Las Cruces Şehir Rehberi- Gezilecek Yerler-Tarihi-Kültürü-Aktiviteler

Las Cruces Şehri

Las Cruces, Amerika Birleşik Devletleri’nin New Mexico eyaletinin güneyinde yer alan bir şehirdir. Eyaletteki en büyük ikinci şehir ve Doña Ana İlçesinin ilçe merkezidir. Şehir, Rio Grande ve Organ Dağları yakınlarındaki Mesilla Vadisi’nde yer almaktadır. Canlı sanat ve kültür sahnesinin yanı sıra çeşitli milli parklara ve anıtlara yakınlığıyla bilinir. New Mexico Eyalet Üniversitesi de Las Cruces’te bulunuyor ve bu da onu bölgede eğitim ve araştırma için önemli bir merkez yapıyor.

Las Cruces Şehir Tarihi

Şu anda Las Cruces olan bölge, tarih öncesi çağlara kadar uzanan uzun bir insan yerleşimi geçmişine sahiptir. Bölge, Mescalero Apaçileri ve Jornada Mogollon halkı da dahil olmak üzere birçok yerli kabileye ev sahipliği yapıyordu.

1598’de İspanyol fatih Don Juan de Oñate, bölgede ilk Avrupa yerleşimini kuran bir keşif gezisine öncülük etti. Yerleşimin adı “El Paso del Norte” idi ve Mexico City’yi Santa Fe’ye bağlayan bir ticaret yolu olan Camino Real üzerinde gezginler ve tüccarlar için bir ara istasyon görevi görüyordu.

1848’de, Meksika-Amerika Savaşı’nı sona erdiren ve bölgeyi Amerika Birleşik Devletleri’ne bırakan Guadalupe Hidalgo Antlaşması imzalandı. Las Cruces kasabası 1849’da kuruldu ve tarım ve ticaret merkezi olarak büyüdü.

20. yüzyılda, Las Cruces şehri, 1888’de New Mexico Eyalet Üniversitesi’nin kurulması ve 1940’larda White Sands Füze Menzilinin inşasıyla büyümeye ve gelişmeye devam etti. Bugün Las Cruces, yaklaşık 100.000 nüfusa sahip, sanat ve kültürü, açık hava rekreasyon olanakları ve milli parklara ve anıtlara yakınlığı ile tanınan canlı ve çeşitliliğe sahip bir şehirdir.

Las Cruces’da Gezilecek Yerler

Las Cruces, New Mexico’da ziyaret edilebilecek bazı popüler yerler şunlardır:

Eyaletin tarım tarihini ve kültürünü sergileyen New Mexico Farm & Ranch Miras Müzesi
Bölgenin doğal tarihi ve bilimi üzerine sergilerin yer aldığı Las Cruces Doğa ve Bilim Müzesi
Güneybatı sanatı ve kültürü üzerine dönüşümlü sergilere ev sahipliği yapan Branigan Kültür Merkezi
Mağazalar, restoranlar ve 1800’lerden kalma simge yapıların bulunduğu tarihi bir bölge olan Eski Mesilla Köyü
Çeşitli çöl bitkileri ve bahçelerinin bulunduğu Las Cruces Botanik Bahçesi
Dripping Springs Natural Area, yürüyüş parkurları ve doğal manzaralar sunan bir rekreasyon alanı.

Las Cruces’da Yapılacak Aktiviteler

Las Cruces, New Mexico’da tadını çıkarabileceğiniz birçok aktivite vardır, örneğin:

Doğal manzaralar ve farklı beceri seviyeleri için çeşitli parkurlar sunan yakındaki Organ Dağları-Desert Peaks Ulusal Anıtı’nda yürüyüş ve bisiklet

Yürüyüş parkurları ve kuş gözlemciliği fırsatlarıyla Rio Grande boyunca bir doğa koruma alanı olan Mesilla Valley Bosque Eyalet Parkı’nı ziyaret etmek

Çeşitli mağazaların, restoranların ve sanat galerilerinin bulunduğu tarihi şehir merkezini keşfetmek

Güzel bir kampüsü olan ve halka turlar ve etkinlikler sunan New Mexico Eyalet Üniversitesi’ni ziyaret etmek

Farklı acı biber türleri ve tarihleri hakkında bilgi ve araştırma sunan Şili Biber Enstitüsü’nü ziyaret etmek

Organ Dağları’nın güzel manzaralarını sunan 18 delikli bir saha olan New Mexico Eyalet Üniversitesi Golf Sahası’nda golf oynama

Eşsiz bir deneyim için Las Cruces Uzay Festivali’ni ziyaret edin ve Uzay Bilimi, Astronomi ve Uzay Tarihi hakkında bilgi edinin.

Las Cruces Uluslararası Film Festivali, Güney New Mexico Eyalet Fuarı ve Las Cruces Şarap Festivali gibi yıllık etkinlik ve festivallerin tadını çıkarmak.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1