Irvine Şehir Rehberi- Gezilecek Yerler-Tarihi-Kültürü-Aktiviteler

Irvine Şehri

Irvine, Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletinde yer alan ve Orange ilçesinde yer alan bir şehirdir. 1960’lardan beri ağırlıklı olarak Irvine Company tarafından geliştirilen planlı bir şehirdir. 2010 nüfus sayımına göre şehrin nüfusu 212.375’tir.

Irvine, güçlü bir ekonomiye ve yüksek bir yaşam kalitesine sahip, çeşitlilik içeren bir şehirdir. Kaliforniya Üniversitesi, Irvine ve diğer birçok yüksek öğretim kurumuna ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin ayrıca Allergan, Broadcom ve Western Digital’inkiler de dahil olmak üzere bir dizi şirket merkezi vardır.

Irvine, ağaçlarla çevrili sokakları, yeşil kuşakları ve bir park ve eğlence tesisleri ağı içeren master planlı topluluklarıyla tanınır. Şehir, ılık ve kurak yazları ve ılık, yağışlı kışları ile Akdeniz iklimine sahiptir.

Irvine, bir alışveriş ve eğlence kompleksi olan Irvine Spectrum Center ve balon gezintisi, atlıkarınca ve çiftçi pazarı olan halka açık bir park olan Orange County Great Park dahil olmak üzere bir dizi kültürel ve dinlence mekanına sahiptir. Şehir ayrıca Irvine Küresel Köy Festivali ve Irvine Kore Kültür Festivali gibi çeşitli yıllık etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır.

Irvine Şehir Tarihi

Şu anda Irvine olan bölgede aslen Gabrielino/Tongva Kızılderili kabilesi yaşıyordu. Bölgeyi ziyaret eden ilk Avrupalı, 1769’da Monterey’e bir sefer düzenlerken buradan geçen Gaspar de Portolà idi. Şimdi Irvine olan arazi daha sonra Juan Pablo Grijalva’ya ve ardından Meksika arazi hibesinin bir parçası olarak arazi verilen José Antonio Yorba’ya verildi. Arazi, 1800’lerin sonlarında James Irvine tarafından satın alınmadan önce birkaç elden geçti.

Irvine, 1960’lardan beri bölgeyi master planlı bir topluluk olarak geliştiren Irvine Company tarafından 1971’de kuruldu. Şehir 28 Aralık 1971’de kuruldu ve adını James Irvine’den aldı.

Kuruluşundan bu yana geçen on yıllar içinde Irvine, Orange County’de büyük bir şehir haline geldi. Artık eğitim, teknoloji ve iş odaklı, çeşitli bir nüfusa ve güçlü bir ekonomiye ev sahipliği yapıyor.

 Irvine’da Gezilecek Yerler

Irvine, çeşitli cazibe merkezlerine ve yapılacak şeylere sahip bir şehirdir. Ziyaret etmek isteyebileceğiniz bazı yerler şunlardır:

Orange County Great Park – balon gezintisi, atlıkarınca, çiftçi pazarı ve daha fazlasıyla halka açık bir park
Irvine Spectrum Center – mağazaları, restoranları, sinema salonu ve buz pateni pisti bulunan bir alışveriş ve eğlence kompleksi
Kaliforniya Üniversitesi, Irvine – Üniversite Sanat Galerisi ve Kaliforniya Tarih Merkezi dahil olmak üzere çok sayıda müze ve galeriye sahip bir kamu araştırma üniversitesi
Irvine Müzesi – Kaliforniya Empresyonist sanatının korunmasına ve sergilenmesine adanmış bir müze
Irvine Ranch Açık Hava Eğitim Merkezi – yürüyüş, kaya tırmanışı ve okçuluk gibi açık hava eğitim programları ve etkinlikleri sunan bir tesis
San Joaquin Wildlife Sanctuary – yollar ve kuşlar ve amfibiler de dahil olmak üzere çeşitli vahşi yaşamı olan bir doğa koruma alanı
William R. Mason Bölge Parkı – içinde göl, oyun alanları, piknik alanları ve spor alanları bulunan bir park.
Irvine’de birçok yemek ve alışveriş seçeneğinin yanı sıra bir dizi yıllık etkinlik ve festival de vardır.

 Irvine’da Yapılacak Aktiviteler

Irvine’de yapabileceğiniz pek çok aktivite var, ister açık hava eğlencesi, ister kültürel deneyimler, ister sadece şehrin birçok olanağının tadını çıkarın. Irvine’de yapılacak şeyler için bazı seçenekler şunlardır:

Yürüyüş ve bisiklet – Irvine’de, açık hava meraklıları için mükemmel olan San Joaquin Yaban Hayatı Koruma Alanı ve William R. Mason Bölge Parkı da dahil olmak üzere bir dizi parkur ve park vardır.

Golf – Irvine, Strawberry Farms Golf Sahası ve Oak Creek Golf Kulübü dahil olmak üzere bir dizi golf sahasına ev sahipliği yapmaktadır.

Alışveriş – Irvine Spectrum Center ve Market Place, şehirdeki popüler alışveriş yerlerindendir.

Yemek – Irvine, günlük fast food yemeklerinden kaliteli yemeklere kadar çok çeşitli yemek seçeneklerine sahiptir.

Kültürel bir etkinliğe katılmak – Irvine, yıl boyunca Irvine Küresel Köy Festivali ve Irvine Kore Kültür Festivali dahil olmak üzere bir dizi kültürel etkinliğe ev sahipliği yapar.

Bir müzeyi ziyaret etmek – Kaliforniya Üniversitesi, Irvine, Üniversite Sanat Galerisi ve Kaliforniya Tarih Merkezi de dahil olmak üzere halka açık birçok müze ve galeriye sahiptir.

Sinemaya gitmek – Irvine Spectrum Center’da çeşitli filmlerin gösterildiği bir sinema salonu vardır.

Paten veya buz pateni – Irvine Spectrum Center’da mevsimlik olarak açık olan bir açık hava buz pateni pisti vardır.

Bir parkı ziyaret etmek – Irvine’de Orange County Great Park da dahil olmak üzere piknik yapmak, spor yapmak veya sadece açık havada eğlenmek için harika olan çok sayıda park ve yeşil alan vardır.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1