Kosova Askerlik Tecili

Yurtdışında eğitim için Kosova üniversitelerini, dil okullarını tercih eden erkekler için Kosova askerlik tecili yapılmalıdır. Yurtdışı eğitimde üniversite öğrencileri için hazırlık dil okulu için en fazla 2 yıl ve 29 yaşına kadar askerlik tecili yapılabilir.

Kosova'da Eğitim

Askerlik Tecili

Kosova Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Yurtdışında eğitim için özellikle Kosova üniversitelerini, dil okullarını tercih eden erkekler için Kosova yapılmalıdır. Ayrıca yurtdışı üniversite eğitiminin hazırlığı en fazla 2 yıl ve 29 yaşına kadar askerlik tecili yapılabilir. Dolayısı ile Kosova’da yurtdışında lisans eğitimi alabilirsiniz. En fazla 7 yıl ve 29 yaşına kadar askerlik yaptırabilir. Kosova’da eğitim alan öğrenciler işlemleri için T. C. Kosova Konsolosluğunda başvurması gerekmektedir.

Yurtdışı eğitim amacıyla tercihiniz Kosova ise bu ülkede bulunduğunuz sürede ülkenin başkenti olan Piriştine şehrinde olan T.C. Kosova Piriştine Başkonsolosluğu internet adresi olan (Pristine) üzerinden gereken bilgileri alabilirsiniz. Kosova için özel öğrenci statüsü üzerinden randevunuzu alarak erteleme işlemlerinizi konsoloslukta yapabilirsiniz.

Askerlik tecili herkes için iyi bir eğitim almak ve kariyer sahibi olmak önemlidir.

Askerlik Tecili herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan erkekler için zorunludur. Erkekler 20-41 yaş içinde görevi yapmalıdır. Başlangıç yaşına kadar eğitimlerini tamamlayamayan ya da lisans eğitimi, yüksek lisans ya da doktora yapmak isteyenler, yurtdışı eğitim almak isteyenler ettirmelidir. Bunun için bazı koşulların uygun olması gerekmektedir.

Kosova İçin Aranan Koşullar

-Kosova’da lisans eğitimini yapmak isteyenler 7 yıl tecili.

-Kosova’da ön lisans eğitimi isteyenler için 4 yıl tecili.

-Kosova’ya dil eğitimi almak için gidenlere 2 yıl tecili.

-Kosova’da master eğitimi yapmak isteyenler için 3,5 yıl tecili.

-Doktora eğitimini Kosova’da tamamlamak isteyenler için 6 yıl tecili.

Edildikten sonra eğitim yaşamınıza devam edebilirsiniz. Ancak bu yıllara uygun şekilde tecil ettirebilmek için 29 yaşını tamamlamınız gerekiyor.

Askerlik Tecili lisans eğitimi almak isteyenler ülkede hangi üniversitede eğitim alacaklar ise üniversiteden kabul belgesi almalıdır. Bu belge ile yaptırabilirler.

Ön lisans eğitimi alacak öğrencilerde kabul edildikleri üniversiteden kabul belgesi alarak T. C. Kosova Piriştine Konsolosluğuna ibraz etmelidir. Ön lisans ile dikey geçiş mevcut.

Master ve doktora eğitimi için Kosova’da eğitim aldığınız ya da kabul edildiğiniz üniversiteden belge alarak tecil ettirebilirsiniz.

Özellikle Kosova’da yurtdışı eğitim alacaklar okuldan alacakları öğrenci belgesi, kimlikleri ile birlikte ülkedeki T. C. Konsolosluğuna başvurmalıdır. Ayrıca ülkeye gitmeden yapacağınız başvuruyu Konsolosluk üzerinden ilk kez ve sonraki askerlik erteleme başvurunuzu randevu alarak yapabilirsiniz. Sorularınız için konsolosluğun + 90 312 292 29 29 telefonundan destek alabilirsiniz. Bu konuda Eurostar Yurtdışı Eğitim Kurumumuzun uzman danışmanlarından da ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Kosova Bayrağı

Askerlik Tecili
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1