Kosova Bayrağı

Dünya üzerinde bulunan en genç bayrak olarak ilan edilen Kosova hükümeti en son bağımsızlık kazanan ülkelerden biridir. Bağımsızlığını ilan etmesi ile aynı anda bayrağını da bulunduran Kosova’nın bayrak anlamı da oldukça önemlidir.

Kosova'da Eğitim

Kosova Bayrağı

Dünya üzerinde bulunan en genç bayrak olarak ilan edilen Kosova hükümeti en son bağımsızlık kazanan ülkelerden biridir. Bağımsızlığını ilan etmesi ile aynı anda bayrağını da bulunduran Kosova’nın bayrak anlamı da oldukça önemlidir. Özel anlamı ile ülkede resmi olarak kabul edilen Kosova bayrağı dünya genelinde de resmi olarak tanınmıştır.

Kosova Bayrağı Tarihi

Henüz 10 yıllık bir bayrak olarak bağımsız şekilde bulunan Kosova ülkesi uzun yıllar savaşlar ve iç karışıklıklara da göğüs germiştir. En son bağımsızlığını ilan ederek bayrağını da bulunduran Kosova ülkesinde bayrak tarihi de 10 yıllık şeklinde kullanılmaya devam ediyor. 2007 yılında bağımsızlığını ilan etmek için BM Güvenlik Konseyine başvuran ülke bağımsızlık kazanarak yaşamaya devam etmektedir.

Kosova Bayrağı Hangi Renklerden Oluşuyor?

Mavi zemin üzerinde bulunan 6 adet yıldız ve altında bulunan Kosova haritası ile Kosova bayrağı oluşmaktadır. Mavi renk üzerinde bulunan her ambleminde ayrıca anlamı bulunan bayrakta yıldızlar beyaz, Kosova haritası ise sarı şeklinde yer almaktadır. Hem 6 yıldızın hem de Kosova haritasının da anlamı ülkenin bağımsızlığını yansıtmaktadır.

Kosova Bayrağı Renkleri Anlamı

Mavi zemin üzerinde bulunan 6 beyaz yıldız Türkiye dahil olmak üzere 6 ülkeyi temsil etmektedir. Bunun yanı sıra Kosova bayrağı üzerinde yer alan Kosova haritası da ülkenin bağımsız ve güçlü olduğunu ifade etmektedir.  Kosova bayrağı üzerinde bulunan altı yıldızın yansıttığı etnik gruplarda Arnavut, Sırp, Boşnak, Çingene, Gorani ve Türk şeklinde olmaktadır. En yeni bayrak olarak adlandırılan Kosova bayrağı aynı zamanda Dünyanın en genç bayrağı olarak da kabul edilmiştir.

Kosova Bayrağı Amblemi Neyi Anlatmaktadır?

Özgürlük üzerinde bulunan 6 yıldız Kosova’nın önemsedi halkları anlatmaktadır. Aynı şekilde bulunan Kosova haritası da ülkenin bağımsız olduğunu göstermektedir. Bunun dışında mavi zemin üzerine yapılmış bayrakta herhangi bir arma ya da amblem bulunmamaktadır. 2007 yılında kullanılmaya başlanan Kosova bayrağı herhangi bir değişikliğe uğramadan göklerdeki yerini almaktadır.

Kosova Bayrağı Nasıl Çizilir? Çizilirken Nelere Önem Verilmelidir?

Yıldızlar ve Kosova haritasından oluşan bayrak için alt zeminin mavi olması gerekmektedir. Kosova haritasının belirlenmiş çiziminin yanı sıra orantılı olarak eşit şekilde bulunan altı yıldızda harita üzerinde bulundurulmaktadır.

Kosova Bayrağının İlk Kez Göklere Çekiliş Tarihi

Yaklaşık olarak 10 yıldır bağımsızlığını ilan eden Kosova bayrağı aynı yıl içerisinde göklerdeki yerini de almıştır. 17 Şubat 2008 tarihinden bu ya da Kosova ülkesi bağımsızlığını ilan ederek bayrağını da kullanmaya başlamıştır.

Kosova Bayrağı Kaç Yaşındadır?

Bağımsızlık kazandığı günden bu yana bulunan Kosova bayrağı 10 yaşında olarak dünyanın en genç bayrağı unvanını da almıştır. 17 Şubat 2008 yılında Pazar günü bağımsızlık kazanan Kosova aynı gün bayrağını da kullanmaya başlamıştır. Uzun süre bağımsızlık savaşı veren ülke yakın bir zamanda bağımsızlığını ilan etmiştir.


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.    whatsapp1