Concord Şehir Rehberi- Gezilecek Yerler-Tarihi-Kültürü-Aktiviteler

Concord Şehri

Concord, ABD’nin New Hampshire eyaletinin başkentidir. Eyaletin güney-orta kesiminde, Merrimack İlçesinde yer almaktadır. 2020 Nüfus Sayımı itibariyle şehrin nüfusu 42.695’tir. Concord, bölgenin ekonomik ve kültürel merkezidir ve eyaletin birincil yasama ve yürütme binaları olan New Hampshire Eyalet Evi de dahil olmak üzere birçok devlet dairesi ve kurumuna ev sahipliği yapar. Şehir ayrıca zengin bir tarihe sahiptir ve New Hampshire Tarih Derneği ve McAuliffe-Shepard Keşif Merkezi dahil olmak üzere çeşitli tarihi yerler ve müzelere ev sahipliği yapmaktadır. Concord ayrıca New Hampshire Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve St. Paul’s Okulu dahil olmak üzere birçok kolej ve üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır.

Concord Şehir Tarihi

Concord ilk olarak 1700’lerin sonunda kuruldu ve 1808’de resmi olarak bir şehir olarak kuruldu. Şehir, adını bölgeden geçen Concord Nehri’nden almıştır. 1800’lerde Concord, Concord Demiryolu ve Merrimack Nehri Kanalı dahil olmak üzere birçok önemli bina ve altyapı projesinin inşasıyla önemli bir büyüme ve gelişme yaşadı.

19. yüzyılın ortalarında Concord, kölelik karşıtı faaliyetlerin önemli bir merkeziydi ve kaçak kölelerin Kanada’da özgürlüğe kaçmalarına yardımcı olan Yeraltı Demiryolunda kilit bir rol oynadı. Frederick Douglass, Harriet Tubman ve John Brown gibi birçok önde gelen kölelik karşıtı bu dönemde Concord’da konuştu.

İç Savaş sırasında Concord, Birlik birlikleri için askeri bir eğitim ve askere alma merkezi olarak hizmet verdi. Savaştan sonra şehir büyümeye ve gelişmeye devam etti ve 20. yüzyılın başlarında önemli bir sanayi ve ticaret merkezi haline geldi.

Bugün Concord, zengin tarihi, kültürel cazibe merkezleri ve açık hava eğlence fırsatlarıyla tanınan canlı ve çeşitliliğe sahip bir şehirdir. Şehrin şehir merkezi, birçok tarihi bina ve anıtın yanı sıra bir dizi mağaza, restoran ve sanat galerisine ev sahipliği yapmaktadır. Buna ek olarak, şehrin her yıl düzenlenen Eski Ev Günü festivaline ev sahipliği yapan White Park da dahil olmak üzere şehirde birçok park ve dinlenme tesisi bulunmaktadır.

Concord’da Gezilecek Yerler

Concord, New Hampshire’da ziyaret edilecek birçok yer var:

New Hampshire Eyalet Evi: Eyaletin turlar için halka açık olan birincil yasama ve yürütme binası.

New Hampshire Tarih Topluluğu: Sergiler, eserler ve belgeler aracılığıyla New Hampshire tarihinin hikayesini anlatan bir müze ve araştırma kütüphanesi.

McAuliffe-Shepard Keşif Merkezi: Uygulamalı sergiler, planetaryum gösterileri ve bir gözlemevi içeren etkileşimli bir bilim merkezi.

Christa McAuliffe Planetaryumu: Adını Uzay Mekiği Challenger felaketinde ölen Christa McAuliffe’den alan planetaryum.

Eagle Pond Farm: Pulitzer ödüllü yazar Danial Webster ve eşinin eski evi olan ve şu anda müze olarak halka açık olan.

Capitol Center for the Arts: Konserlere, oyunlara ve diğer etkinliklere ev sahipliği yapan bir performans sanatları merkezi.

Beyaz Park: Şehir merkezinde yürüyüş parkurları, oyun alanları, gölet ve bando standı bulunan büyük bir park.

St. Paul’s Okulu: 1856’da kurulan, 9-12. sınıflardaki öğrenciler için bağımsız, karma eğitim veren, yatılı ve gündüzlü bir okul.

Concord City Oditoryumu: Konserlere, oyunlara ve diğer etkinliklere ev sahipliği yapan tarihi bir tiyatro.

New Hampshire Politika Enstitüsü: Saint Anselm College kampüsünde yer alan, sivil katılımı ve kamu hizmetini destekleyen partizan olmayan bir merkez.

Concord’da Yapılacak Aktiviteler

Concord, New Hampshire’da yapılacak çok sayıda aktivite vardır:

Yürüyüş ve bisiklet: Concord, ormanlar ve tarlalar arasında kilometrelerce yürüyüş ve bisiklet parkurları sunan White Park da dahil olmak üzere birçok parka ve patikaya ev sahipliği yapmaktadır.

Balık tutma ve tekne gezintisi: Merrimack Nehri ve yakındaki göller, balıkçılık ve tekne gezintisi için mükemmel fırsatlar sunar.

Alışveriş ve yemek: Concord’un şehir merkezi, yerel el işlerinden gurme yemeklere kadar her şeyi bulabileceğiniz birçok mağaza, restoran ve kafeye ev sahipliği yapmaktadır.

Sanat ve kültür: Şehir, konserler ve oyunlara ev sahipliği yapan Capitol Sanat Merkezi ve uygulamalı bilim sergilerinin düzenlendiği McAuliffe-Shepard Keşif Merkezi gibi birçok kültürel kuruma ev sahipliği yapmaktadır.

Tarih ve miras: Ziyaretçiler New Hampshire Eyalet Evi’nde bir tura katılabilir, New Hampshire Tarih Derneği’ni ziyaret edebilir ve Eagle Pond Farm ve Christa McAuliffe Planetaryumu gibi tarihi yerleri keşfedebilir.

Kayak: Concord, harika kayak, snowboard ve diğer kış sporları sunan Ragged Mountain, Cannon Mountain ve Loon Mountain gibi çeşitli kayak merkezlerinin yakınında yer almaktadır.

Golf: Concord’da golf oynayabileceğiniz Concord Country Club ve Beaver Meadow Golf Sahası dahil olmak üzere birçok golf sahası vardır.

Ziyaret Edilen Müzeler: Şehir, New Hampshire Tarih Derneği, McAuliffe-Shepard Keşif Merkezi ve New Hampshire Eyalet Evi gibi birçok müzeye ev sahipliği yapmaktadır.

Festivallere ve etkinliklere katılma: Concord yıl boyunca Old Home Day festivali, Concord Farmers’ Market ve Concord Holiday Stroll gibi çeşitli festivallere ve etkinliklere ev sahipliği yapar.

New Hampshire Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve St. Paul Okulu’nu ziyaret edin: Her ikisi de prestijli yüksek öğrenim kurumlarıdır ve

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1