Belçika Askerlik Tecili

Yurtdışı eğitim gençler arasında hızla yaygınlaşmaktadır. Bazı ülkeler eğitim amacıyla gençlerin gözdesi haline gelmiştir. Belçika bu ülkelerden biridir. Yurtdışı eğitim yapan öğrencilerin eğitimlerini aksatmaması için belirli koşulları sağlayarak askerlik tecili yaptırmaları da gerekir.

Belçika'da Eğitim

Belçika Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Yurtdışı eğitim gençler arasında hızla yaygınlaşmaktadır. Bazı ülkeler eğitim amacıyla gençlerin gözdesi haline gelmiştir. Belçika bu ülkelerden biridir. Yurtdışı eğitim yapan öğrencilerin eğitimlerini aksatmaması için belirli koşulları sağlayarak askerlik tecili yaptırmaları da gerekir. Belçika askerlik tecili için Askerlik Kanundan belirtildiği gibi özel öğrenci statüsünde başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kariyerinizi Belçika üniversitelerinde tamamlamak için askerlik yaşınız gelmeden önce tecil işlemlerinizi yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. Ülkemizde askerlik yapmak bir sorunluluktur. Erkekler askerlik yapmalarına engel olan bir sağlık sorunu olmadıkça belirlenen yaş sınırına kadar askerliğini yapmış olmalıdır. Bu durum yurtdışı eğitimi alan gençler için bir ayrıcalık oluşturur. Gençler özel öğrenci statüsünde askerlik tecili yaptırabilir.

Uluslararası alanda kabul görmüş üniversiteleri olan Belçika’ da ön lisans, dil, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi alan öğrenciler kanunda öngörülen yıl kadar belirli bir yaş sınırına kadar askerlik tecili yaptırabilir. Bu ülkede dil eğitimi yapanlar en fazla 2 yıl için, ön lisans eğitimi yapanlar en fazla 4 yıl için, lisans eğitiminde en fazla 7 yıl, yüksek lisans ve doktora eğitimi görenler de en fazla 6 yıl askerlik tecili yaptırabilirler.

Belçika’da eğitim gören öğrencilerin bu askerlik tecili hakkını kullanabilmeleri için belli bir yaş sınırını geçmemiş olmaları gerekir. Bu yaş sınırı lisans, ön lisans, dil eğitimi alanlar için en fazla 29 yaş olarak düzenlenmiştir. Yüksek lisans yapanlar, doktora eğitimi alanlar için de yaş sınırı 35 olarak düzenlenmiştir. Öğrenciler eğitimi devam etmesine rağmen tecil sınırını doldururlarsa yaş sınırını aşmamış olmak kaydıyla birer yıl daha tecil işlemi yapabilirler. Aynı şekilde yaş koşulunu dolduranlar eğitimine devam ettikleri halde yeniden askerlik tecili yapamazlar.

Belçika’ da eğitim gören öğrenciler ülkenin başkenti olan Brüksel’ de bulunan T. C. Belçika Konsolosluğunun (Bruksel) web sitesinden özel öğrenci statüsü altında askerlik tecil için randevu alabilirler. Askerlik tecilini ilk kez yaptıranlar ile ikinci ve sonraki kez yaptıranlar aynı işlemleri yapabilirler.

Belçika Askerlik Tecili Nasıl Yapılır?

Belçika’ nın saygın üniversitelerin eğitim görenler arasında dil eğitimi, ön lisans ve lisans eğitimi alan öğrenciler eğitim kurumlarından öğrenim belgelerini alarak T. C. Belçika Brüksel Konsolosluğundan askerlik tecili için randevu alabilir. Bu olanaktan ön lisanstan dikey geçiş yapanlar da yararlanabilir.

Belçika askerlik tecili için yüksek lisans ve doktora eğitimi görenler de konsolosluktan randevu alarak başvurularını yapabilirler.

Genç nesil yurtdışı eğitimi için Avrupa ülkelerini çok tercih etmektedir. Özellikle Belçika üniversiteleri bu konuda çok talep görmektedir. Buradaki öğrenciler üniversitelerinden öğrenim belgesini alarak, kimlikleri ile birlikte özel öğrenci statüsünde internet adresi üzerinden randevu alabilirler. Randevularına elindeki belgelerle birlikte giderek askerlik tecili yaptırabilirler. Öğrenmek istedikleri hakkında + 90 312 292 29 29 numaralı konsolosluk yetkililerinden bilgi alabilirler.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1