Kosova Askerlik Tecili

Yurtdışında eğitim için Kosova üniversitelerini, dil okullarını tercih eden erkekler için Kosova askerlik tecili yapılmalıdır. Yurtdışı eğitimde üniversite öğrencileri için hazırlık dil okulu için en fazla 2 yıl ve 29 yaşına kadar askerlik tecili yapılabilir.

Kosova'da Eğitim

Kosova Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Yurtdışında eğitim için Kosova üniversitelerini, dil okullarını tercih eden erkekler için Kosova askerlik tecili yapılmalıdır. Yurtdışı eğitimde üniversite öğrencileri için hazırlık dil okulu için en fazla 2 yıl ve 29 yaşına kadar askerlik tecili yapılabilir. Kosova’da yurtdışında lisans eğitimi alan öğrenciler ise en fazla 7 yıl ve 29 yaşına kadar askerlik tecili yaptırabilir. Kosova’da eğitim alan öğrenciler askerlik tecili işlemleri için T. C. Kosova Konsolosluğunda başvurması gerekmektedir.

Yurtdışı eğitim amacıyla tercihiniz Kosova ise bu ülkede bulunduğunuz sürede askerlik tecili için ülkenin başkenti olan Piriştine şehrinde olan T.C. Kosova Piriştine Başkonsolosluğu internet adresi olan (http://pristine.be.mfa.gov.tr/Mission) üzerinden gereken bilgileri alabilirsiniz. Kosova askerlik tecili için özel öğrenci statüsü üzerinden randevunuzu alarak erteleme işlemlerinizi konsoloslukta yapabilirsiniz.

Herkes için iyi bir eğitim almak ve kariyer sahibi olmak önemlidir. Erkekler için askerlik süreci eğitimlerini aksatabilir. Bu yüzden yükseköğrenim gören erkek öğrenciler devletin tanıdığı yaş sınırına kadar askerlik tecilini yaptırabilir.

Ülkemizde askerlik herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan erkekler için zorunludur. Erkekler 20-41 yaşları arasında belirlenmiş süre ile askerlik görevlerini yerine getirmekle yükümlüdür. Askerlik başlangıç yaşına kadar eğitimlerini tamamlayamayan ya da lisans eğitimi, yüksek lisans ya da doktora yapmak isteyenler, yurtdışı eğitim almak isteyenler askerliğini tecil ettirmelidir. Bunun için bazı koşulların uygun olması gerekmektedir.

Kosova Askerlik Tecili İçin Aranan Koşullar

-Kosova’da lisans eğitimini yapmak isteyenler 7 yıl askerlik tecili yapabilir.

-Kosova’da ön lisans eğitimi isteyenler için 4 yıl askerlik tecili yapılabilir.

-Kosova’ya dil eğitimi almak için gidenlere 2 yıl askerlik tecili yapılabilir

-Kosova’da master eğitimi yapmak isteyenler için 3,5 yıl askerlik tecili yapılabilir.

-Doktora eğitimini Kosova’da tamamlamak isteyenler için 6 yıl askerlik tecili yapılabilir.

Kosova askerlik tecili bu eğitimlere uygun şekilde yapılabilir. Askerlik tecil edildikten sonra eğitim yaşamınıza devam edebilirsiniz. Ancak bu yıllara uygun şekilde askerliği tecil ettirebilmek için 29 yaşını aşmamalısınız.

 Kosova Askerlik Tecili Nasıl Yapılır?

Kosova’da lisans eğitimi almak isteyenler ülkede hangi üniversitede eğitim alacaklar ise üniversiteden kabul belgesi almalıdır. Askerlik tecilini bu belge ile yaptırabilirler.

Ön lisans eğitimi alacak öğrencilerde kabul edildikleri üniversiteden kabul belgesi alarak T. C. Kosova Piriştine Konsolosluğuna ibraz etmelidir. Ön lisans eğitimde dikey geçiş yapanlar da askerliğini tecil ettirebilir.

Master ve doktora eğitimi için Kosova’da eğitim aldığınız ya da kabul edildiğiniz üniversiteden belge alarak askerliği tecil ettirebilirsiniz.

Kosova’da yurtdışı eğitim alacaklar okuldan alacakları öğrenci belgesi, kimlikleri ile birlikte ülkedeki T. C. Konsolosluğuna başvurmalıdır. Ülkeye gitmeden yapacağınız başvuruyu https://www.konsolosluk.gov.tr/ üzerinden ilk kez ve sonraki askerlik erteleme başvurunuzu randevu alarak yapabilirsiniz. Sorularınız için konsolosluğun + 90 312 292 29 29 telefonundan destek alabilirsiniz. Bu konuda Eurostar Yurtdışı Eğitim Kurumumuzun uzman danışmanlarından da ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.    whatsapp1