Amerika Askerlik Tecili

Amerika askerlik tecili (erteleme) lise öğrenimini yurtdışında bitirenler için ise; Bulundukları eyaletin eğitim ataşeliğine giderek denklik belgesi almaları gerekir. mezuniyet belgesi veya diploma ile birlikte denklik belgesinin 4 adet fotokopisi, mezuniyet belgesinin 4 adet fotokopisinin yanında Türkçe tercümeleri de eklenmesi gerekmektedir.

Amerika'da Eğitim

Amerika Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Yurtdışında askerlik yükümlülüğü durumlarını şahıslar öncelikle bulundukları askerlik şubesinden öğrenmeleri gerekmektedir. Amerikan da bulunan askerlikle ilgili işlem yapan eyaletler ise Delaware, Pensilvanya, New Jersey ve New yok’tur. Bostan, Houton, Los Angeles, New York, Şikago, T.C. Miami ve Vaşington konsoloslukları ve büyük elçiliklere başvuruda bulunabilirsiniz.

Konsoloslukta yapılan işlemlerle ilgili bilgiye mail yoluyla houston.bk.mfa.gov.tr/, consulate.newyork@mfa.gov.tr adresinden sağlayabilirsiniz. Eğitimi son erenler başvuruyu bizzat kendisi konsolosluğa başvuru yapabileceği gibi e-posta ile de başvuru yapabilirsiniz.

Yedek subay olarak askerliğini yapmak isteyen kişiler fakülte veya yüksekokullardan lisans düzeyinde mezun olmalar veya 4 yıl yada daha fazla eğitim veren fakülteden birinden mezun olmaları gerekmektedir. Amerika askerlik tecili (erteleme) işlemi yapmak isteyen vatandaşlarımız mezuniyet tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 30 gün içinde askerliklerini bildirmeleri gerekmektedir.

Amerika’da askerlik erteleme işlemi için gerekli evraklar iki nüsha son yoklama formu, askerliğe karar aldırma dilekçesi, nüfus cüzdanı aslı ve 4 adet fotokopisidir. 7 tane fotoğraf, mezuniyet belgesi veya diploma 4 adet fotokopisi, üniversite öğrenimi yurtdışında bitirenler için ise; YÖK’ten alınmış denklik belgesi ve 4 tane fotokopisi, mezuniyet belgesi ya da diploma 4 tane fotokopisi ile Türkçe tecrumesi gereklidir.

Amerika askerlik tecili (erteleme) lise öğrenimini yurtdışında bitirenler için ise; Bulundukları eyaletin eğitim ataşeliğine giderek denklik belgesi almaları gerekir. mezuniyet belgesi veya diploma ile birlikte denklik belgesinin 4 adet fotokopisi, mezuniyet belgesinin 4 adet fotokopisinin yanında Türkçe tercümeleri de eklenmesi gerekmektedir.

Posta yoluyla askerlik erteleme başvurularınızı belgelerin asıllarının size geri gönderilmesi için başvuru yapan tarafından pul (pre-paid), takibi için takip numarası (tracking number) ile 1 adet boş posta zarfın üzerinde isim ve soyisim adresin yer aldığı evraklar ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Evrakların acele posta servisi ile göndermesini talebi halinde 65 ABD doları, normal posta yoluyla Türkiye’deki askerlik şubesine göndermek istiyorsanız 31 ABD doları gereklidir. İşlemlerin daha hızlı bir şekilde ilerlemesini istiyorsanız başvuru yöntemi olarak e-randevu bölümünden başkonsolosluğun internet adresi olan www.konsolosluk.gov.tr adresinden daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Aynı şekilde işçi, işveren statüsünde de Amerika askerlik tecili (erteleme) işlemleri bu sistemde ilerlemektedir. Farklı olarak posta ile başvuru şekilleri kabul edilmemektedir. Çalışma izni ve oturma iznine sahip işçi, işveren, sanat veya meslek mensubu sınıflar yabancı ülkede bulunanlar ile bulundukları ülkeden işsizlik yardımı alanlar, geçimini bu şekilde temin edenler.

Gemi adamları, gemilerde bandıralı statüsünde çalışanlar Amerika’da bulunan başkonsolosluklarımıza şahsen kendileri gelerek başvuru yapmak zorundadırlar. Başkonsolosluğumuz tarafından başvurular askerlik erteleme işlemleri gerçekleştirilmektedir. Başvuru dilekçesi ile 2 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, ABD deki çalışma izni oturum belgesi aslı ve fotokopisi, pasaportu, işçi olarak çalışanlar için iş yazısı gerekmektedir.

Sizler de askerliğinizi ertelemek ve bu erteleme işlerini yaparken işinizden geri kalmamak, ülkenize gelmek zorunda kalmadan işlemlerinizi tamamlamak istiyorsanız firmamız ile irtibata geçebilirsiniz.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1