Amerika YÖK Denklik

Yurtdışında eğitim almak isteyen kişiler için her zaman farklı alternatifler bulunabilmektedir. Özellikle kaliteli eğitimleri ve dünya genelinde sahip oldukları saygınlık sebebi ile insanlar çoğu zaman Amerikan üniversitelerine ayrı bir ilgi göstermektedirler.

Amerika'da Eğitim

Amerika Üniversiteleri YÖK Denklik

Yurtdışında eğitim almak isteyen kişiler için her zaman farklı alternatifler bulunabilmektedir. Özellikle kaliteli eğitimleri ve dünya genelinde sahip oldukları saygınlık sebebi ile insanlar çoğu zaman Amerikan üniversitelerine ayrı bir ilgi göstermektedirler. Bu alanda her zaman insanlara bilgiler verip seçimlerini nasıl yapmaları gerektiği konusunda yardımcı olan Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı özellikle Amerikan üniversiteleri YÖK denkliği veya benzeri konular hakkında da gelen tüm soruları en kısa zaman içinde yanıtlamaktadır. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin başında gelen Amerika’da alınacak olan bir diplomanın kendilerine çok ciddi avantajlar sağlayacağını bilen herkes ellerinden geleni yaparak mutlaka üniversite eğitimlerini bu ülke de alabilmek istemektedirler. Ancak bu konuda çok acele edilmemeli ve öncelikle seçilecek olan ülke veya eğitim kurumunun ülkemiz ile denklik anlaşması olup olmadığı bilinmelidir.

Amerikan Üniversitelerinin YÖK Denkliği Hakkında

Tüm yurtdışı üniversitelerinde olduğu gibi Amerika üniversitelerinde okumak isteyen kişilerin de denklik konusunda dikkat etmeleri gereken konular aynıdır. Son düzenlemeye göre seçilen üniversite dünya sıralamasında ilk 1000 arasındaysa o zaman sınavsız olarak kayıt hakkı elde edilebilmektedir. Bu sırlamanın dışında kalan tüm üniversiteler için ise LYS ve YGS sınavlarına girmek gerekmektedir. Seçecekleri üniversitelerin dünya sıralamasındaki yerini öğrenmek isteyen kişiler üniversite derecelendirme kuruluşlarından veya Yüksek Öğrenim kurumundan gerekli bilgileri alabilmektedirler. Amerikan üniversiteleri YÖK denklik işlemlerinde dikkat edilmesi gereken diğer konuları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bazı aracı kuruluşlar basına veya internet sitelerine verdikleri ilanlarda eğitim kurumlarının ülkemiz ile denklik anlaşmaları olduğunu belirtebilmektedirler. Ancak öğrenciler mutlaka bu kurumlar hakkında ki net bilgileri YÖK kurumundan alarak teyit etmelidirler.
 • Yurtdışında yer alan tüm üniversiteler gibi Amerikan üniversiteleri de YÖK tarafından sürekli olarak değerlendirilmektedirler. Yapılan bu değerlendirmelerde kimi zaman denklik anlaşmaları olan okulların bu anlaşmaları iptal edilebilmekte ve diplomaları ülkemizde tanınmayabilmektedir. Bu durum eğitimine devam eden kişilerin denklik haklarının bozmamakta ancak ilk kayıt yapacak olan kişiler için denklik anlaşmasının geçerli olmamasını sağlamaktadır. Bu sebeple tüm okullar için kayıt işlemlerinden önce mutlaka denklik kontrolü yapılmalıdır.
 • Orta öğrenimlerini ülkemizde tamamlayan herkes yurtdışında üniversite okumak istedikleri zaman mutlaka YGS veya LYS gibi sınavlara girip gerekli puanları almalı ve aynı zamanda bu sınavlara girdiklerine dair belgeleri de denklik işlemlerinde sunmalıdırlar.
 • Devam zorunluluğu olmayan ve aynı zamanda açık öğretim tarzı veren yurtdışı üniversitelerine ülkemizde kesinlikle denklik hakkı verilmemektedir.
 • Eğitimlerine ülkemizde başlayarak daha sonra derslerini yurtdışına transfer eden kişiler için denklik hakkı verilmemektedir.
 • Denklik işlemlerine üniversite eğitimi tamamlandıktan sonra başlanmaktadır. Ücretsiz olan bu işlemler de birinin yardımı ile işlerin hızlanması mümkün değildir. Bu sebeple Amerikan üniversitelerinde eğitim almak isteyen kişiler denklik işlemlerin de bu kurallara dikkat etmelidirler.
Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


  Hemen Danışmanlık Alın

  Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  whatsapp1