Belçika'da Makine Mühendisliği

Belçika'da üniversite okumak sanılandan çok daha kolay. Eurostar yurt dışı akademik danışmanlık hizmetlerinden yararlanarak sınavsız eğitim alın. Dünyanın en iyi üniversitelerinde ve en fazla tercih edilen alanlarda eğitim görmenin ayrıcalığını yaşayın.

Belçika'da Eğitim

Yurtdışında Eğitim Rehberi

Belçika bilindiği üzere Avrupa’nın yaşam standartı en yüksek ülkelerinden biridir.Belçika ,bazı alanlarda diğer ülkelerin önüne geçmektedir.Amerika’dan sonra dünyanın en büyük Kimya Endüstrisi Belçika’dadır.Özellikle bu alanda eğitim almak isteyen öğrencilerin tercihi burası oluyor.Yaşam standartlarının yanı sıra yıllık okul ücretlerinin de 500 euro ile 7000 bin euro  arasında değişiyor oluşu daha çok insanı eğitim için ülkeye çekmesini sağlıyor.Türkiye’den ve dünyanın birçok yerinden öğrenciler de bu imkanlar dahilinde Belçika’da  eğitim almayı tercih ediyor.Özellikle mühendislik alanındaki öğrenciler ;mezuniyet sonrası çalışma izni vermesi ,yaşam maliyetinin uygun olması, İngilizce eğitim verilmesi ,Yök denkliği sağlanması gibi nedenlerden dolayı burada eğitim almak istiyor.

Belçika hem mühendislik hem de diğer bölümlerde öğrencilere geniş yelpazeler sunuyor. Öğrenciler arasında en popüler  bölümler ise şöyle;Bilgisayar Mühendisliği,Fizik ,İş Yönetimi ,Ekonomi ,IT ve Siyaset Bilimi. Belçika’da üniversite eğitimi genellikle dil sınırlarına göre iki gruba ayrılmaktadır.Fransız Bölgesi ;(Fransızca’nın resmi dil olarak kullanıldığı bölgeye verilen isim).Flaman Bölgesi ;(Flemenkçe’nin resmi dil olarak kullanıldığı yere verilen isim).Fransızca ve Flemenkçe’nin dışında başka diller de elbette mevcut .Almanca konuşulma yüzdeliği düşük olsa da kullanılan anadiller arasında yer alıyor.Saymış olduğumuz eğitim dilleri, Fransızca ve Flemenkçe olarak standarta bağlanmış olsa da, İngilizce eğitim veren çok sayıda üniversite ve bölüm bulmanız da olasıdır.

Belçika’daki eğitim süresi , diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi üç yıl olarak belirlenmiştir.Yüksek lisans ise, tıpkı Türkiye’deki gibi iki yıl sürüyor.Belçika’da eğitim çeşitleri;üniversiteler ve uygulamalı bilimler akademisi olarak iki gruba ayrılmıştır..İkisi arasındaki tek fark nasıl eğitim verdikleridir.Uygulamalı bilim akademileri adından anlaşılacağı üzere uygulamaya ,pratiğe dayalı bir eğitim sitemi sunuyor.Üniversiteler ise , daha çok teorik bilgilerin yer aldığı  bir eğitim sistemini benimsiyor.

Mühendislik alanında yüksek lisans ve akademik kariyer hedefliyorsanız. Belçika’da bulunan altı üniversite bunun için size çok geniş bir yelpaze ve imkan sunuyor.Burada Makine Mühendisliği okumaya karar verdiğiniz zaman akademik yılı hakkında bilgi almanızda fayda var.Eğitim sisteminde size sunulan üç adet sömestır bulunuyor. İlk tatil ,eylül ayının ortalarında başlar ve Aralık sonuna kadar bu dönem devam eder.İkincisi Şubat’ın başında başlar ve Mayıs ortasına kadar devam eder.En uzun sömestır ise elbette yaz aylarına ayrılmıştır. Bunun yanı sıra ilk iki sömestırdan başarısız olarak ayrılan öğrenciler için telafi niyetinde bir sömestır yapılır. Belçika’da Makine Mühendisliği okumak istiyorsanız ,sadece derslere odaklanmayınız.Gideceğiniz şehrin size sağlayacağı fırsatları da gözden geçirin.

Makine Mühendisliğine karar verdiyseniz, eğitim süresi ,içeriği gibi konularda iyi bir araştırmayı tamamlamanız gerektiğini unutmayın.Makine Mühendisliği için belirlenen süre tıpkı Türkiyede olduğu gibi dört yıl olarak belirlenmiş ancak duruma göre beş yıla yayılarak lisans eğitimi verildiği de görülmektedir.Bu süre zarfında ;staj dönemi ve hazırlık sınıfınız varsa aldığınız eğitim de o süreye dahil edilmektedir.Eğer yabancı dil konusunda yeterli değilseniz ya da kendinizi geliştirmek istiyorsanız, Makine Mühendisliği için başladığınız fakültenin eğitim diline göre , dil eğitimi alabilirsiniz. Yurt dışında aldığınız bu meslek eğitimi süresi içinde ,tatil için ülkenize döndüğünüzde çalışabilirsiniz.Okulunuzu bitirince de staj eğitiminizi nerede yapacağanız konusunda bir kısıtlama bulunmamakta olup kendi ülkenizde staj yapma imkanınız da vardır.

Avrupa’da Makine Mühendisliği eğitimi , son derece modern donanımlarla gerçekleştirilmektedir.Seçkin akademisyen kadrosu , ileri derecede gelişmiş laboratuar ortamı , son teknoloji sınıflar bu süreçte size sunulacak materyaller arasındadır.Sunulan üst düzey hizmetlere karşın bu eğitime ödeyeceğiniz miktar da oldukça ekonomiktir.Türkiye’de ,özel bir üniversitede Makine Mühendisliği okumak için harcayacağınız en az dört yıllık eğitim parasından çok daha aşağı bir miktarla Belçika’da yüksek öğreniminizi tamamlayabilirsiniz.

İnternette araştırma yaptığınız da sınavsız olarak ,anlaşmalı üniversitelerde Makine Mühendisliği okuyabileceğiniz bilgisini görürsünüz .Peki gerçekten bu mümkün mü? Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığının, Avrupa ‘da bazı üniversitelerle sınavsız öğrenci alımı anlaşması bulunmakta olup sizler de bu fırsattan yararlanabilirsiniz.Bunun için elinizde lise diplomanızın olması yeterlidir.Buna ek olarak transkript ve alacağınız eğitime dair belgelerin eklenmesi,seyehat sigortası ve vize ,pasaport işlemleri gibi gerekli belgelerinde tamamlanması gerekir.

Hergün gelişen teknoloji ve gençlerin kendilerini geliştirmek için yurtdışına açılma fikri giderek artmaya başladı.Makine Mühendisliği de bu yoğun ilginin en çok görüldüğü bölümlerden biri.Bugüne kadar çok sayıda Türk öğrenci Belçika ve daha birçok Avrupa ülkesinde eğitim aldı ve orada alanıyla alakalı bir işe girdi.

Yurtdışında eğitim almanın size sayısız avantaj sağladığını hepiniz duymuşsunuzdur.Makine Mühendisliği’nin bu anlamda daha çok artısı bulunmakta . Öncelikle mavi diploma ile mezun oluyor oluşunuz sizi rakipleriniz arasından büyük bir farkla sıyırarak öne geçirir.Mavi diploma olarak adlandırdığımız şey ; Blogna kriterine uygun olarak eğitim veren bazı üniversitelerde sağlanan bir ayrıcalıktır.Avrupa ülkelerinde geçerli olan yüksek ihtisas diplomanız sayesinde ,sadece kendi ülkenize dönüp bir iş aramak zorunda değilsiniz. Aksine birçok yurtdışı ülkesinde kariyer fırsatı yakalayabilirsiniz.Dünya kriterlerinde ,modern bir ortamda almış olduğunuz bu eğitim size hem mesleki anlamda hem de sosyal hayatınızda kendinize güveninizin üst düzeyde olmasını sağlayacaktır.

Eğitim genel olarak masraflı bir iş olmasından dolayı ,öğrencilerin sıkıntı yaşamaması için gereken her şey  bu programda düşünülmüş.Makine Mühendisliği’ni Belçika’da okumak istiyorsunuz ancak maddi anlamda zorlanmaktan endişeleniyorsanız ,bunu dert etmenize gerek yok.Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülke, yurtdışı eğitimlerinde öğrencilerin  maddi sıkıntılar yaşamasının önüne geçerek gerekli özeni göstermektedir.Elbette bu imkanın size sağlanması için çok başarılı bir öğrenci olmanız gerekmekte.Ülkemizde olduğu gibi yurtdışında da birçok ülkede burs- kredi fırsatı sunulmaktadır.Belçika’da okurken tam ya da yarı burslu olarak okuyabilir veya eğitim kredisi başvurusunda bulunarak eğitim hayatınız boyunca alacağınız kredi sayesinde hayalinizdeki Makine Mühendisliğini bitirebilirsiniz.

Yurtdışındaki Makine Mühendisliği bölümünüzü tamamladıktan sonra ,yurda dönerek kendi ülkenizde işe başlamanız mümkün.İstediğiniz takdirde özel sektörde diploma denkliğine ihtiyaç duymadan iş başı yapabilirsiniz.Ancak erkek mühendis adayları kamuda çalışmayı tercih ederlerse diploma denkliği gereklidir.

Belçika’da Makine Mühendisliği okurken , eğitiminizi yarıda bırakmanız mümkün ancak hazırlıktayken , Türkiye’deki herhangi bir üniversitenin ilgili bölümüne yatay geçiş yapmak mümkün değil .Birinci sınıfa başladıktan sonra istediğiniz sınıf aralığında yatay geçiş hakkınızı kullanabilirsiniz.

Belçika’da  Makine Mühendisliği kayıt tarihleri ,genellikle Mayıs ayının on beşi ve daha  sonrasıdır.Bu hususta dikkat etmeniz gereken ,sınırlı sayıdaki kontenjanlardır.Yurtdışında okumak fikrini aklından geçiren her türden meslek grubunda ki öğrenciler rahatlıkla tercih edebilir. Bunun için bütçe sarsan ya da zorlayan rakamlara ihtiyacınız yok.Çünkü orta gelirli bir aileye sahip öğrenciler de kolaylıkla , maddi olarak hiç zorlanmadan Belçika’da okumaktadır.Orada aldığınız eğitimle ülkemizde verilen Makine Mühendisliği eğitimini kıyaslamaya kalktığınızda aralarında bir fark olmadığını görürsünüz.Ancak farklı olan kısım ; ağırlıklı olarak uygulama alanında üst düzey imkanlar sunulmasıdır..Ayrıca Belçika’da her öğrenci , akademisyen için ayrı kıymetlidir ve öğrencileriyle yakından ilgilenirler.

Yurt dışında Makine Mühendisliği eğitimi alırken ;modern eğitim sunan üniversitelerin bizdekinin aksine az sayıda öğrenci barındırdığını gözlemlersiniz.Bu sayede belli bir miktardaki öğrencilerin arasında ,sağlam bir Makine Mühendisliği eğitimi almış olursunuz.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1