Pasadena Şehir Rehberi- Gezilecek Yerler-Tarihi-Kültürü-Aktiviteler

Pasadena Şehri

Pasadena, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan ve Los Angeles ilçesinde yer alan bir şehirdir. Los Angeles şehir merkezinin yaklaşık 10 mil (16 kilometre) kuzeydoğusunda yer almaktadır. Pasadena’nın nüfusunun 2019’da 142.059 civarında olduğu tahmin ediliyor. Tarihi, kültürü ve mimarisinin yanı sıra yıllık Rose Bowl kolej futbol maçı ve Roses Parade Turnuvası ile tanınır. Şehir, California Institute of Technology (Caltech) ve Art Center College of Design dahil olmak üzere birçok yüksek öğrenim kurumuna ev sahipliği yapmaktadır. Pasadena, Norton Simon Müzesi ve Pasadena California Sanat Müzesi gibi birçok müzesiyle de tanınır.

Pasadena Şehir Tarihi

Pasadena, California, 1874’te Midwest’ten daha ılıman bir iklim arayan Indiana ve Ohio’dan bir grup yerleşimci tarafından kuruldu. Şehre, Chippewa Kızılderililerinin “Vadinin Tacı” anlamına gelen güzel sözünün adını verdiler.

19. yüzyılın sonlarında Pasadena, kısmen ılıman Akdeniz iklimi nedeniyle zengin Doğulular için popüler bir kış tatil yeri haline geldi. Bu, birçoğu bugün hala ayakta olan birçok büyük ve ayrıntılı Viktorya dönemi evinin gelişmesine yol açtı.

1902’de, o zamandan beri yıllık bir gelenek haline gelen ve önemli bir turistik cazibe merkezi haline gelen bir etkinlik olan Güller Turnuvası Geçit Töreni ilk kez Pasadena’da düzenlendi. Geçit töreni Yeni Yıl Günü’nde yapılır ve tamamen çiçeklerden yapılmış ayrıntılı şamandıralara sahiptir.

20. yüzyılın başlarında Pasadena, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech) ve Jet Tahrik Laboratuvarı’nın (JPL) kurulmasıyla bir eğitim ve araştırma merkezi haline geldi.

2. Dünya Savaşı sırasında, Pasadena’nın ekonomisi havacılık ve savunma endüstrilerine kaydı ve pek çok bölge sakini, JPL’de güdümlü füzeler ve uzay araştırmaları geliştirme konusunda çalıştı.

Son yıllarda, Pasadena, tarihi binalarını korumaya ve sanatı tanıtmaya odaklanarak önemli ölçüde yeniden geliştirme ve canlandırmadan geçti. Şehir, kültürel çekicilikleri, açık hava rekreasyonları ve Rose Bowl ve Tournament of Roses Parade gibi etkinlikleriyle ziyaretçi çekmeye devam ediyor.

Pasadena’da Gezilecek Yerler

Pasadena, California, ziyaretçilerin eğlenmesi için çeşitli cazibe merkezleri sunmaktadır. Ziyaret edilecek bazı popüler yerler şunlardır:

Huntington Kütüphanesi, Sanat Müzesi ve Botanik Bahçeleri: Bu kültür kompleksinde 11 milyondan fazla öğe içeren bir araştırma kütüphanesi, Avrupalı ve Amerikalı ustaların eserlerinin yer aldığı bir sanat galerisi ve 120 dönümlük botanik bahçesi bulunmaktadır.

Norton Simon Müzesi: Bu müze, Rembrandt, Degas ve Monet’nin eserleri de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından etkileyici bir sanat koleksiyonuna sahiptir.

The Gamble Garden: Bu tarihi bahçede güller, sulu meyveler ve kaktüsler dahil 3.000’den fazla bitki çeşidi bulunur.

Pasadena California Sanat Müzesi: Bu müze, Kaliforniya’nın zengin kültürel mirasını ve çağdaş sanatçıların eserlerini sergileyen sanat eserlerine sahiptir.

Pasadena Playhouse: Bu tarihi tiyatro, Kaliforniya’nın resmi devlet tiyatrosudur ve çeşitli oyunlara, müzikallere ve diğer performanslara ev sahipliği yapar.

Rose Bowl: Bu ikonik stadyum, yıllık Rose Bowl kolej futbol maçına ev sahipliği yapar ve ayrıca konserlere, festivallere ve diğer etkinliklere ev sahipliği yapar.

Pasadena Kongre Merkezi: Bu mekan, ticari fuarlar, kongreler ve festivaller dahil olmak üzere çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Eski Pasadena: Bu tarihi bölge, Viktorya ve Art Deco binalarının bir karışımını barındırır ve şu anda çeşitli mağazalara, restoranlara ve eğlence mekanlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Colorado Sokak Köprüsü: Bu tarihi köprü, manzaralı bir yürüyüş veya bisiklete binmek için harika bir yerdir ve çevredeki bölgenin güzel manzaralarını sunar.

Jet Tahrik Laboratuvarı: JPL, güneş sisteminin robotik keşfi için bir NASA merkezidir ve halka tesislerinde turlar sunar.

Pasadena’da Yapılacak Aktiviteler

Pasadena, California, ziyaretçilerin eğlenmesi için çok çeşitli aktiviteler sunmaktadır. Bazı popüler aktiviteler şunları içerir:

Yürüyüş: Pasadena, bir şelaleye çıkan Eaton Canyon Trail ve şehrin panoramik manzarasını sunan Sam Merrill Trail dahil olmak üzere birçok güzel yürüyüş parkuruna ev sahipliği yapmaktadır.

Bisiklet: Pasadena’da, Arroyo Seco deresi boyunca uzanan Arroyo Seco Bisiklet Yolu da dahil olmak üzere bir dizi bisiklet yolu vardır.

Alışveriş: Pasadena, lüks butiklerden çiftçi pazarlarına kadar çeşitli alışveriş seçenekleri sunar. Eski Pasadena, modaya uygun mağazaları ve butikleriyle tanınan tarihi bir semttir.

Yemek: Pasadena, rahat kafelerden kaliteli restoranlara kadar çok çeşitli yemek seçenekleri sunar. Şehir, çeşitli mutfak ortamı ve butik bira fabrikalarıyla tanınır.

Sanat ve kültür: Pasadena, aralarında Norton Simon Müzesi, Pasadena California Sanat Müzesi ve Pasadena Playhouse’un da bulunduğu çok sayıda müze, sanat galerisi ve tiyatroya ev sahipliği yapmaktadır.

Festivaller ve etkinlikler: Pasadena yıl boyunca ünlü Tournament of Roses Parade ve Rose Bowl oyunu, ArtNight Pasadena, Pasadena Chalk Festival ve Pasadena Showcase House of Design dahil olmak üzere bir dizi festival ve etkinliğe ev sahipliği yapar.

Spor: Pasadena, yıllık Rose Bowl Oyununun yanı sıra diğer spor etkinliklerine, konserlere ve festivallere ev sahipliği yapan Rose Bowl Stadyumu’na ev sahipliği yapmaktadır.

California Teknoloji Enstitüsü’nü (Caltech) ziyaret edin: Caltech, dünyanın önde gelen araştırma ve eğitim kurumlarından biridir ve ziyaretçiler için kampüsünde turlar düzenlemektedir.

Yakındaki Mount Wilson Gözlemevi’ne günübirlik bir gezi yapın : Bu gözlemevinde birkaç teleskop bulunur ve Los Angeles bölgesi ile Pasifik Okyanusu’nun nefes kesen manzaralarını sunar.

Gamble Garden’ı ziyaret edin: Güller, sulu meyveler ve kaktüsler dahil 3.000’den fazla bitki çeşidine sahip 3,5 dönümlük tarihi bir arazi.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1