Msc (Master of Science) Nedir ?

Msc Nedir (Master of Science)

Msc Nedir (Master of Science)

Msc Nedir (Master of Science)

Master of Science, kısaca M.Sc. diye anılan üniversite yüksek lisans derecesi. Avrupa birliği ülkelerinde bu eğitim liseden sonra 3 yıllık Bachelor of Science üzerine 2 yıllık yüksek eğitimle, Amerika’da ise 4+2 yılda edinilir.

Eskiden Avrupa’da da 4+2 yıl idi. Bu değişim Bologna Süreci adı verilen AB girişiminin bir sonucudur.

Master of Science (M.Sc.), birçok ülkedeki üniversiteler tarafından bilim alanında verilen bir lisansüstü akademik derecedir. Tipik olarak bir ila iki yıllık tam zamanlı çalışma gerektirir ve genellikle bir doktora programına veya bilimsel araştırma, akademi veya endüstri alanında bir kariyere giden bir basamaktır. Program genellikle kurs ve bir araştırma projesi veya tezi içerir.

Master of Science (MS), belirli bir bilim alanını kapsayan bir yüksek lisans derecesidir. Bilim ustaları, kendi alanlarında kapsamlı bir araştırma yapan öğrencilere verilir. Genellikle üniversiteler tarafından bir tez veya doktora tezi olarak verilirler ve tamamlanması iki ila üç yıl sürer. MS’ler bilim topluluğu tarafından büyük saygı görmektedir ve bilim insanlarının kendi alanlarında ilerlemelerine yardımcı olabilir.
Bir Bilim Ustası, esasen kendi alanında yüksek nitelikli bir uzmandır. Bilim ustaları araştırma ve geliştirme bölümlerinde çalışır; yeni teknoloji yaratırlar ve mevcut sorunları çözerler. Genellikle ürünlerini üreten veya satan şirketler tarafından kullanılırlar. Örneğin: Microsoft, 100’ün üzerinde yüksek lisans derecesine sahip kişiyi istihdam etmektedir ve bu stratejiyi uyguladığından bu yana gelirini yüzde 55 artırmıştır. Araştırmalarından para kazanarak, MS’ler toplumun bilgi tabanını geliştirirken geçimini sağlar.
Bilim ustaları akademik çevrelerde iyi bilinirler ve çoğu bilim kütüphanesinin çekirdeğini oluştururlar. Kendi çalışma alanlarında araştırma yapmak ve tez yazmakla görevlidirler. Bu, konu alanlarıyla ilgili derin bir anlayışa sahip olduklarını ve bu bilgiyi başkalarıyla paylaşmaya hazır olduklarını gösterir. Birçok bilim ustası, deneyimlerini aktarabilecekleri kolejlerde ve üniversitelerde profesör olarak çalışır. Diğer bilim adamlarına nasıl araştırma yapacaklarını ve sonuçlarını nasıl yayınlayacaklarını öğretmek için niteliklidirler. Bu, bilimsel topluluğun her alanda bilgiyi geliştirmesine yardımcı olur.
Bir MS, güçlü liderlik niteliklerinin yanı sıra mükemmel iletişim becerilerine sahiptir. Etraflarında eksik bilgi bulunan katı son tarihler altında çalışmaya alışkındırlar. Bu, bilimde yeni fikirleri araştırırken veya endüstrideki karmaşık sorunları çözerken gereklidir. Birçok MS, araştırmacılara ve personel üyelerine bilgi akışını kontrol edebilecekleri bilimsel kurumlarda yönetim rolleri üstlenir. Bu, son tarihler, kontrollü bütçeler ve ekipman ve numunelerin uygun şekilde saklanması ile sistematik araştırmaya izin verir. Bu becerilere sahip olmak sizi seçtiğiniz alanda ön plana çıkarabilir ve uzmanlığınızdan geçiminizi sağlamanıza olanak tanır.
Master of Science, belirli bir bilim alanını kapsayan son derece güçlü bir derecedir. Bilimin ustaları kendi alanlarında uzmandır ve MS’in sürekli bilgi ihtiyacı sayesinde hayatlarını bundan kazanırlar! Bu dereceyi tamamlamak iki ila üç yıl sürer, ancak bir kez tamamlandığında kazanılan ödüller çok büyüktür. Bilimsel bilgiyi ilerletmekle ilgilenen herkes yüksek lisans yapmayı düşünmelidir.

Msc (Master of Science) Avrupa’da Nasıldır ?

Avrupa’da yüksek lisans eğitimi, kalite ve yapı bakımından ülkeler ve kurumlar arasında farklılık gösterir. Genel olarak, Avrupa üniversiteleri bilim, teknoloji, mühendislik, tıp, sosyal bilimler ve beşeri bilimler dahil olmak üzere çok çeşitli konularda yüksek kaliteli yüksek lisans programları sunmaktadır. Programlar tipik olarak kurs, sınavlar ve bir tez veya proje içerir ve son 1-2 yıldır. Akademik titizlik düzeyi ve mezuniyet gereksinimleri de değişebilir, ancak birçok programın kapsamlı bir eğitim sağladığı dünya çapında kabul edilmektedir.

Msc (Master of Science) Amerika’da Nasıldır ?

Amerika’daki MSc (Master of Science) genellikle belirli bir bilimsel veya teknik alana odaklanan 2 yıllık ileri düzey bir akademik programdır. Kurs, araştırma ve bir tez veya proje içerir. Program, öğrencileri akademi, endüstri veya devlette kariyer yapmaya hazırlamak ve seçtikleri alanda bilgi ve becerilerini ilerletmek için tasarlanmıştır. Yüksek lisans programlarının kalitesi ve titizliği üniversiteye ve bölüme göre büyük ölçüde değişebilir, bu nedenle öğrencilerin kayıt yaptırmadan önce seçeneklerini dikkatlice araştırmaları önemlidir.

Msc (Master of Science) öğrencilere Katkıları

Master of Science (MSc) programları, öğrencilere aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde katkıda bulunabilir:

Gelişmiş Bilgi: Yüksek Lisans programları, öğrencilere seçtikleri alan hakkında derinlemesine bir anlayış sunar.

Kariyer İlerlemesi: Yüksek Lisans derecesi yeni kariyer fırsatları açabilir ve kazanma potansiyelini artırabilir.

Ağ Oluşturma Olanakları: Yüksek Lisans programları, öğrencilere kendi alanlarındaki profesyonellerle bağlantı kurma ve değerli bağlantılar kurma fırsatı sunar.

Araştırma Becerileri: Yüksek lisans programları genellikle öğrencilerin orijinal araştırma yapmalarını, araştırma becerilerini geliştirmelerini ve kendi alanlarında uzman olmalarına yardımcı olmalarını gerektirir.

Geliştirilmiş Problem Çözme: Yüksek lisans programları genellikle öğrencileri eleştirel düşünmeye ve karmaşık sorunları çözmeye zorlayan ileri düzey kurslar içerir.

Yüksek Öğrenim: Bir yüksek lisans derecesi genellikle bir doktora programı için bir ön koşuldur ve akademik bir kariyere doğru atılan ilk adım olarak kabul edilir.

Gelişmiş bilgi
Kariyer gelişimi
Ağ Oluşturma Fırsatları
Araştırma becerileri
Gelişmiş Problem Çözme
Yüksek öğretim
Uzmanlık Becerileri
Disiplinlerarası Pozlama
Küresel Görünüm
Geliştirilmiş İletişim Becerileri.

MA ve MSc Farklılıkları Nelerdir?

Master of Art’ın kısaltılmış hali olan MA, sanata ilişkin programları kapsayan bir yüksek lisans türüdür. Sanatsal konuların yanı sıra felsefe, tarih ve coğrafya gibi sosyal bilimler, resim ve müzik gibi sözel ağırlıklı yüksek lisans bölümleri, MA şeklinde ifade edilir.

Genellikle fen bilimleri ve sayısal bilimlere ilişkin yüksek lisans programlarını kapsayan bir tanıma sahip olan MSc’nin yanı sıra MA şeklinde bir başka yüksek lisans programı daha bulunur. Öğrenciler, alanlarına bağlı olarak MSc’nin dışında MA programlarına da yönelebilir.

İki farklı yüksek lisans türü arasındaki bir diğer farklılık ise eğitim anlayışının işleyiş biçimidir. MSc programlarında dersler genellikle teknik eğitimlerin verildiği ortamlarda, grup halinde işlenirken MA programlarının büyük oranda seminer ve toplantı gibi organizasyonlar sunduğu söylenebilir. Üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilen bu konu, genel itibarıyla bu şekilde özetlenir. MSc yalnızca laboratuvarları kapsamaz, işletme, finans ve ekonomi gibi alanlarda açılmış MSc programları da bulunur. Mekân fark etmeksizin MSc programının özü teknik ve teorik bilgi içermesindedir.

Master of Science ile Master of Art arasında bölüm türleri başta olmak üzere bazı farklılıklar söz konusudur. Fen bilimlerine ilişkin olan MSc eğitiminin sonunda öğrenciden genellikle bir tez yazmaları beklenir. Üniversiteler arasında değişiklik olabilir, bu değişiklik bir çalışma yapma ya da model hazırlama şeklinde olabilir. Sözel içerikli Master of Art eğitiminin sonunda ise çoğunlukla bir tez yazımı söz konusu değildir.

NOT : Yurtdışında yüksek lisans eğitimi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Adres: Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5  Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

1-) MSc açılımı nedir ?

cevap : Master of Science, kısaca M.Sc. diye anılan üniversite yüksek lisans derecesi.

2-) MSc türkçesi ne demek?

cevap : Tam anlamı ile bilim yüksek lisansı diploması şeklinde çevrilebilecek Master of Science, bu doğrultuda oluşturulmuş müfredatlara sahiptir.

3-) MSc ünvanı nasıl alınır?

cevap :lisans eğitiminiz bittikten sonra les ve mülakat sonuçlarınıza bakılarak kabul edildiğiniz üniversitenin fbesi tarafından en az 4 en çok 6 dönemlik * lisansüstü eğitiminizi bitirdiğinizde * alabilirsiniz ünvanı.

4-) MSc kaç yıl?

cevap: Genellikle sistem olarak Türkiye’ye de benzer olan MA, MSc, MBA ve program özelinde tasarlanan master programları 1 veya 2 yıl sürer. 1 yıllık master programları İngiltere ve İrlanda’da çoğunluktadır, bunun yanı sıra bazı Avrupa işletme okullarında da 1 yıllık master programları mevcuttur.
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1