Almanya Öğrenci Konaklama

Almanya öğrenci konaklama fırsatını lüks yurtları ve eğlenceli kurumları ile sağlanmaktadır. Eurostar danışmanları tarafından bu konuda bilgi ve destek alabilir, Almanya öğrenci konaklama imkanlarının yanında Eurostar yurtlarına sağlayacak olduğu kolaylıkları da araştırabilirsiniz.

Almanya'da Eğitim

Üniversite Eğitim Kılavuzu

Bir Orta Avrupa ülkesi olan Almanya hiç şüphesiz Avrupa Birliğinin en güçlü ve gelişmiş üyelerinden biridir. Sanayide gösterdiği başarıyı eğitimde de yakalamış bir ülkedir. Gelişmişliği, özgürlükleri ve eğitimde ki kalitesi sebebiyle bugün birçok öğrenci eğitimini Almanya’da sürdürmeyi tercih etmektedir.

Almanya öğrenci konaklama açısından çok çeşitli seçeneklere sahip bir ülkedir. Bu sayede Almanya’da eğitim görmek isteyen öğrenciler daha geniş bir yelpazeden konaklama tercihlerini yapabilmektedir.

Almanya’da eğitim görmekte olan üniversite öğrencileri çoğunlukla şu üç seçenekten birini tercih etmektedirler.

Wohnheime (Öğrenci Yurtları)

Öğrenci yurtları için başvuru üniversiteden ya da o şehirdeki Studentenwerk’e direkt olarak yapılabilmektedir.  Üniversitelerde yer alan International Office’ler ülke dışından gelen öğrencilere konaklama hususunda yardımcı olmaktadır.  “Wohnheim”lar sadece öğrencilerin kalabileceği yerlerdir. Aylık yurt ücreti ise 250-300€ civarında değişmektedir.

Wohngemeinschaften (Ortak Evler)

3-4 kişinin birlikte ev kiralayabilmesidir; bu tarz bir konaklama tercih edilmesi halinde kişi başı kira miktarı yaklaşık olarak 250-300€ civarında olacaktır. Wohngemeinschaften’da – Ortak evlerde konaklamak için öğrenci olmak şart değildir. Bu sayede öğrenci olmayan arkadaşlarınızla da birlikte ev arkadaşlığı yapabilme imkânına sahip olabilirsiniz. Ya da üniversiteden mezun olduktan sonra evinizden ayrılmak zorunda kalmadan o şehirde kalmaya devam edip, iş imkânlarını araştırabilirsiniz.

Ev Kiralama

Maddi imkânları daha iyi olan öğrencilerin tek başlarına bir ev kiralama imkânı da bulunmaktadır. Tek oda bir dairenin aylık kirası ortalama 350€’ dur. Elbette bu kiralar evin bulunduğu konuma ve evin özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Almanya’da gazete ilanlarından, internet sitelerinden ya da emlakçılar aracılığıyla kolaylıkla kiralık ev bulabilirsiniz.

Almanya öğrenci konaklama açısından ülke genelinde yapılmış olan bir araştırmaya göre en hesaplı öğrenci yurtları ortalama 187 Euro ile Leipzig, Kassel, Bochum, Gießen ve Dortmund şehirleridir. En pahalı öğrenci yurtları ise München, Frankfurt, Hamburg, Stuttgart ve  Darmstadt şehirleridir. München özellikle en pahalı yurtların bulunduğu şehirdir. München’de aylık yurt fiyatları 250-400 Euro arasında seyretmektedir.

Ev kiralama söz konusu olduğunda da pahalılık, hesaplılık sırası değişmemektedir. Yine Dortmunda’da ayda 200 Euro’ya kiralık ev bulabilirken söz konusu München’de en az 350 Euro’yu gözden çıkarmak gerekecektir.

Almanya öğrenci konaklama ile ilgili olarak aşağıda belirtilenleri hatırınızda tutmanız size fayda sağlayacaktır.

  • Almanya’nın batı şehirlerinde ev kiraları ülkenin doğusunda bulunan şehirlere göre çok daha yüksektir.
  • Kış döneminin başlangıcı en fazla konut ihtiyacı olan dönemdir. Bu dönemde konaklayacak yer bulunamaması halinde, hemen hemen bütün üniversiteler, acil durum yardımı sağlarlar. Fakat bu yardım kısa süreli ve asgari düzeyde bir yardımdır.

Almanya öğrenci konaklama ile ilgili birkaç ipucu;

  • Üniversiteye kış dönemi için kayıt olduysanız, konaklayacağınız yeri mutlaka öncesinden ayarlayın,
  • Uygun kiralara konaklayabilmek için araştırma yapın,

Kira sözleşmesini dikkatlice inceleyin nelerin kira dahilinde olup olmadığını öğrenin.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1