Madison Şehir Rehberi- Gezilecek Yerler-Tarihi-Kültürü-Aktiviteler

Madison Şehri

Madison, ABD’nin Wisconsin eyaletinin başkenti ve Dane County’nin merkezidir. 1 Temmuz 2019 itibarıyla, Madison’ın tahmini 258.054 nüfusu, onu Milwaukee’den sonra Wisconsin’deki en büyük ikinci şehir ve Amerika Birleşik Devletleri’nin 82. en büyük şehri yaptı. Madison, Wisconsin’deki en hızlı büyüyen şehirdir. Şehir, Amerika Birleşik Devletleri Sayım Bürosu’nun Dane County ve komşu Iowa, Green ve Columbia ilçelerini içeren Madison Metropolitan İstatistik Bölgesi’nin çekirdeğini oluşturur. Madison Metropolitan İstatistik Bölgesi’nin 2010 yılı nüfusu 568.593’tür.

Madison Şehir Tarihi

Madison şehri 1829’da kuruldu ve adını Başkan James Madison’dan alıyor. Başlangıçta Wisconsin Bölgesi için planlanmış bir başkent olarak tasarlandı ve bölge 1848’de Birliğe eyalet olarak kabul edildiğinde Wisconsin’in başkenti oldu.

Şehir hızla eğitim, siyaset ve tarım için bir merkez haline geldi. 1848’de kurulan Wisconsin-Madison Üniversitesi, şehrin büyümesine ve gelişmesine önemli katkılarda bulundu. Madison ayrıca 20. yüzyılın başlarında ilerici hareketin merkeziydi ve bugün de bir siyasi faaliyet ve ilerici değerler merkezi olmaya devam ediyor.

Madison, tarihi boyunca güçlü topluluk duygusu ve yüksek yaşam kalitesiyle de biliniyor. Sürekli olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanacak en iyi yerlerden biri olarak seçilmiştir.

Madison’da Gezilecek Yerler

Madison, Wisconsin’de ziyaret edilecek birçok ilginç ve eğlenceli yer var. Bazı popüler seçenekler şunları içerir:

Wisconsin-Madison Üniversitesi: Üniversite, Chazen Sanat Müzesi, Wisconsin Tarih Müzesi ve Wisconsin Union Tiyatrosu dahil olmak üzere bir dizi müzeye ve kültürel cazibe merkezine ev sahipliği yapmaktadır.
Eyalet Başkenti: Wisconsin Eyalet Başkenti, şehrin üzerinde yükselen büyük bir kubbesi olan güzel bir binadır. Ziyaretçiler binada rehberli bir tura katılabilir ve başkentin tarihi ve mimarisi hakkında bilgi edinebilir.
Henry Vilas Hayvanat Bahçesi: Bu küçük ama popüler hayvanat bahçesi maymunlar, ayılar ve büyük kediler de dahil olmak üzere çeşitli hayvanlara ev sahipliği yapar. Çocuklarla ziyaret etmek için harika bir yer.
Olbrich Botanik Bahçeleri: Bu güzel bahçeler, çok çeşitli bitkilerin yanı sıra bir Thai Pavyonu ve bir Bolz Konservatuarı içerir.
State Street: Bu popüler yaya alışveriş merkezi, çeşitli mağazalara, restoranlara ve diğer işletmelere ev sahipliği yapmaktadır. Gezmek, alışveriş yapmak ve insanları izlemek için harika bir yer.
Göller Monona ve Mendota: Bu iki göl yüzme, tekne gezintisi ve diğer açık hava etkinlikleri için popüler yerlerdir. Ayrıca bir dizi park ve plaj alanına da ev sahipliği yapmaktadırlar.
Wisconsin Dells: Madison’dan yaklaşık bir saatlik sürüş mesafesinde bulunan Wisconsin Dells, su parkları, tema parkları ve diğer aile dostu cazibe merkezleri için popüler bir destinasyondur.
Madison’ın içinde ve çevresinde ziyaret edilecek daha pek çok yer var, yani herkesin keyif alacağı bir şeyler var.

Madison’da Yapılacak Aktiviteler

Madison, Wisconsin’de yapılacak birçok aktivite var. Bazı popüler seçenekler şunları içerir:

Yürüyüş ve bisiklet: Madison, yürüyüş ve bisiklet için mükemmel olan bir dizi parka ve patikaya ev sahipliği yapmaktadır. Bazı popüler seçenekler arasında Capital City State Trail, Military Ridge State Trail ve Ice Age National Scenic Trail sayılabilir.
Su sporları: Madison, yüzme, tekne gezintisi ve balık tutma gibi çeşitli su sporları sunan Mendota Gölü ve Monona Gölü de dahil olmak üzere birçok gölün yakınında yer almaktadır.
Yiyecek ve içecek: Madison, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli restoranlar, bira fabrikaları ve çiftçi pazarları ile gelişen bir yiyecek ve içecek ortamına sahiptir.
Spor: Madison, hem yerel halk hem de ziyaretçiler arasında popüler olan bir dizi spor takımına sahip Wisconsin-Madison Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Wisconsin Badgers futbol takımı özellikle ünlüdür.
Festivaller ve etkinlikler: Madison, yıl boyunca Wisconsin Film Festivali, Great Taste of the Midwest bira festivali ve Wisconsin Eyalet Fuarı gibi bir dizi festival ve etkinliğe ev sahipliği yapar.
Kültürel cazibe merkezleri: Şehir, Wisconsin Tarih Müzesi, Chazen Sanat Müzesi ve Wisconsin Union Tiyatrosu dahil olmak üzere bir dizi müzeye ve kültürel cazibe merkezine ev sahipliği yapmaktadır.
Madison’da eğlenilecek daha pek çok aktivite var, dolayısıyla herkesin yapacak bir şeyleri var.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1