Bolivya Askerlik Tecili

Yurtdışında eğitim gören öğrenciler Askerlik Kanununa göre özel öğrenci statüsünde kabul edilirler. Bu her ülkede eğitim gören öğrenciler için geçerlidir. Bolivya askerlik tecili yapabileceğiniz bir ülkedir. Bu ülkede eğitim görüyorsanız askerliğinizi zamanında tecil ettirerek eğitiminizi kesintiye uğratmamalısınız.

Bolivya'da Eğitim

Bolivya Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Yurtdışında eğitim gören öğrenciler Askerlik Kanununa göre özel öğrenci statüsünde kabul edilirler. Bu her ülkede eğitim gören öğrenciler için geçerlidir. Bolivya askerlik tecili yapabileceğiniz bir ülkedir. Bu ülkede eğitim görüyorsanız askerliğinizi zamanında tecil ettirerek eğitiminizi kesintiye uğratmamalısınız.

Bolivya üniversitelerinde eğitim almak, bu ülkede kariyerinize devam etmek isterseniz askerlik tecil işlemlerinizi de planınıza dâhil etmelisiniz. Erkekler için ülkemizde askerlik yapmak zorunluluk olarak kabul edilmektedir. Askerlik yapmasına engel teşkil edecek bir sağlık sorunu bulunmayanlar yaşı geldiğinde askere gitmelidir. Ancak bu kurak yurtdışı eğitim gören kişiler için daha farklı uygulanır. Yurtdışında eğitim gören öğrenciler özel öğrenci statüsünde oldukları için askerlik tecili yaptırabilir. Bunun için belirlenen yaş ve yıl sınırlarına uyarak askerlik tecili yaptırarak, eğitimlerine aksatmadan devam edebilirler.

Bolivya’ da öğrenciler dil eğitimi almaya, ön lisans ve lisans eğitimi almaya ya da yüksek lisans ve doktora eğitimi almaya gidebilir. Dil eğitiminde en fazla 2 yıl, ön lisans eğitiminde en fazla 4 yıl, lisans eğitimi için de öğrenciler en fazla 7 yıl askerlik tecili yapabilirler. Bu sınır yüksek lisans ve doktora öğrencileri için 6 yıl olarak belirlenmiştir.

Bolivya askerlik tecili için yukarıda verilen yıllar geçerlidir. Bu sürelerin kullanılması için öğrencilerde üst yaş sınırı da aranmaktadır. Dil eğitimi, ön lisans ve lisans eğiti görenler için bu sınır 29 yaş, doktora ve yüksek lisans eğitimi görenler içinde sınır 35 yaş olarak düzenlenmiştir. Öğrenciler bu yaş sınırını aşmadan eğitimleri süresince belirlenen yıl kadar askerlik tecili yapabilirler. Yaş sınırını dolduran öğrenciler ise eğitimleri tamamlanmasa da askerlik tecili yaptıramazlar.

Bolivya’ da yurtdışı eğitim için gitmiş öğrenciler bu ülkede başkent La Paz şehrinde bulunan T. C. Bolivya Büyükelçiliğinin (MFA) internet sitesinden askerlik tecili yapmak için randevu alabilirler. Özel öğrenci statüsünde ilk defa askerlik tecili yapmak ya da sonraki başvurular bu şekilde yapılmaktadır.

Bolivya Askerlik Tecili Nasıl Yapılır?

Bolivya üniversitelerinde eğitim gören ön lisans, lisans öğrencileri, dil eğitimi alanlar, ön lisanstan sonra dikey geçiş yapanlar kabul edildiklerin üniversitelerden öğrenim belgelerini alarak T. C. Bolivya La Paz Büyükelçiliğinden askerlik tecili için randevu alarak başvuruda bulunabilir.

Bu ülkede yüksek lisans eğitimi alan, doktora eğitimi gören öğrencilerde aynı yolu izleyerek büyükelçilik üzerinden belgeleriyle birlikte askerlik tecili yapabilirler.

Yurtdışı eğitim için Bolivya üniversitelerini tercih eden öğrenciler öncelikle eğitim kurumlarına başvurarak öğrenim belgesi almalıdır. Daha sonra web adresi üzerinden özel öğrenci statüsünde askerlik tecil başvurusu yapabilmek için randevularını alabilirler. Öğrenciler öğrenim belgeleri ve kimlikleri ile birlikte randevu günü giderek askerlik tecil işlemlerini tamamlayabilir. Bu konuda bilgi almak isteyenler konsolosluğun + 90 312 292 29 29 numaralı telefonunu arayabilir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1