Denver Şehir Rehberi-Gezilecek Yerler-Tarihi-Kültürü-Aktiviteler

Denver Şehri

DENVER

DENVER

Denver, ABD’nin Colorado eyaletinin başkenti ve en kalabalık şehridir. Rocky Dağları’nın Ön Sırasının hemen doğusunda, High Plains’in batı ucundaki South Platte Nehri Vadisi’nde yer almaktadır. Denver şehir merkezi, Cherry Creek’in South Platte Nehri ile birleştiği yerin hemen doğusunda, Rocky Dağları’nın eteklerinin yaklaşık 15 mil (24 km) doğusunda yer almaktadır. Denver, Mile High City olarak adlandırılır çünkü resmi yüksekliği deniz seviyesinden tam olarak bir mil (5280 fit veya 1609,3 metre) yüksektir ve bu da onu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yüksek büyük şehir yapar.

Şehir yaklaşık 716.000 kişilik bir nüfusa sahiptir ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık 24. şehridir. Aynı zamanda Phoenix, Arizona’dan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en kalabalık ikinci eyalet başkentidir. Denver, şehir çapında seçilen bir belediye başkanı ve 13 üyeli bir belediye meclisi ile konsolide bir şehir-ilçedir. Şehir ve ilçe, neredeyse tüm yönleriyle tek bir birleşik yargı yetkisi altında faaliyet gösteren devlet kurumlarıdır.

Denver, Denver Sanat Müzesi, Denver Doğa ve Bilim Müzesi ve Denver Hayvanat Bahçesi gibi çeşitli kültürel kurumlara ev sahipliği yapmaktadır. Şehir ayrıca Denver Broncos (Ulusal Futbol Ligi), Colorado Rockies (Beyzbol Birinci Ligi) ve Denver Nuggets (Ulusal Basketbol Birliği) dahil olmak üzere birçok profesyonel spor takımına ev sahipliği yapmaktadır.

Şehir, güzel parkları ve Denver Mountain Parks sistemi ve yakındaki Rocky Mountain National Park gibi açık hava rekreasyon fırsatlarıyla tanınır. Aynı zamanda önemli bir ulaşım merkezidir ve Denver Uluslararası Havalimanı, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en işlek dördüncü havalimanıdır.

Denver Şehir Tarihi

Denver, 1858’de Pikes Peak Gold Rush sırasında bir altın madeni kasabası olarak kuruldu. Şehir, adını o sırada Kansas Bölgesi Valisi olan James W. Denver’dan almıştır. Denver City, başkentin Topeka’ya taşındığı 1858’den 1861’e kadar Kansas Bölgesi’nin başkenti olarak hizmet etti.

Altına hücumun azalmasından sonra, Denver City hayatta kalmak için mücadele etti ve sonunda 1860’ta komşu kasaba Auraria ile birleşti. Birleşik kasabanın adı 1861’de Denver olarak değiştirildi.

19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında, Denver hızlı bir büyüme yaşadı ve önemli bir ulaşım ve dağıtım merkezi haline geldi. 1870’te Denver ve Rio Grande Batı Demiryolunun inşası ve 1881’de demiryolunun Denver’a gelişi, şehrin büyümesini hızlandırmaya yardımcı oldu. Denver ayrıca, şehrin tarım endüstrisi için önemli bir merkez haline gelmesine yardımcı olan bir dizi büyük sığır ve et paketleme endüstrisine de ev sahipliği yapıyordu.

20. yüzyılın ortalarında Denver, birçok sakinin daha büyük evler ve daha fazla alan arayışıyla uzak bölgelere taşınmasıyla bir banliyöleşme dönemi yaşadı. Bununla birlikte, son yıllarda şehir, sürdürülebilir ve çevre dostu kalkınmaya odaklanan bir büyüme ve gelişme canlanmasına tanık oldu. Bugün Denver, farklı bir nüfusa ve zengin bir kültürel tarihe sahip gelişen, canlı bir şehirdir.

Denver’da Gezilecek Yerler

Denver, zengin bir kültürel tarihe ve görülecek ve yapılacak çeşitli şeylere sahip bir şehirdir. İşte Denver’da gezilecek yerler:

Denver Sanat Müzesi: Bu müze, Kızılderili sanatı, Kolomb öncesi sanat ve Batı Amerika sanatı dahil olmak üzere 70.000’den fazla sanat eserinden oluşan bir koleksiyona sahiptir.

Denver Doğa ve Bilim Müzesi: Bu müze, bir planetaryum ve bir IMAX tiyatrosu dahil olmak üzere doğa tarihi, bilim ve teknoloji üzerine çeşitli sergilere sahiptir.

Denver Hayvanat Bahçesi: 4.000’den fazla hayvana ev sahipliği yapan Denver Hayvanat Bahçesi, her yaştan ziyaretçi için popüler bir cazibe merkezidir.

Colorado State Capitol: Denver şehir merkezinde bulunan Colorado State Capitol binası, altın varaklı bir kubbesi olan güzel bir Beaux-Arts tarzı binadır. Ziyaretçiler binanın rehberli turlarına katılabilir.

Red Rocks Amphitheatre: Denver’ın hemen dışında yer alan Red Rocks Amphitheatre, doğal bir red rock amfitiyatrosunda yer alan güzel bir açık hava konser mekanıdır. Müzik tutkunları için popüler bir destinasyondur ve yıl boyunca çeşitli konserler ve etkinlikler sunar.

Denver Botanik Bahçeleri: Bu botanik bahçesi, bir Japon bahçesi ve tropikal bir kış bahçesi de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından çeşitli bitki türlerine sahiptir.

Denver Union İstasyonu: Denver şehir merkezinin kalbinde yer alan Denver Union Station, restore edilmiş ve restoranlar, mağazalar ve bir otel ile karma kullanımlı bir gelişmeye dönüştürülmüş tarihi bir ulaşım merkezidir.

16th Street Mall: Denver şehir merkezinin kalbindeki bu yaya dostu cadde, çeşitli mağazalara, restoranlara ve eğlence mekanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Hem yerli halk hem de turistler için popüler bir destinasyondur.

Rocky Mountain National Park: Denver’ın hemen dışında yer alan Rocky Mountain National Park, alp tundrası, ormanlar ve dağlar dahil olmak üzere çeşitli manzaralara sahip güzel bir koruma alanıdır. Yürüyüş, kamp ve diğer açık hava etkinlikleri için popüler bir destinasyondur.

Denver’da Yapılacak Aktiviteler

Açık hava rekreasyonu: Denver, Rocky Dağları’nın yakınında yer alır ve bu da onu yürüyüş, kaya tırmanışı, dağ bisikleti ve kayak gibi açık hava etkinlikleri için harika bir destinasyon haline getirir.

Kültürel cazibe merkezleri: Denver, Denver Sanat Müzesi, Denver Doğa ve Bilim Müzesi ve Denver Çağdaş Sanat Müzesi dahil olmak üzere bir dizi müzeye ev sahipliği yapmaktadır.

Profesyonel sporlar: Denver, Denver Broncos (NFL), Colorado Rockies (MLB) ve Denver Nuggets (NBA) dahil olmak üzere birçok profesyonel spor takımına ev sahipliği yapmaktadır.

Yiyecek ve içecek: Denver, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli restoranlar, bira fabrikaları ve içki fabrikaları ile gelişen bir yiyecek ve içecek ortamına sahiptir.

Alışveriş: Denver’da, çeşitli mağaza ve restoranların bulunduğu şehir merkezinin kalbindeki yaya dostu bir cadde olan 16th Street Mall ve tasarımcı markalarında indirimler sunan büyük bir outlet alışveriş merkezi olan Denver Premium Outlets dahil olmak üzere çeşitli alışveriş seçenekleri vardır.

Canlı müzik: Denver, yerel ve ulusal eylemlerin yer aldığı çeşitli mekanlarla gelişen bir canlı müzik ortamına sahiptir.

Açık hava konserleri: Denver, şehrin hemen dışında yer alan güzel bir açık hava konser salonu olan Red Rocks Amphitheatre’a ev sahipliği yapmaktadır.

Festivaller: Denver, yıl boyunca Colorado Dragon Boat Festivali, Denver PrideFest ve Denver Film Festivali gibi çeşitli festivallere ev sahipliği yapar.

Parklar ve bahçeler: Denver’da Denver Botanik Bahçeleri ve Washington Parkı da dahil olmak üzere ziyaret edilebilecek çok sayıda güzel park ve bahçe vardır.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5  Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Eurostar İnstagram

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1