Almanya Askerlik Tecili

Almanya ülkemizden çok sayıda öğrenci ve çalışan çekmektedir. Eğitim süreleri göz önüne alındığında askerlik ertelemek kişilere sunulan haklar arasında yer almıştır. Askerlik erteleme işlemleri ülke vatandaşları ve ülkelere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Almanya'da Eğitim

Almanya Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Almanya ülkemizden çok sayıda öğrenci ve çalışan çekmektedir. Eğitim süreleri göz önüne alındığında askerlik ertelemek kişilere sunulan haklar arasında yer almıştır. Askerlik erteleme işlemleri ülke vatandaşları ve ülkelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak ülkemizden yurtdışına giden kişiler için izlenilen yollar aynı olmaktadır. Almanya askerlik tecili (erteleme) işlemleri de tıpkı diğer ülkelerde yapılan işlemler gibi yapılabilmektedir. Bunun için önemli olan Türkiye Cumhuriyeti temsilciliklerine başvuru yapılmasıdır. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak isteyen kişiler internet üzerinden  Konsolosluk adresine ziyarette bulunarak her türlü bilgiyi alabilirler.

Almanya askerlik tecili (erteleme) işlemlerini yapabileceğiniz pek çok sayıda temsilciliklerimiz bulunmaktadır. Ayrıca Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne +90 312 292 29 29 numaralı hattan günün ve haftanın her saati bilgi almanız mümkündür. Eğitim sebebi ile bu ülkeye giden kişiler askerlik erteleme işlemlerini kendi başvuruları ile yapabilmektedir. Sizlere yakın noktada bulunan Türkiye Cumhuriyeti temsilciliklerinde gereli tüm işlemleri yaptırmanız mümkündür. Berlin Başkonsolosluğu’ndan bilgi almak isterseniz saat 15.00 ile 17.00 arasında +030 896 80 211 numaralı hattı aramanız gerekmektedir. Ayrıca web üzerinden Berlin adresine ziyarette bulunabilirsiniz.

E-posta yolu ile iletişime geçmek isterseniz Konsulat posta adresini kullanabilirsiniz. Bunlara ek olarak fax yolu ile iletişime geçmek isteyenler +030 893 18 98 fax numarasından ulaşabilmektedir. Askerlik erteleme işlemleri için temsilciliklerin Eğitim Müşavirliği’ne ya da Eğitim Ataşeliği’ne başvuru yapmaları da gerekmektedir. Özel öğrenci statüsü tanınması gereken bir durumdur ve bu durumda belge verilmektedir. Askerlik erteleme işlemleriniz için pasaportunuz ve bu tanıma belgesi yanınızda olmalıdır. Ayrıca öğrenci belgesi ve oturma izni de sizlerden istenebilmektedir. Çalışan kişiler için oturma ve çalışma izni belgesi büyük önem taşıyan evraklar arasında yer almaktadır. Duesseldorf Başkonsolosluğu iletişim numarası 0049 921 145 47 80 Dusseldorf adresinden de web üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.  Hamburg’da bulunan kişiler de burada bulunan temsilcilikte işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Bu temsilcilikten randevu almak isteyenler 040 448 03 30 Hamburg iletişim noktalarından irtibat sağlayabilirler.

Almanya askerlik tecili (erteleme) noktaları çok fazla sayıdadır. Dilediğiniz elçiliği yukarıda verilen internet adresi üzerinden seçmeniz mümkündür. Seçtiğiniz temsilcilikten randevu almanız oldukça önemlidir. Ayrıca başvuru formu ya da dilekçesi doldurmanız da bu noktada önem arz etmektedir. Bunların yanı sıra temsilciliklerimizin bulunduğu şehirler şunlardır: Essen, Hannover, Karlsruhe, Köln, Mainz, Münih, Münster, Nürnberg, Stuttgart. Tüm bu şehirlerden ikametiniz olması halinde gerekli işlemleri yapmanızda bir sakınca görülememektedir.

Eğitim durumunuza göre erteleme işlemleriniz yapılabilmektedir. Eğer lisans programına kayıtlı bir öğrenciyseniz bu program dâhilinde askerlik erteleme işlemleriniz yapılabilmektedir. Eğer yüksek lisans ya da doktora öğrencisi iseniz de genel itibari ile 35 yaşına kadar askerlik erteletmeniz mümkündür. Lisans sebebi ile askere gidemeyenler 29 yaşına kadar askerliklerini erteletebilir. Yurtdışına çıktığınızda yükümlü olduğunuz askerlik görevinizi erteletmeyi unutmamanız oldukça önemlidir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1