Pomona Şehir Rehberi- Gezilecek Yerler-Tarihi-Kültürü-Aktiviteler

Pomona Şehri

Pomona, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan ve San Bernardino ilçesinde yer alan bir şehirdir. 2020 itibariyle yaklaşık 151.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Şehir, tarihi şehir merkezi, (LA County Fuarı’na ev sahipliği yapan) Pomona Fairplex ve Fox Theatre ile tanınır. Pomona aynı zamanda California Eyalet Politeknik Üniversitesi, Pomona (Cal Poly Pomona) ve Batı Sağlık Bilimleri Üniversitesi gibi birçok kolej ve üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. Şehir, Los Angeles şehir merkezinin yaklaşık 30 mil doğusunda yer almaktadır.

Pomona Şehir Tarihi

Pomona, 1888 yılında Illinois, Pomona şehrinden bir grup yerleşimci tarafından kuruldu. Şehir adını Roma meyve tanrıçasından almıştır. Pomona’nın erken ekonomisi, ana mahsullerin narenciye, üzüm ve ceviz olduğu tarıma dayanıyordu. 20. yüzyılın başlarında, Santa Fe Demiryolunun gelişi ve Güney Kaliforniya narenciye endüstrisinin gelişmesi nedeniyle şehir önemli bir büyüme yaşadı.

2. Dünya Savaşı sırasında bölgede savunma sanayisinin gelişmesiyle şehrin nüfusu ve ekonomisi daha da büyüdü. Savaş sonrası yıllarda, Pomona’nın nüfusu artmaya devam etti ve şehir önemli ölçüde banliyöleşmeye uğradı. Şehir ayrıca, bölgedeki havacılık ve yüksek teknoloji endüstrilerinin gelişmesiyle önemli bir büyüme yaşadı.

Pomona, yıl boyunca gerçekleşen birçok müze, tarihi alan ve kültürel etkinlikle, tarih ve kültür açısından zengin bir şehirdir. Şehir, 1920’lerin orijinal ihtişamına kavuşan ve toplum için bir kültür ve eğlence merkezi olarak hizmet veren Tarihi Pomona Fox Tiyatrosu da dahil olmak üzere birçok tarihi binaya ev sahipliği yapmaktadır.

Pomona, gelişen bir sanat ortamı, çeşitli festivaller ve etkinlikler ve büyüyen bir ekonomi ile çeşitlilik içeren bir şehirdir ve bu da onu yaşamak, çalışmak ve ziyaret etmek için harika bir yer haline getirir.

Pomona’da Gezilecek Yerler

Pomona’da gezilecek çok yer var, dikkat çeken yerlerden bazıları:

Pomona Fairplex: Bu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük fuarlardan biri olan ve ayrıca yıl boyunca başka etkinliklerin düzenlendiği LA County Fuarı’na ev sahipliği yapmaktadır.

The Pomona Valley Mining Company: Eşsiz bir yemek deneyimi sunan eski batı tarzı bir restorandır.

Fox Tiyatrosu: Bu, 1920’lerin orijinal ihtişamına güzel bir şekilde restore edilmiş ve toplum için bir kültür ve eğlence merkezi olarak hizmet veren tarihi bir tiyatrodur.

Pomona Sanat Kolonisi: Bu, halka açık sanatçı stüdyoları, galeriler ve dükkanların bulunduğu bir mahalledir.

Ganesha Parkı: Spor alanları, oyun alanları, yüzme havuzu ve piknik alanlarının bulunduğu büyük bir parktır.

Pomona Vadisi Model Demiryolları: Halka açık, büyük, işleyen bir model demiryolu düzenine sahip bir model tren kulübüdür.

Amerikan Seramik Sanatı Müzesi: Bu müze çağdaş seramik sanatına sahiptir ve halka açıktır.

W.K. Kellogg Arap Atı Merkezi: Arap atları için halka açık bir yetiştirme ve eğitim tesisidir.

Phillips Köşkü: Güzel bir şekilde restore edilmiş, kültür ve etkinlik merkezi olarak hizmet veren tarihi bir konaktır.

Cal Poly Pomona: Çok çeşitli akademik programlar sunan ve ziyaretçilere açık güzel bir kampüsü olan bir devlet üniversitesidir.

Bunlar, Pomona’da ziyaret edebileceğiniz popüler yerlerden bazılarıdır, ancak şehrin sunabileceği daha çok şey vardır.

Pomona’da Yapılacak Aktiviteler

Pomona, ziyaretçilerin ve bölge sakinlerinin eğlenmesi için çeşitli aktiviteler sunar:

Fox Theatre’da bir konsere veya etkinliğe katılın: Tarihi Fox Theatre, yıl boyunca çeşitli konserlere, komedi gösterilerine ve diğer etkinliklere ev sahipliği yapar.

LA County Fair’i ziyaret edin: Pomona Fairplex, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük fuarlardan biri olan ve çeşitli sergiler, canlı müzik, yemek ve geziler içeren LA County Fuarı’na ev sahipliği yapıyor.

Pomona Sanat Kolonisini Keşfedin: Bu mahalle, halka açık birçok sanatçı stüdyosuna, galeriye ve mağazaya ev sahipliği yapmaktadır.

Amerikan Seramik Sanatı Müzesi’ni ziyaret edin: Bu müze, çağdaş seramik sanatına sahiptir ve halka açıktır.

Ganesha Park’ı dolaşın: Spor alanları, oyun alanları, yüzme havuzu ve piknik alanlarının bulunduğu büyük bir park.

W.K.’da bir tur atın. Kellogg Arap Atı Merkezi: Arap atları için halka açık bir yetiştirme ve eğitim tesisidir.

Phillips Malikanesini Ziyaret Edin: Güzel bir şekilde restore edilmiş ve kültür ve etkinlik merkezi olarak hizmet veren tarihi bir konaktır.

Cal Poly Pomona’yı Keşfedin: Çok çeşitli akademik programlar sunan ve ziyaretçilere açık güzel bir kampüsü olan bir devlet üniversitesidir.

Pomona Valley Model Demiryollarını Ziyaret Edin: Halka açık, işleyen bir model demiryolu düzenine sahip olan bir model tren kulübüdür.

Şehir merkezinde alışverişe gidin: Şehir, çeşitli mağazalar, restoranlar ve diğer işletmelerin bulunduğu tarihi bir şehir merkezine sahiptir.

Pomona Valley Mining Company’de yemek yiyin: Eşsiz bir yemek deneyimi sunan eski batı tarzı restoranın keyfini çıkarın.

Bir doğa aşığı için yakındaki tepelerde veya dağlarda yürüyüş yapın.

Bunlar Pomona’da yapabileceğiniz pek çok aktiviteden sadece birkaçı ama bu şehirde keşfedilecek ve eğlenilecek daha çok şey var.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1