Kosova Bayrağı

Dünya üzerinde bulunan en genç bayrak olarak ilan edilen Kosova hükümeti en son bağımsızlık kazanan ülkelerden biridir. Bağımsızlığını ilan etmesi ile aynı anda bayrağını da bulunduran Kosova’nın bayrak anlamı da oldukça önemlidir.

Kosova'da Eğitim

Kosova Bayrağı ile merak ettiğiniz her şey

Kosova Bayrağı

Dünya üzerinde bulunan en genç bayrak olarak ilan edilen hükümeti en son bağımsızlık kazanan ülkelerden biridir. Bağımsızlığını ilan etmesi ile aynı anda bayrağını da bulunduran Kosova’nın bayrak anlamı da oldukça önemlidir. Özellikle özel anlamı ile ülkede resmi olarak kabul edilen  dünya genelinde de resmi olarak tanınmıştır.

Tarihi

Henüz 10 yıllık bir bayrak olarak bağımsız şekilde bulunan ülkesi uzun yıllar savaşlar verdi. İç karışıklıklara da göğüs germiştir. Ayrıca en son bağımsızlığını ilan ederek bulunduran Kosova ülkesinde bayrak tarihi de 10 yıllık şeklinde kullanılmaya devam ediyor. Dolayısı ile 2007 yılında bağımsızlığını ilan etmek için BM Güvenlik Konseyine başvuran ülke bağımsızlık kazanarak yaşamaya devam etmektedir.

Hangi Renklerden Oluşuyor?

Kosova mavi zemin üzerinde bulunan 6 adet yıldız ve altında bulunan haritası ile Kosova bayrağı oluşmaktadır. Mavi renk üzerinde bulunan her ambleminde ayrıca anlamı bulunan bayrakta yıldızlar beyaz, Kosova haritası ise sarı şeklinde yer almaktadır. Hem 6 yıldızın hem de Kosova haritasının da anlamı ülkenin bağımsızlığını yansıtmaktadır.

Renkleri Anlamı

Mavi zemin üzerinde bulunan 6 beyaz yıldız Türkiye dahil olmak üzere 6 ülkeyi temsil etmektedir. Bunun yanı sıra bayrağı üzerinde yer alan haritası da ülkenin bağımsız ve güçlü olduğunu ifade etmektedir.  Kosova bayrağı üzerinde bulunan altı yıldızın yansıttığı etnik gruplar var. Arnavut, Sırp, Boşnak, Çingene, Gorani ve Türk şeklinde olmaktadır. En yeni bayrak olarak adlandırılır. Aynı zamanda Dünyanın en genç bayrağı olarak da kabul edilmiştir.

Kosova Bayrağı Amblemi Neyi Anlatmaktadır?

Özgürlük üzerinde bulunan 6 yıldız Kosova’nın önemsedi halkları anlatmaktadır. Aynı şekilde bulunan haritası da ülkenin bağımsız olduğunu göstermektedir. Bunun dışında mavi zemin üzerine yapılmış bayrakta herhangi bir arma ya da amblem bulunmamaktadır. 2007 yılında kullanılmaya başlanan bayrağı herhangi bir değişikliğe uğramadan göklerdeki yerini almaktadır.

Nasıl Çizilir? Çizilirken Nelere Önem Verilmelidir?

Özellikle yıldızlar ve haritasından oluşan bayrak için alt zeminin mavi olması gerekmektedir. Haritasının çiziminin yanı sıra orantılı olarak eşit şekilde bulunan altı yıldızda harita üzerinde bulundurulmaktadır.

Kosova İlk Kez Göklere Çekiliş Tarihi

Yaklaşık olarak 10 yıldır bağımsızlığını ilan eden aynı yıl içerisinde göklerdeki yerini de almıştır. 17 Şubat 2008 tarihinden bu ya da ülkesi bağımsızlığını ilan ederek da kullanmaya başlamıştır.

Kaç Yaşındadır?

Kazandığı günden bu yana bulunan bayrağı 10 yaşında olarak dünyanın en genç bayrağı unvanını da almıştır. Özellikle 17 Şubat 2008 yılında Pazar günü bağımsızlık kazanan aynı gün bayrağını da kullanmaya başlamıştır. Uzun süre bağımsızlık savaşı veren ülke yakın bir zamanda bağımsızlığını ilan etmiştir.

Kosova Pdr Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık

 

Kosova Bayrak
Puanla
[OY: 2 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1