Bolivya Sigorta İşlemleri

Bolivya fiziki olarak her ne kadar ülkemize çok da yakın bir konumda bulunmasa da küreselleşen dünyada bugün fiziki uzaklıkların eskisi kadar anlamı olmadığı ortadadır. Ülkemizden ise her yıl bir çok vatandaşımız bir nedenle Bolivya’ya gitmektedir.

Bolivya'da Eğitim

Yurtdışında Üniversite Rehberi

Bolivya fiziki olarak her ne kadar ülkemize çok da yakın bir konumda bulunmasa da küreselleşen dünyada bugün fiziki uzaklıkların eskisi kadar anlamı olmadığı ortadadır. Ülkemizden ise her yıl bir çok vatandaşımız bir nedenle Bolivya’ya gitmektedir. Resmi veya umuma mahsus pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bolivya’ya resmi adıyla Bolivya Çok Uluslu Devleti’ne vize uygulanmaksızın seyahat edebilme imkanına sahiptir. Aynı şekilde Bolivya vatandaşları da güzel ülkemize seyahat etmek istediklerinde bu seyahatleri 90 günü aşmayacak ise vize uygulamasına tabi tutulmamaktadırlar. Vize masrafı olmasa da Bolivya Sigorta İşlemleri  için küçük bir masrafınız elbette olacaktır.

Bolivya’nın Başkenti olan La Paz’ın da içinde yer aldığı Cochabamba, Tarij, Santa Cruz, ve Chuquisaca bölgeleri özellikle yaz mevsiminde yoğun yağış alabilmekte ve sel felaketlerine meydana gelebilmektedir.

Bu yağışların arkasından gelen sıcak ve nemli havaların da etkisiyle “dengue” ismiyle adlandırılan sıtma türü salgın hastalıklara oldukça sık bir şekilde rastlanılmaktadır. Bu ülkeye seyahat etmeyi planlayan  vatandaşlarımızın seyahatlerini gerçekleştirecekleri bölgenin seyahat tarihlerinde ki hava durumunu ve yağış raporlarını seyahatten önce öğrenmeleri, gerekli olan aşı ve sağlık tedbirlerini almaları hayati derecede önemli olabilir. Tabi sizin alacağınız tüm bu tedbirler yinede yeterli gelmeyebilir ve herhangi bir salgın hastalığa yakalanabilir yada bir hastalığa yakalanmazsınız ama üzücü bir kaza geçirebilirsiniz. En üst düzey güvenlik önlemleri alınmış araçlarla birinci sınıf bir seyahatte planlamış olsanız görünmez kazalar peşinizi bırakmamış olabilir. Bu nedenle seyahatinizi gerçekleştirmeden önce mutlaka Bolivya Çok Uluslu Devletinin ülkelerine seyahat edecek yabancı uyruklu kimselerden yaptırmalarını istediği Bolivya Sigorta İşlemleri sağlık sigortası police kapsamı ile ilgili ülkenin Büyükelçiliklerinden bizzat başvurmak suretiyle yada Büyükelçiliğin internet sayfasından veya telefonla arayarak bilgi almalı ve gereken sağlık sigorta işlemlerinizi seyahatinizi başından sonuna kadar kapsayacak, kapsamlı bir sağlık sigortası poliçesi yaptırmalısınız.

Bolivya Çok Uluslu Devleti’ne gerçekleştirdiğiniz seyahatiniz sırasında yabancı uyruklu vatandaşlar Bolivya Sigorta İşlemleri sağlık sigorta poliçesi, yada sağlık sigorta sözleşmesini doğrular mahiyette bir diğer belge’nin asıl suretini gerektiğinde hemen ibraz edebilmek üzere  kolay ulaşabileceğiniz bir şekilde mutlaka yanınızda hazır bulundurmalısınız. Sigorta şirketinin tam adı ve açık adresi, şirketin  veya uluslararası bir temsilcisinin telefon numarası; yabancı uyruklu vatandaşın adı ve soyadı, baba adı, açık adresi belgede yer almalıdır.  Bu sağlık sigortası poliçesi Bolivyada’ da  geçerli olacaktır. Yabancı uyruklu vatandaşın kalma yahut  geçici süreli ikameti süresi zarfında da geçerli olacaktır. Bunun için sağlık sigortası poliçenizde Bolivya Devletinin belirlediği tutarda bir tedavi teminatı olmalıdır. Bu teminat genellikle 10.000 euro civarı olmaktadır.

Bolivya Çok Uluslu Devleti’ne vize uygulamasına tabi olmaksızın girebilme hakkını elinde bulunduran yabancılar sağlık sigorta poliçelerini yada sağlık sigorta kartlarını Bolivya’ya  giriş sırasında  sınırda görevli Bolivya polisine Bolivya Sigorta İşlemleri yapılmış olduğuna dair ibraz etmekle yükümlüdürler. Yabancı uyrukluların kayıtlarının yapılması ve mevcut kayıtlarının yenilenmesi, geçici süreyle ikamet izni verilebilmesi için Bolivya makamlarınca sağlık sigorta poliçesinde ifade edilen süreyi aşmayacak bir şekilde yapılmaktadır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1