Minneapolis Şehir Rehberi- Gezilecek Yerler-Tarihi-Kültürü-Aktiviteler

Minneapolis Şehri

Minneapolis, Minnesota eyaletinin en büyük şehridir ve komşusu St. Paul ile birlikte Twin Cities metropol bölgesinde yer almaktadır. Mississippi Nehri’nin her iki kıyısında yer alır ve birçok parkı, gölü ve diğer doğal özellikleriyle bilinir.

Minneapolis, 425.000’den fazla nüfusa sahiptir ve çeşitli nüfusu, kültürel çekicilikleri ve canlı sanat ortamıyla tanınır. Şehir, Target ve Best Buy dahil olmak üzere bir dizi büyük şirkete ev sahipliği yapmaktadır ve ayrıca Minnesota Üniversitesi de dahil olmak üzere birçok üniversite ve koleje ev sahipliği yapmaktadır.

Minneapolis, soğuk kışlar ve sıcak, nemli yazlar ile nemli bir karasal iklime sahiptir. Park alanı ve patikalarla birbirine bağlanan beş gölden oluşan Göller Zinciri de dahil olmak üzere birçok parkı ve yeşil alanıyla tanınır. Şehir ayrıca Minnesota Orkestrası, Walker Sanat Merkezi ve Minneapolis Sanat Enstitüsü gibi bir dizi kültürel cazibe merkezine ev sahipliği yapmaktadır.

Minneapolis güçlü bir ekonomiye sahiptir ve sağlık, finans ve imalat dahil olmak üzere bir dizi büyük sektöre ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda çok sayıda tiyatro, galeri ve müzik mekanı ile gelişen sanat ve kültür ortamıyla da tanınır.

Minneapolis  Şehir Tarihi

Minneapolis, 19. yüzyılın ortalarında Mississippi Nehri’nin batı kıyısında bir kereste fabrikası ve un öğütme merkezi olarak kuruldu. Adını Dakota Sioux’un su anlamına gelen “minne” ve Yunanca şehir anlamına gelen “polis” kelimesinden almıştır.

19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında, Minneapolis, şehirde faaliyet gösteren bir dizi büyük şirketle birlikte büyük bir sanayi merkezi haline geldi. Bunlar arasında Minneapolis’in un değirmenciliği endüstrisi için bir merkez olarak kurulmasına yardımcı olan General Mills, Cargill ve Pillsbury vardı.

Bu süre zarfında Minneapolis, 1870’lerde Minneapolis ve St. Louis Demiryolunun tamamlanması ve 1890’larda Hennepin Caddesi Köprüsü’nün inşasıyla bir ulaşım merkezi olarak da büyüdü.

20. yüzyılda Minneapolis, sağlık, finans ve perakende dahil olmak üzere bir dizi büyük endüstrinin gelişmesiyle büyümeye ve genişlemeye devam etti. Şehir aynı zamanda bir dizi tiyatro, galeri ve müzik mekanıyla gelişen sanat ve kültür ortamıyla da tanındı.

Bugün Minneapolis, çeşitli bir nüfusa, güçlü bir ekonomiye ve zengin bir kültürel tarihe sahip Ortabatı’nın önemli bir şehridir. Pek çok parkı ve yeşil alanının yanı sıra gelişen sanat ve kültür ortamıyla tanınır ve bir dizi büyük şirkete ve üniversiteye ev sahipliği yapar.

Minneapolis’te Gezilecek Yerler

Göller Zinciri: Park alanı ve patikalarla birbirine bağlanan beş gölden oluşan bir dizi olan Göller Zinciri, yüzme, tekne gezintisi, balık tutma ve diğer açık hava etkinlikleri için popüler bir destinasyondur.
Walker Sanat Merkezi: Dünyanın dört bir yanından sanatçıların eserlerinin yer aldığı çağdaş bir sanat müzesi olan Walker Sanat Merkezi, yenilikçi sergileri ve halka açık programlarıyla tanınır.
Minneapolis Sanat Enstitüsü: Bu müze, tablolar, heykeller ve dekoratif sanatlar da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından 90.000’den fazla sanat eserine ev sahipliği yapmaktadır.
Minnesota Orkestrası: Bu ödüllü orkestra, Minneapolis şehir merkezindeki Orchestra Hall’da sahne alıyor ve yüksek kaliteli performanslarıyla tanınıyor.
Değirmen Şehir Müzesi: Eski bir un değirmeninde bulunan bu müze, değirmencilik endüstrisinin merkezi olarak Minneapolis’in tarihini araştırıyor.
Minnesota Peyzaj Arboretumu: Bu botanik bahçesi ve arboretum, Minneapolis’in hemen dışında yer alır ve 1.200 dönümden fazla bahçe, parkur ve doğal alana sahiptir.
Minneapolis Heykel Bahçesi: Bu açık hava müzesinde, yemyeşil bahçeler ve yürüyüş yolları arasında yer alan 40’tan fazla çağdaş heykel bulunmaktadır.
Minnesota Eyalet Fuarı: Her yıl yaz sonunda düzenlenen Minnesota Eyalet Fuarı, gezintiler, oyunlar, yemek ve eğlence ile ülkedeki en büyük ve en popüler eyalet fuarlarından biridir.
Minneapolis Havayolu Sistemi: Bu kapalı yaya geçitleri ağı, Minneapolis şehir merkezindeki birçok binayı birbirine bağlayarak şehri her hava koşulunda keşfetmeyi kolaylaştırır.
Bunlar Minneapolis’te ziyaret edilebilecek pek çok yerden sadece birkaçı. Sanat, müzik, tarih ya da harika açık hava ile ilgileniyorsanız, bu canlı şehirde herkes için bir şeyler var.

Minneapolis ‘te Yapılacak Aktiviteler

Açık hava rekreasyonu: Minneapolis, yüzme, tekne gezintisi, balık tutma ve diğer açık hava etkinlikleri sunan Chain of Lakes dahil olmak üzere bir dizi parka ve yeşil alana ev sahipliği yapmaktadır. Şehir aynı zamanda yemyeşil bahçeler ve yürüyüş yolları arasında yer alan 40’tan fazla çağdaş heykelin bulunduğu Minneapolis Heykel Bahçesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır.
Sanat ve kültür: Minneapolis, çok sayıda tiyatro, galeri ve müzik mekanı ile gelişen sanat ve kültür ortamıyla tanınır. Şehir, Walker Sanat Merkezi, Minneapolis Sanat Enstitüsü ve Minnesota Orkestrası’nın yanı sıra bir dizi küçük galeri ve performans alanına ev sahipliği yapmaktadır.
Yiyecek ve içecek: Minneapolis, çok sayıda en iyi restoran, bira fabrikası ve kafesiyle gelişen bir yiyecek ve içecek ortamına sahiptir. Şehir, çok çeşitli yiyecek ve içecek seçenekleriyle tanınan Minnesota Eyalet Fuarı da dahil olmak üzere bir dizi çiftçi pazarına ve yemek festivaline ev sahipliği yapmaktadır.
Alışveriş: Minneapolis, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük alışveriş merkezi olan Mall of America da dahil olmak üzere bir dizi büyük perakende merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Şehir ayrıca bir dizi küçük bağımsız perakendeci ve butiğin yanı sıra bir dizi açık hava pazarı ve bit pazarına da ev sahipliği yapmaktadır.
Spor ve eğlence: Minneapolis, Minnesota Vikings (NFL), Minnesota Twins (MLB) ve Minnesota Timberwolves (NBA) dahil olmak üzere bir dizi profesyonel spor takımına ev sahipliği yapmaktadır. Şehir ayrıca, Target Center ve Xcel Energy Center dahil olmak üzere bir dizi konser mekanına ve eğlence seçeneğine ev sahipliği yapmaktadır.
İlgi alanlarınıza bağlı olarak Minneapolis’te tadını çıkarabileceğiniz birçok başka aktivite var. İster açık hava macerası, ister kültürel deneyimler, ister sadece rahatlama ve gevşeme şansı arıyor olun, bu canlı şehirde yapacak çok şey bulacaksınız.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1