Amarillo Şehir Rehberi- Gezilecek Yerler-Tarihi-Kültürü-Aktiviteler

Amarillo Şehri

Amarillo, Texas panhandle’da bir şehirdir. Teksas eyaletinin en kalabalık 14. şehri ve Texas Panhandle’ın en büyüğüdür. Şehir, Potter ve Randall İlçelerinde yer almaktadır ve 2020 nüfus sayımına göre tahmini nüfusu 199.826 kişidir.

Amarillo, Texas Panhandle bölgesi için kültürel ve ekonomik bir merkezdir. Kentin ekonomisi, et paketleme ve dağıtımı için önemli bir merkez olmanın yanı sıra, öncelikle tarım ve petrol üretimine dayanmaktadır. Ayrıca Amarillo, Amerika Birleşik Devletleri hükümeti için nükleer silahları monte eden ve demonte eden Pantex fabrikası da dahil olmak üzere birçok büyük üretim tesisine ev sahipliği yapmaktadır.

Amarillo, birkaç önemli kültürel kuruma ve cazibe merkezine ev sahipliği yapmaktadır. American Quarter Horse Association’ın merkezi şehirdedir ve ayrıca American Quarter Horse’un tarihine adanmış bir müze vardır. Ayrıca Amarillo, yıl boyunca çeşitli performans ve konserlere ev sahipliği yapan Globe-News Sahne Sanatları Merkezi’ne ve geniş bir Amerikan sanatı koleksiyonuna sahip Amarillo Sanat Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Şehir ayrıca açık hava etkinlikleri ve doğal güzellikleriyle de tanınır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük ikinci kanyon olan Palo Duro Canyon Eyalet Parkı, şehrin hemen dışında yer alır ve yürüyüş, kamp ve diğer açık hava etkinlikleri için fırsatlar sunar. Diğer ilgi çekici yerler arasında bir bilim müzesi olan Don Harrington Keşif Merkezi ve 72 onsluk biftek yemeği yarışmasıyla tanınan Big Texan Steak Ranch yer alır.

Genel olarak Amarillo, zengin tarihi, farklı kültürü ve eğlence, eğlence ve eğitim için çok çeşitli fırsatları ile ziyaret etmek için harika bir yerdir.

Amarillo Şehir Tarihi

Şimdi Amarillo olan bölge, başlangıçta yerli Komançi halkı tarafından yerleşmişti. İlk Avrupalı kaşifler bölgeye 1700’lerde geldi ve 1800’lerin ortalarında Birleşik Devletler hükümeti, yerleşimcileri Komançi saldırılarından korumak için bölgede bir askeri kale kurdu.

1800’lerin sonlarında Amarillo şehri, askeri kalenin yakınında küçük bir yerleşim yeri olarak şekillenmeye başladı. Şehir resmi olarak 1887’de kuruldu ve sığır çiftliği ve tarım için bir merkez olarak hızla büyüdü. 1887’de demiryolunun gelişi, bölgeye ve bölgeden mal ve insan taşımayı çok daha kolay hale getirdiği için şehrin büyümesini de hızlandırdı.

20. yüzyılın başlarında, Texas panhandle bölgesinde petrol ve doğal gazın keşfi, Amarillo’ya daha fazla büyüme ve refah getirdi. Şehir, petrol üretimi ve rafine edilmesi için önemli bir merkez haline geldi ve aynı zamanda bir dizi imalat ve sanayi işletmesini çekmeye başladı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Amarillo’nun Pantex fabrikası inşa edildi ve ABD hükümetinin atom bombasını geliştirme çabası olan Manhattan Projesi’nde önemli bir rol oynadı. Ve ülkenin birincil nükleer silah montaj ve sökme tesisi olmaya devam edin.

20. yüzyılın ikinci yarısı boyunca Amarillo büyümeye ve gelişmeye devam etti ve şimdi farklı bir ekonomiye ve zengin bir kültürel mirasa sahip canlı ve gelişen bir şehir. Amarillo, bir devlet üniversitesi olan West Texas A&M Üniversitesi ve bir topluluk koleji olan Amarillo Koleji’nin varlığıyla önemli bir eğitim merkezi haline geldi.

Amarillo, tarihle dolu ve bugün şehri ve çevresini şekillendirmeye devam eden eşsiz bir kültüre sahip. Petrol ve Gaz, Tıp, Eğitim ve Tarım endüstrisinin büyümeye devam etmesiyle, şehir parlak bir geleceğe hazır.

Amarillo’da Gezilecek Yerler

Amarillo, zengin bir kültürel mirasa sahip bir şehir ve oradayken ziyaret edilecek birçok ilginç ve eğlenceli yer var. En popüler cazibe merkezlerinden bazıları şunlardır:

Palo Duro Canyon Eyalet Parkı: Bu güzel park, Amarillo’nun hemen dışında yer alır ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük ikinci kanyondur. Yürüyüş, kamp ve binicilik gibi çok çeşitli açık hava etkinliklerinin yanı sıra manzaralı sürüşler ve çocuklar için oyun alanı sunar.

American Quarter Horse Onur Listesi ve Müzesi: Bu müze, Texas Panhandle ve çevresindeki bölge üzerinde önemli bir etkisi olan bir tür olan American Quarter Horse’un tarihine ve kültürüne adanmıştır.

Globe-News Sahne Sanatları Merkezi: Bu son teknoloji tesis, Amarillo’da Broadway gösterilerinden konserlere ve dans gösterilerine kadar her şeyi içeren canlı performanslar için önde gelen mekandır.

Amarillo Sanat Müzesi: Bu müze, Georgia O’Keeffe gibi sanatçıların eserlerinin yanı sıra yıl boyunca dönen gezici sergiler de dahil olmak üzere etkileyici bir Amerikan sanatı koleksiyonuna sahiptir.

Don Harrington Keşif Merkezi: Bu etkileşimli bilim müzesi aileler için mükemmeldir ve bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik hakkında bilgi edinmek için harika bir yerdir.

The Big Texan Steak Ranch: Amarillo’nun 72 onsluk biftek yemeği yarışmasıyla tanınan, bir saat içinde bitirebilirseniz ünlü bifteği deneyebileceğiniz ve ücretsiz olan simgesel bir restoran, ayrıca canlı müzik, hediyelik eşya dükkanı ve egzotik hayvanlarla küçük hayvanat bahçesi

Cadillac Çiftliği: Amarillo’da 10 Cadillac’ın burunları önde yarı yarıya gömülü olduğu bir sanat enstalasyonu ve heykelidir. Ziyaretçilerin fotoğraf çekmek, sprey boya ve arabalara grafiti yapmak için popüler bir yerdir

Route 66: Amarillo, Amerikan tarihinin bir parçasını deneyimlemenin ve manzaralı bir sürüş yapmanın harika bir yolu olan ünlü Route 66 üzerinde yer almaktadır.

Bunlar Amarillo’da görülecek ve yapılacak pek çok şeyden sadece birkaçı ve tarih, sanat, bilim veya açık hava etkinlikleriyle ilgileniyorsanız, herkes için bir şeyler var.

Amarillo’da Yapılacak Aktiviteler

Aradığınız şey ister açık hava macerası, ister kültürel deneyimler, ister ailenizle eğlence olsun, Amarillo’nun keyfini çıkarabileceğiniz çok çeşitli aktiviteleri vardır. Bazı popüler aktiviteler şunları içerir:

Yürüyüş ve kamp: Palo Duro Canyon Eyalet Parkı, harika açık havayı keşfetmek için harika bir yerdir ve kilometrelerce yürüyüş parkurları, kamp alanları ve piknik alanları sunar.

Binicilik: American Quarter Horse Hall of Fame and Museum, American Quarter Horses’ta rehberli parkur gezileri sunar ve Texas panhandle’ı deneyimlemek için harika bir yoldur.

Canlı performanslar: Globe-News Center for the Performing Arts, yıl boyunca Broadway gösterilerinden konserlere ve dans gösterilerine kadar çeşitli canlı performanslara ev sahipliği yapar.

Alışveriş: Amarillo, yerel butiklerden ulusal perakendecilere kadar çok çeşitli alışveriş seçeneklerine sahiptir. Westgate Alışveriş Merkezi popüler bir alışveriş yeridir ve giyim, ev dekorasyonu ve daha fazlasında harika fırsatlar bulacaksınız.

Golf: Amarillo, Tascosa Golf Kulübü ve Comanche Trail Golf Sahası da dahil olmak üzere, her ikisi de zorlu parkurlar ve Texas Panhandle’ın güzel manzaralarını sunan bir dizi mükemmel golf sahasına sahiptir.

Yiyecek ve içecek: Amarillo, harika biftekleri ve Tex-Mex mutfağı ile tanınır ve aralarından seçim yapabileceğiniz birçok mükemmel restoran vardır. Big Texan Steak Ranch, en ünlülerinden biridir ve biftek yemeği mücadelesi için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Manzaralı bir sürüş yapın: Amarillo’dan geçen Route 66’dan aşağıya doğru bir araba yolculuğu, şehrin en ilginç manzaralarını ve simge yapılarını görmenin harika bir yoludur.

Bir çiftliği ziyaret edin: Amarillo birçok çiftliğe ev sahipliği yapar ve bunlardan birinde tura çıkmak, Texas Panhandle’ın tarihi ve kültürü hakkında bilgi edinmenin harika bir yoludur.

Bir müzeyi ziyaret edin: Amarillo, American Quarter Horse Onur Listesi ve Müzesi, Amarillo Sanat Müzesi ve Don Harrington Keşif Merkezi dahil olmak üzere bir dizi mükemmel müzeye sahiptir.

Bunlar Amarillo’da mevcut olan birçok aktiviteden sadece birkaçı, yerel etkinlikleri, parkları, hayvanat bahçelerini ve tercihlerinize bağlı olarak yapabileceğiniz diğer aile dostu yerleri ziyaret etmek gibi daha pek çok aktivite var.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1