Los Angeles Şehir Rehberi- Gezilecek Yerler-Tarihi-Kültürü-Aktiviteler

Los Angeles Şehri

los angeles

los angeles

Los Angeles, dört milyondan fazla nüfusuyla Kaliforniya eyaletinin en büyük şehri ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık ikinci şehridir. Güney Kaliforniya’da, Amerika Birleşik Devletleri’nin batı kıyısında yer almaktadır.

Los Angeles, çeşitli kültürü, eğlence endüstrisi ve güzel plajlarıyla tanınır. Hollywood, Beverly Hills ve Griffith Gözlemevi gibi dünyaca ünlü birçok cazibe merkezine ev sahipliği yapmaktadır.

Şehir, ılıman kışlar ve sıcak, kurak yazlar ile Akdeniz iklimine sahiptir. Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük şehir parkı olan Griffith Park da dahil olmak üzere birçok parka ve açık alana ev sahipliği yapmaktadır.

Los Angeles ekonomisi çeşitlidir ve eğlence, turizm, teknoloji ve imalat gibi endüstrileri içerir. Şehir aynı zamanda Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles (UCLA) ve Güney Kaliforniya Üniversitesi (USC) dahil olmak üzere birçok üniversiteye ve koleje ev sahipliği yapmaktadır.

Los Angeles, zengin bir tarihe ve hem ziyaretçilere hem de bölge sakinlerine benzer birçok heyecan verici cazibe merkezi ve aktiviteye sahip, canlı ve çeşitliliğe sahip bir şehirdir.

Los Angeles Şehir Tarihi

Los Angeles’ın tarihi, Avrupalıların gelişinden yüzyıllar önce bölgede yaşayan Tongva halkına kadar uzanan bilinen ilk insan yerleşimleriyle binlerce yıl öncesine dayanmaktadır.

Bölgeyi ziyaret eden ilk Avrupalı kaşifler, 1771’de bölgede bir misyon kuran İspanyol misyonerler oldu. Los Angeles, 1781’de bir pueblo (İspanyol yerleşim yeri) olarak kuruldu ve adını Meryem Ana’nın adı olan La Nuestra Señora Reina de’den aldı. los Ángeles de Porciúncula (Meleklerin Kraliçesi).

Los Angeles, Meksika-Amerikan Savaşı’nın ardından 1848’de Amerika Birleşik Devletleri’nin bir parçası oldu. 1800’lerin sonlarında Los Angeles, demiryollarının inşası ve petrolün keşfi sonucunda hızlı bir büyüme yaşadı.

20. yüzyılın başlarında, Hollywood’un film endüstrisinin merkezi olarak kurulmasıyla Los Angeles, “dünyanın film başkenti” olarak tanındı. Bugün Los Angeles, çeşitli bir ekonomiye ve gelişen bir sanat ve eğlence ortamına sahip küresel bir şehirdir. Hollywood Walk of Fame, Griffith Gözlemevi ve Getty Center gibi dünyaca ünlü birçok cazibe merkezine ev sahipliği yapmaktadır.

Los Angeles’da Gezilecek Yerler

Hollywood: Dünyaca ünlü Hollywood Walk of Fame’e ve TCL Çin Tiyatrosu’na ev sahipliği yapan Hollywood, film endüstrisiyle ilgilenen herkesin mutlaka görmesi gereken bir destinasyondur.

Griffith Gözlemevi: Griffith Park’ta bulunan bu ikonik gözlemevi, şehrin panoramik manzaralarını sunar ve astronomi ve bilim hakkında etkileşimli sergiler sunar.

Universal Studios Hollywood: Bu popüler tema parkı, popüler filmlere ve TV şovlarına dayalı oyuncaklar, gösteriler ve ilgi çekici yerler sunar.

Getty Center: Bu müze ve sanat kompleksi, Vincent van Gogh ve Claude Monet gibi sanatçıların eserlerinin yanı sıra muhteşem bahçelere ve şehir manzaralarına sahiptir.

Griffith Park Merry-Go-Round: Griffith Park’ta bulunan bu tarihi atlıkarınca, el oyması atlara sahiptir ve hem çocuklar hem de yetişkinler arasında favoridir.

Los Angeles County Sanat Müzesi (LACMA): Bu birinci sınıf müze, eskilerden moderne geniş bir sanat yelpazesine sahiptir ve ünlü Urban Light enstalasyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

Sahil: Los Angeles’ta Santa Monica Plajı, Venedik Sahili ve Manhattan Sahili dahil olmak üzere seçebileceğiniz birçok güzel plaj vardır.

The Hollywood Bowl: Bu ikonik açık hava amfitiyatrosu, en iyi sanatçıların konserlerine ve performanslarına ev sahipliği yapar.

Walt Disney Konser salonu: Bu büyüleyici konser salonu, Los Angeles Filarmoni Orkestrası’na ev sahipliği yapmaktadır ve mimari tasarımı Frank Gehry’ye aittir.

Orijinal Çiftçi Pazarı: Fairfax Bölgesi’nde bulunan bu tarihi pazarda çok çeşitli yemek tezgahları, mağazalar ve eğlence yer alır.

Los Angeles’da Yapılacak Aktiviteler

Bir müzeyi ziyaret edin: Los Angeles, Getty Center, Los Angeles County Sanat Müzesi (LACMA) ve Los Angeles County Doğal Tarih Müzesi dahil olmak üzere birçok birinci sınıf müzeye ev sahipliği yapmaktadır.

Sahile gidin: Los Angeles’ta Santa Monica Sahili, Venedik Sahili ve Manhattan Sahili dahil olmak üzere aralarından seçim yapabileceğiniz birçok güzel sahil vardır.

Hollywood turuna çıkın: Hollywood Walk of Fame, TCL Çin Tiyatrosu ve Griffith Gözlemevi dahil olmak üzere rehberli Hollywood turları sunan birçok tur şirketi var.

Bir tema parkına gidin: Los Angeles, Universal Studios Hollywood ve Disneyland dahil olmak üzere birçok popüler tema parkına ev sahipliği yapmaktadır.

Alışverişe gidin: Los Angeles, Beverly Hills’deki Rodeo Drive ve Fairfax Bölgesi’ndeki Original Farmers Market gibi birçok alışveriş noktasına ev sahipliği yapmaktadır.

Yürüyüş yapın: Los Angeles, Griffith Park ve Hollywood Hills’dekiler de dahil olmak üzere birçok güzel yürüyüş parkuruna ev sahipliği yapmaktadır.

Bir konsere veya gösteriye gidin: Los Angeles, Hollywood Bowl ve Walt Disney Concert salonu da dahil olmak üzere birçok müzik mekanına ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde ayrıca Hollywood Pantages Theatre ve Dolby Theatre dahil olmak üzere birçok tiyatro ve sahne sanatları merkezi bulunmaktadır.

Bazı yerel mutfağı deneyin: Los Angeles, çok çeşitli mutfaklar sunan birçok popüler restoran ve yemek kamyonu ile çeşitli yemek ortamıyla tanınır.

Bir çiftçi pazarını ziyaret edin: Los Angeles’ta yerel çiftçilerden ve zanaatkarlardan taze ürünler, çiçekler ve diğer ürünleri satın alabileceğiniz birçok çiftçi pazarı vardır.

Dağlara bir gezi yapın: Los Angeles, yürüyüş, bisiklete binme ve kaya tırmanışı gibi çeşitli açık hava eğlence aktiviteleri sunan San Gabriel Dağları ve Santa Monica Dağları dahil olmak üzere güzel sıradağlarla çevrilidir.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1