Almanya YÖK Denklik

Almanya, Türklerin en çok yaşadığı ülkelerden biridir. Yıllardan beri milyonlarca gurbetçi buraya yerleşmiştir. Gelişmişliği, teknolojisi, ekonomisi, eğitim olanakları ve dünyanın en prestijli en büyük fabrikalarında kariyer olanakları dikkatleri bu ülkeye çevirmektedir.

Almanya'da Eğitim

Almanya’da Üniversiteleri YÖK Denklik

Almanya, Türklerin en çok yaşadığı ülkelerden biridir. Yıllardan beri milyonlarca gurbetçi buraya yerleşmiştir. Gelişmişliği, teknolojisi, ekonomisi, eğitim olanakları ve dünyanın en prestijli en büyük fabrikalarında kariyer olanakları dikkatleri bu ülkeye çevirmektedir. Almanya, hayatımıza disiplin katan bir ülkedir. Son derece çalışkan, kuralcı ve disiplinli bir yaşantıya hazır olmanızı gerektiren bu ülkede üniversite eğitimleri genel olarak Almanca’dır. Burada öğrenim görebilmek için İngilizce bile eğitim alacaksanız en az A2 Almanca ile ülkeye gidebilmektesiniz. A2 Almancanız varsa ülkede birçok kaliteli dil okulunda istenen seviyeye ulaşabilirsiniz.

Dil seviyenizi TESDAF sınavına girerek ispat edebileceksiniz. Bu sınav skoru tüm üniversitelerde kabul edilmektedir. Okuma, yazma, dinleme, konuşma olarak 4 ayrı alanda test edilirsiniz ve 5 puan üzerinden değerlendirme yapılacaktır. Üniversiteye kabul edilmek için en az 3 almanız gerekmektedir. Prestijli üniversiteler çok daha yüksek skorlar yani, 4 ya da 5 talep etmektedirler. Üniversite eğitimi alacaksanız, öğrenim göreceğiniz bölümü ÖSYM sınavına girip burada kazanmanız gerekmektedir. Tercih yapıp kazandığınız bölümde Almanya’da eğitim alabilirsiniz. Açıköğretim fakülteleri kabul edilmemektedir. ÖSYM belgelerinin 2 yıl geçerliliği vardır. Ayrıca lise not ortalamanızın 70 altında olmaması gerekmektedir.

Almanya’da en çok tercih edilen alanlar mühendislikler ve psikolojidir. Mühendislik alanında Almanya daima ön planda olmuştur. Ancak tüm alanlarda öğrenim görmek elbette mümkündür. ÖSYM sınavını kazandıktan sonra lise diplomanız, transkriptiniz varsa sertifikalarınız gibi birçok dokümanı uniassist denilen sisteme yüklersiniz. Online olarak gerçekleştireceğiniz bu işlem üniversitelerden şartlı kabul almak için gereklidir. Uniasisst, ülkemizde ki YÖKSİS benzeri bir merkezi sistemdir. Üniversitelerin neredeyse tamamı buradan başvuru kabul etmektedir. Sisteme kaydınızı oluşturup; belgelerinizi yükledikten sonra istediğiniz üniversiteyi seçerek başvurunuzu yaparsınız. İlk başvuruda 75 Euro, sonrasında ki her üniversite için 25 Euro ücret online olarak tahsil edilmektedir. Bu işlemlerden sonra üniversiteniz onay verirse size şartlı kabul sağlamış olur. Böylece öğrenci olarak vize alırsınız. Vizenizi aldıktan sonra da dil eğitimi için Almanya’ya gidebilirsiniz. Almanya’da eğitimin en büyük avantajı yıllık çok düşük harç ücreti almasıdır. 1000 Euro’yu genel olarak geçmeyen harç ücretleri vardır. Ayrıca; lisans öğrencisi iken haftada 20 saat çalışma imkanı da sağlamaktadır. YÖK denklik Almanya için de söz konusudur. Zaten ülkemizde aynı alanda üniversite kazanmanız gerektiğinden denklik sorunu ile karşılaşmazsınız. YÖK denklik Almanya için çok daha hızlı sağlanacaktır. Yurtdışında eğitim denilince zaten ülkemizin istediği tam da burada ki gibi bir öğrenim sağlanmasıdır. Hem sınavı kazanmak hem yabancı dil öğrenmek hem de Avrupa’nın en kaliteli eğitimlerinden birini tamamlamış olmak Almanya öğrencilerinin karşılaşacakları durumdur. YÖK denklik Almanya avantajının yanında diplomalar neredeyse tüm dünyada geçerlidir. Öğrenciler mezun oldukları alanda diledikleri ülkede en iyi şartlarda çalışabilmektedirler.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1