popüler caddelerde oluşu, farklı kişilerle konaklama alanının paylaşılıp paylaşılmayacağı hususuna göre fiyatlandırılmaktadır. İtalya’nın büyük şehir imkânlarından faydalanacaksanız küçük yerleşim birimlerine göre daha uçuk fiyat seçenekleriyle karşılaşma olasılığınız yüksektir. Lisan eğitim birimleri öğrenciler için yurt imkanı sunabilmektedir. İtalya’da eğitim göreceğiniz bölüm birimiyle iletişim kurarak sizler için konaklama imkanı sunup sunmadıkları bilgisini edinebilirsiniz. Hem yurt imkanı sunulup sunulmadığı hem de sunulan yurdun maliyet bilgisini lisans program biriminizden detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. İtalya öğrenci konaklama fırsatları karşınıza paylaşımlı daire ya da özel konut imkanlarıyla çıkabilmektedir. Dairenizi paylaşarak üzerinize düşen maliyeti daha da hafifleterek daha uygun fiyatlarda konaklama imkanı elde edebilirsiniz.

İtalya’da dil öğrenme ya da lisans program kaydınızda Erasmus aracılığıyla kayıt gerçekleştirdiyseniz Sportello Casa adlı ücretsiz hizmetten faydalanma fırsatı yakalayabilirsiniz. Bu birim Erasmus öğrencisi olmayanlar içinde bazen ücretsiz yardımda bulunabilmektedir. Bu hizmeti veren kişilerle irtibata geçerek sizlere yardımda bulunup bulunmayacakları hususunda net bilgi alabilirsiniz. Bu hizmetten faydalanmak isteyenler için araştırma içine girmeleri tavsiye edilmektedir. Ekonomileri yerinde olanlar kendileri kalabilecekleri bağımsız daire kiralama ya da satın alma imkanlarından faydalanmayı tercih edebilirler. 300- 1000 Euro arası değişen kişisel konut kiralama ücretleri ihtiyaca, merkeziliğe ve oda sayısına bağlı olarak değişim göstermektedir. İtalya’daki kuzey bölgesi (sanayi), güney bölgesinin tarımsal alanlarına göre daha pahalılık arz etmektedir. Konaklama işlemlerini gerçekleştirirken kimi zaman ekstra giderlerle karşılaşabilirsiniz. Atık yönetimi, su, elektrik ve ısınma giderleri bazen aylık bazense haftalık ek gider olarak sizlere konaklama gideri olarak sunulmaktadır. İtalya öğrenci konaklama için size sunulacak fırsatlardan haberdar olabilmek için daha İtalya’ya gitmeden bilgi araştırması içine girmeye bakabilirsiniz.

İtalya öğrenci konaklama imkanından faydalanırken size yardımcı olacak kişilerin ücret talep edip etmedikleri bilgisini edinmelisiniz. Bunun için kendi okuyacağınız alanın konaklama hizmetinin herhangi bir fiyatlandırma talep edip etmeyeceği hususunu araştırmanız yeterli olacaktır. 250-700 Euro arası değişen paylaşabileceğiniz daire bulabilme fırsatınız olabilecektir. Anlaşabileceğiniz arkadaşınızla İtalya’da iken karar verip daireyi tutabilirsiniz. Ya da telefonla irtibat kurup ben bu kişi ile anlaşırım diyebileceğiniz insanlarla irtibat kurabilme tercihinde bulunabilirsiniz. Böylece giderleriniz için ayıracağınız bütçeyi daha ekonomik hale getirebilirsiniz. Şahsi daire kiralamak istiyorsanız 300- 1000 Euro arasında değişen fiyat aralıklarında konut bulabilirsiniz. Konutunuzu seçerken size uygunluk seçeneğini asla göz ardı etmeyin. Öğrenim göreceğiniz yere yakın olup olmadığı, ev- okul arası mesafeniz, yaşamak istediğiniz yer, ortak yaşam alanında hemcins ya da karşı cins tercihiniz, kiralayacağınız dairenin eşyalı- eşyasız oluşu ya da manzarasının olup olmadığı hususu durumuyla fiyat seçeneklerinde değişiklik mümkün olabilmektedir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1