Tacoma Şehir Rehberi- Gezilecek Yerler-Tarihi-Kültürü-Aktiviteler

Tacoma Şehri

Tacoma, Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington eyaletinde yer alan bir şehirdir. Eyaletteki en büyük üçüncü şehir ve Pierce County’nin ilçe merkezidir. Şehir, Seattle’ın yaklaşık 52 mil güneybatısında, Puget Sound’da yer almaktadır ve South Sound bölgesindeki en büyük şehirdir. Tacoma yaklaşık 208.000 kişilik bir nüfusa sahiptir.

Şehir, sağlık, eğitim ve devlet sektörlerinde büyük işverenlerle çeşitli bir ekonomiye sahiptir. Tacoma Limanı da yerel ekonomiye önemli bir katkıda bulunuyor. Tacoma, Tacoma Sanat Müzesi, Cam Müzesi ve Washington Eyalet Tarih Müzesi gibi birçok kültürel kuruma ev sahipliği yapmaktadır. Şehir aynı zamanda University of Washington Tacoma ve Pacific Lutheran University’ye ev sahipliği yapmaktadır.

Tacoma, şehir sınırları içinde yer alan çeşitli parklar ve açık hava rekreasyon alanları ile güzel doğal çevresi ile tanınır. Şehir aynı zamanda çok sayıda galeri ve sahne sanatları mekanı ile gelişen bir sanat ortamına da ev sahipliği yapmaktadır.

Tacoma Şehir Tarihi

Tacoma 1873’te kuruldu ve adını, Yerli Amerikalılar tarafından aslen Tacoma Dağı olarak adlandırılan yakındaki Rainier Dağı’ndan almıştır. Şehir başlangıçta Avrupalı Amerikalılar tarafından kereste ve kömür endüstrileri için bir merkez olarak kuruldu.

19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında, Tacoma önemli bir büyüme ve gelişme yaşadı, önemli bir ulaşım merkezi ve iş ve sanayi merkezi haline geldi. Bu süre zarfında şehir, Tacoma Sanat Müzesi, Cam Müzesi ve Washington Eyaleti Tarih Müzesi gibi çeşitli kültürel kurumların kurulmasıyla gelişen bir sanat ortamına da ev sahipliği yapıyordu.

20. yüzyılın ortalarında, kereste ve kömür endüstrilerinin düşüşü ve sağlık, eğitim ve hükümetin başlıca işverenler olarak yükselişiyle Tacoma’nın ekonomisi bir değişim geçirdi. Şehir, şehir merkezindeki sürdürülebilirlik ve canlandırma çabalarına odaklanarak, o zamandan bu yana on yıllar içinde büyümeye ve gelişmeye devam etti.

 Tacoma’da Gezilecek Yerler

Tacoma’da gezilecek çok ilginç yerler var. Şehirdeki en gözde cazibe merkezlerinden bazıları şunlardır:

Point Defiance Park: Bu büyük şehir parkında hayvanat bahçesi, akvaryum, yürüyüş parkurları, plaj ve marina bulunmaktadır.

Cam Müzesi: Bu müze, çağdaş cam sanatına adanmıştır ve dünyanın dört bir yanından sanatçıların eserlerine yer verir.

Washington Eyaleti Tarih Müzesi: Bu müze, bölgeyi binlerce yıldır ev olarak adlandıran Kızılderili kültürleri de dahil olmak üzere Washington eyaletinin tarihi hakkında sergiler sunar.

Tacoma Sanat Müzesi: Bu müze, bölgesel sanatçıların eserlerine odaklanan Kuzeybatı Pasifik ve ötesinden bir sanat koleksiyonuna sahiptir.

University of Washington Tacoma: Bu üniversite kampüsü, William W. Philip Hall Gallery ve yürüyüş ve bisiklet parkuruna dönüştürülmüş tarihi bir demiryolu geçiş hakkı olan Prairie Line Trail dahil olmak üzere bir dizi ilginç kamusal alana ev sahipliği yapmaktadır. .

Point Ruston: Bu sahil projesi, restoranlar, mağazalar, sinema salonu ve Puget Sound manzaralı halka açık bir plaza içerir.

Tacoma Narrows Köprüsü: “Dörtnala Yürüyen Gertie” olarak da bilinen bu ikonik köprü, Puget Sound’u kapsıyor ve çevredeki bölgenin panoramik manzarasını sunuyor.

America’s Car Museum: Bu müze, otomobillerin tarihine adanmıştır ve 300’den fazla araçtan oluşan bir koleksiyona sahiptir.

LeMay – Amerika’nın Araba Müzesi: Bu müze, otomobillerin tarihine adanmıştır ve 300’den fazla araçtan oluşan bir koleksiyona sahiptir.

Tacoma Dome: Bu büyük arena, konserler, spor etkinlikleri ve ticaret fuarları gibi çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapar.

 Tacoma’da Yapılacak Aktiviteler

İlgi alanlarınıza bağlı olarak Tacoma’da yapılacak birçok aktivite var. Bazı seçenekler şunları içerir:

Yürüyüş: Tacoma, Kuzeybatı Pasifik’in güzel bir bölümünde yer alır ve bölgede keşfedilecek birçok parkur vardır. Point Defiance Park ve yakındaki Mount Rainier Ulusal Parkı, yürüyüşçüler için popüler yerlerdir.

Müzeleri ziyaret etmek: Yukarıda belirtildiği gibi Tacoma, Cam Müzesi, Washington Eyalet Tarih Müzesi ve Tacoma Sanat Müzesi dahil olmak üzere bir dizi kültürel kuruma ev sahipliği yapmaktadır.

Açık havada eğlenmek: Tacoma’da Point Defiance Park, Wright Park ve Wapato Park dahil olmak üzere birçok park ve açık hava rekreasyon alanı vardır. Bu parklar piknik yapmak, balık tutmak ve kuş gözlemciliği gibi çeşitli aktiviteler sunmaktadır.

Alışveriş: Tacoma, çeşitli perakende satış seçenekleri sunan Stadium District ve 6th Avenue District dahil olmak üzere birçok alışveriş bölgesine sahiptir. Şehir aynı zamanda taze ürünler ve yerel olarak üretilmiş diğer ürünleri satın alabileceğiniz birkaç çiftçi pazarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Dışarıda yemek yeme: Tacoma, dünyanın dört bir yanından yemekler sunan çeşitli restoranlarla çok çeşitli bir yemek ortamına sahiptir. Şehir ayrıca birçoğu tadım ve turlar sunan bir dizi bira fabrikasına ve içki fabrikasına ev sahipliği yapmaktadır.

Bir spor etkinliğine veya konsere katılma: Tacoma Dome, konserler ve basketbol ve salon futbolu gibi spor etkinlikleri dahil olmak üzere çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapar.

Tekne turu yapmak: Tacoma, Puget Sound’da bulunur ve balina izleme turları da dahil olmak üzere bölgede tekne turları sunan birkaç şirket vardır.

Bir çiftçi pazarını ziyaret etmek: Tacoma’da, taze ürünler ve diğer yerel olarak üretilmiş ürünleri satın alabileceğiniz Broadway Farmers Market ve Tacoma Farmers Market dahil olmak üzere birkaç çiftçi pazarı vardır.

Sahili keşfetmek: Tacoma sahili, Point Ruston gelişimi ve Tacoma Narrows Köprüsü dahil olmak üzere bir dizi ilginç cazibe merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Tacoma sahilinden yakındaki adalardan birine giden bir feribota binebilirsiniz.

Bir parkı ziyaret etmek: Tacoma, Kuzeybatı Pasifik’teki en büyük şehir parkı olan Point Defiance Park da dahil olmak üzere birçok parka sahiptir. Parkta bir hayvanat bahçesi, bir akvaryum, yürüyüş parkurları, bir plaj ve bir yat limanı bulunmaktadır.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1