İtalya YÖK Denklik

İtalya, ülkemize yakınlığı nedeniyle en sevilen; en çok ziyaret edilen ülkelerden biridir.  Öğrencilerimiz bize benzerliği ile ünlü İtalya’yı eğitim alanında da tercihlerinde ön sıralara koymaktadırlar. İtalya ile tarih boyunca birlikteliğimiz bizi birbirimize benzetmiştir diyebiliriz. Bu nedenle adaptasyon sorunu ile genel olarak karşılaşılmamaktadır.

İtalya'da Eğitim

İtalya Üniversiteleri YÖK Denklik

İtalya, ülkemize yakınlığı nedeniyle en sevilen; en çok ziyaret edilen ülkelerden biridir.  Öğrencilerimiz bize benzerliği ile ünlü İtalya’yı eğitim alanında da tercihlerinde ön sıralara koymaktadırlar. İtalya ile tarih boyunca birlikteliğimiz bizi birbirimize benzetmiştir diyebiliriz. Bu nedenle adaptasyon sorunu ile genel olarak karşılaşılmamaktadır. Özellikle dizayn üzerine herhangi bir eğitim alınacaksa İtalya en doğru seçimdir. Güzel sanatların hemen her dalında yıldızlar yetiştirmektedirler.

Mimarlık, iç mimarlık gibi tasarım ve yaratıcılık gerektiren alanlarda İtalya’nın önüne geçebilecek ülke neredeyse yok diyebiliriz. Bunun dışında yöneticilik alanında da eğitimler burada geleceğin işletmecilerini yetiştirmektedir. Ağırlıklı olarak devlete ait 90 üniversite bulunmaktadır. Büyük oranda İtalyanca eğitim verilmektedir. İngilizce öğrenim görecek öğrencilerin de minimum A2 düzeyinde İtalyanca öğrenmeleri gerekmektedir. Yıllık harç ücretleri diğer ülkelere göre son derece ekonomiktir. Ortalama 1000 ile 3500 Euro arasında değişmektedir. Özel üniversitelerde bu rakamlar daha yukarı çıkmaktadır. Ayrıca dünya sıralamasında yer alan ve gelecekte sizi kendi alanınızda en üst sıralara taşıyacak kaliteli ve köklü üniversiteleri mevcuttur. İtalya’da öğrenim görebilmek için not ortalamanızın yüksek olması gerekmektedir. Lise eğitiminizde özellikle alan dersleriniz başta olmak üzere tüm derslerde yüksek puanlara sahip olmanız önemlidir. İtalya’da öğrenim düşünen öğrencilerin liseye başladıkları andan itibaren İtalyanca öğrenmeye başlamalarında fayda olacaktır. Lise bittikten sonra da elbette hazırlık eğitimleri ile İtalyanca öğrenmek mümkündür. Birçok dil okulu ve üniversite hazırlık seçenekleri mevcuttur.

İtalyan eğitim bakanlığı üniversite adaylarına merkezi bir sınav uygulamaktadır. IMAT sınav sonucu genel olarak üniversiteler tarafından talep edilmektedir. Her alan için farklı bir IMAT sınav seçeneği mevcuttur. Tasarım ile ilgili alanlarda her üniversite kendi sınavını yapmayı tercih etmekte ve birçoğu da portfolyonuzu talep etmektedirler. Bu sınav Eylül ayında gerçekleştirilmektedir ve bir hazırlık kesinlikle gerektirmektedir. İtalya’da bu sınava sizi hazırlayacak eğitimler mevcuttur.   Bir kısım okullar ise herhangi bir sınav talep etmemektedir. Seçeceğiniz üniversiteye göre bu koşullar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Ayrıca en önemli konu İtalya’da eğitim alacak öğrencilerin lise denkliklerini İtalyan konsolosluklarına giderek sağlamalarıdır. Genel olarak bu işlem Şubat ve Temmuz ayları arasında gerçekleştirilmektedir. Lise denklik işlemi sırasında eğitim alacağınız üniversite ve bölümü de belirtmeniz gerekmektedir.

Avrupa eğitim kriterlerini uygulayan İtalya geleceği tasarlayacak kişileri dünyamıza kazandıran en önemli ülkedir. Diploması uluslararası geçerlidir. YÖK denklik İtalya üniversitelerinde bulunmaktadır. Buradan mezun olan öğrenciler Yükseköğretim kurumuna başvurarak denklik başvurusu yapabilmektedirler. YÖK denklik İtalya için yine her ülke ve üniversitede olduğu gibi tanınırlık belgesi talebinde bulunmayı gerektirir.  Hayalini kurduğunuz alanda öğrenim görmek için en iyi en kaliteli seçeneklerdendir İtalya üniversiteleri. Öğrencilerimize misafirperver davranmaktadırlar. Sosyal ve kültürel olanaklar mevcuttur. YÖK denklik İtalya işlemleri birçok ülkeye göre çok daha hızlı sonuçlanmaktadır.  Geç kalmamak için hemen kayıt işlemleri için profesyonel danışmanlarımızla iletişime geçin.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1