Kosova YÖK Denklik

Kosova kültürümüze yakınlığı ve tarihi birlikteliklerimiz nedeniyle dost ve kardeş ülkemiz olarak bilinmektedir. Burada öğrenim görmek isteyen öğrenciler açısından bu önemli bir avantaj sağlamaktadır. Kosova’da öğrenim gören gençlerimize ülke vatandaşları son derece misafirperver bir tutum sergilemektedirler.

Kosova'da Eğitim

Kosova’da Üniversiteleri YÖK Denklik

Kosova YÖK kültürümüze yakınlığı ve tarihi birlikteliklerimiz nedeniyle dost ve kardeş ülkemiz olarak bilinmektedir. Burada öğrenim görmek isteyen öğrenciler açısından bu önemli bir avantaj sağlamaktadır. Kosova’da öğrenim gören gençlerimize ülke vatandaşları son derece misafirperver bir tutum sergilemektedirler. Birçok sınavsız öğrenci kabul eden üniversite burada yer almaktadır. İngilizce ve Arnavutça eğitimler verilmektedir. Öğrenciler istedikleri dilde eğitim alabilmektedirler. Birçok alanda Kosova üniversitelerinde öğrenim görebilme olanağı vardır. Lise mezunu olan herkes burada ki okullara kabul edilmektedir. Lise türleri açısından herhangi bir ayrımcılık olmadığı gibi sayısal alanında öğrenim gören öğrenciler sözel; sözel alanda öğrenim gören öğrenciler sayısal alanlarda yükseköğrenimi tercih edebilmektedirler.

Kosova YÖK yükseköğrenim süreci YÖK tarafından idare edilmektedir. Türkiye’de ÖSYM sınavlarına girmeden bir üniversite öğrenimi görebilmek söz konusu değildir. Ancak YÖK Denklik Kosova işlemlerinde olduğu gibi diğer ülke ve üniversitelerin denklik aşamasına gelindiğinde de herhangi bir sınava girmiş olma şartı YÖK tarafından talep edilmemektedir. Dünyanın neresinde olursa olsun yurtdışında eğitim gören öğrenciler kendi ülkelerine döndüklerinde denklik işlemine tabi tutulurlar. Kosova YÖK işlemi sadece Türkiye’de olan bir durum değildir. Diğer ülkelerin vatandaşları da Türkiye’de yükseköğrenim görüp ülkesine döndüğünde denkliğe tabi olurlar. Denklikte ki amaç yurtdışından mezun olan bir öğrencinin Türkiye’den mezun olan bir öğrenci ile asgari aynı bilgi donanımına sahip olmasıdır. Bu nedenle her öğrenci mutlaka YÖK tarafından değerlendirilmektedir. Yurtdışı eğitime karar verildiğinde ilk yapılması gereken YÖK Denklik Kosova araştırmasının gerçekleştirilmesidir. Yani, Kosova üniversitelerinin Yükseköğretim Kurumu tarafından tanınıp tanınmadığının bir dilekçe ile öğrenilmesidir. Tanınırlığı olmayan bir üniversitede öğrenim gördükten sonra denklik almak mümkün değildir.

Kosova YÖK ile Yurtdışı Eğitim

YÖK Denklik Kosova üniversitelerinden mezun olanlar için alınabilmektedir.Eksik dersleri varsa tamamlar ya da kendi öğrenim gördüğü bölüme ait müfredatı içeren test şeklinde bir sınava tabi tutulur. Sınav ya da eksik ders kararları YÖK’ün akademik üyelerince oluşan komisyon tarafından belirlenir. Kosova üniversiteleri diplomaları hem ülkemizde hem de Avrupa ülkelerinde geçerlidir. Kosova’nın yükseköğretimde seçilmesinin en önemli nedenlerinden bir diğeri de yaşam masraflarının ve üniversite harç ücretlerinin birçok ülkeden daha düşük olmasıdır. Bir öğrenci aylık ortalama 500 Euro’ya konaklama dahil tüm masraflarını karşılayabilmektedir. Böylece aileler de zorlanmadan gençlerin masraflarını karşılayabilirler.

Kosova YÖK alanda sınavsız bir üniversite öğrenimine başlamak için profesyonel danışmanlarımızdan hizmet alabilirsiniz. Hazırlanması gereken evraklardan kayıt koşullarına kadar en ince detayları öğrenebilirsiniz. Bizlerle iletişime geçin ve hayatı ertelemeyin. Ayrıca size uluslararası bir çevre ve staj gibi birçok olanaklar sağlamaktadır. Kosova’da eğitim için bugünden yola çıkın; ilk adımınızı atarak bizlerle iletişime geçin.

Kosovada Pdr Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık

 

Kosova YÖK
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1