Litvanya Vilnius Üniversitesi

Litvanya’da lisans eğitimi almak eğitim seviyenizi ileri götürmenize vesile olacaktır. Eğitim seviyenizi üst noktalara çıkarmak için acele edin. Hayallerinizi ertelemek zorunda kalmayın. Sınavsız geçiş imkanı ile hayallerinizdeki bölümde lisans eğitimini Litvanya’da alabilirsiniz. Kaliteli üniversitelerde çok ekonomik bölüm ücretleri ile eğitim görebilirsiniz.

Litvanya'da Eğitim

  KAYIT FORMU

  Ad & Soyad

  E-Posta

  Okumak İstediğiniz Bölüm

  Telefon

  Lise Diploması

  Lise Transkript

  Pasaport Fotokopisi

  Kolay başvuruyla kontenjandan yerinizi ayırtın.

  Litvanya Vilnius Üniversitesi

  Vilnius üniversitesi Litvanya’nın en eski üniversitesidir. 1579 yılında kurulan bu üniversite bilimsel kurum unvanını da taşımaktadır. Orta Avrupa ve Doğu Avrupa’nın en köklü kurumlarından biridir. Litvanya Vilnius Üniversitesi 400 yabancı öğrenci olmak üzere 23.000 öğrenciye eğitim imkanı sunmaktadır. Üniversitenin bünyesinde 12 fakülte, 2 adet üniversite hastanesi, 7 enstitü, 4 eğitim fakültesi bulunmaktadır.

  Oldukça geniş imkanlar sunan üniversite Litvanya içindeki en eski kütüphaneye sahiptir. Ayrıca üniversite bünyesinde astronomik gözlemevi, botanik bahçesi, bilgi merkezi bulunmaktadır. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralaması içinde ilk 400 arasında bulunmaktadır.

  Öğrencilere sunulan imkânların fazlalığı nedeniyle bir öğrenci ders dışı zamanlarında üniversitenin kütüphanesinde yayın sıkıntısı çekmeden araştırmalar yapabilir. Üniversitenin kampüsü içinde araştırma ve eğitim merkezleri de bulunmaktadır. Bu bakımdan üniversitede derslerin ve sınavların yoğunlaştığı dönemlerde öğrenciler bu merkezlerden sıkça yararlanabilmektedirler.

  Üniversite öğrencilerinin ücretsiz olarak yararlanabilecekleri kulüpler bulunmaktadır. Bu bakımdan sosyal faaliyetler açısından da sıkıntı yaşanmayacak bir yaşam tarzı sürdürülebilir.

  Ülke tarihi anlamda zengin olduğu için gezilip görülecek yerleri de oldukça fazladır. Litvanya’daki üniversitelerden mezun olunması durumunda alınacak olan diploma ile Türkiye’de rahatlıkla iş başvuruları yapılabilir.

  Vilnius üniversitesi Erasmus + programı kapsamında Avrupa ülkelerinde bulunan üniversiteler ile 800’ü aşan akademik değişim anlaşması bulunmakta. Yurtdışında üniversite eğitimi için iyi bir seçenek olan Vilnius üniversitesini neden tercih etmeniz gerektiğine gelince bazı nedenler şu şekilde sıralanabilir;

  • Vilnus üniversitesi Litvanya’da bulunan üniversiteler arasında ulusal sıralamada ilk sırada yer almakta
  • Dünyadaki en iyi ilk 400 üniversite arasındadır
  • Sunduğu akademik eğitimler arasında lisans programları, yüksek lisans programları ve doktora bulunur
  • İngilizce ve Rusça dillerinde eğitim imkanları sunar
  • Akademik eğitim veren personelleri yüksek niteliklere sahiptir

  Litvanya Vilnius Üniversitesi Yök Denklik Durumu

  Litvanya üniversiteleri için Yök denkliği bulunur. Ancak tedbir olarak eğitime başlamadan önce Yök denkliği hakkında bilgi almak için dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz. Dilekçe üniversitenin internet sitesinden alınabilir.


  Litvanya’da Üniversite Eğitimi Hakkında Bilgiler

  Üniversitedeki eğitim dili İngilizcedir. Kaliteli bir üniversite olan Vilnus üniversitesi zaten dünyanın en iyi üniversitelerinin yer aldığı listedeki konumu ile bunu ispatlamaktadır.  Üniversitedeki tüm bölümler için eğitim görme hakkınız bulunur. Lise eğitimi üniversite eğitimi için ölçü sayılmakta. Örnek vermek gerekirse lisede eşit ağırlık ya da sözel eğitimi görmüşseniz mühendislik gibi sayısal bir bölümde eğitim alamazsınız.

  Üniversite özel isteklerde de bulunabilir. Örneğin skype üzerinden mülakat isteği yapabilir. ÖSYM sınavları için koşulları olmayabilir, buna bağlı olarak kendileri sınav yapabilirler.

  Erasmus programına dahil olan ülkeler içinde en fazla tercih edilen 3 ülke arasındadır. Her yıl en az bin öğrencinin yurtdışı üniversite tercihini Litvanya yönünde kullanmaktadır.


  Vilnus Üniversitesine Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

  Başvuru işlemlerinde uygulanacak olan prosedür öğrencinin uyruğuna bağlı olarak farklılık gösterebilir. Çünkü eğitim görülecek dilin Litvanya dili, İngilizce ya da Rusça olması durumu etkiler. Dil eğitimi için özel dil kursları ya da üniversite bünyesinde yer alan dil kurları tercih edilebilir.

  • Dil yeterliliği olan adaylar akademik dönem olan 15 Nisan – 15 Temmuz arasında, bahar dönemi olan 1 Ekim-15 Kasım arasında başvurular alınır. Dil seviyesi öğrenim için yeterli olmayan adaylar ise yılın herhangi bir zamanında üniversite ile iletişim kurmalıdırlar.
  • Başvuru için istenilen belgeler şunlardır;

  Lisans eğitimi için lise diploması ya da görülen derslerin dökümü

  Yüksek lisans eğitimi için mezun olduğunu gösteren belge ya da lisans diploması

  Başvuru ücret makbuzu (100 Euro)

  Pasaport ya da kimlik belgesinin onaylı bir fotokopisi

  Motivasyon mektubu

  Referans mektupları


  Litvanya Vilnius Üniversitesi Burs Olanakları

  Erasmus + programları kapsamında birçok öğrenci için dikkat çekici olması için yeterlidir. Litvanya burs olanakları olan ülkeler arasındadır. Burslar hükümet tarafından verilebileceği gibi öğrencinin başarı durumuna göre çeşitli kurumlar ya da kuruluşlar tarafından da verilebilmektedir. Bunların haricinde KYK tarafından yurtdışı eğitim gören öğrencilere geri ödemesi bulunan burs imkanı da bulunuyor.

  Öğrencinin başarı düzeyi bursluluk durumunu etkiler. Bu nedenle bir öğrenci derslerdeki başarını yüksek tutarsa daha fazla burs kazanma imkanına sahip olur.


  Litvanya Üniversite Öğrencileri Çalışma İmkanları

  Litvanya Vilnius Üniversitesi öğrencileri ilk yıl hazırlık kursu olduğundan dolayı çalışma imkanı bulamazlar. Bu durum tüm üniversite öğrencileri için geçerlidir. Ama öğrenci 1. Sınıftan başlayarak oturma izni aldığında kendileri tarafından bulacakları firmalarda yasal bir şekilde haftalık 20 saat olacak şekilde part time çalışma olanakları vardır.

  Litvanya’da üniversitede öğrenim gören öğrenciler için yaşam maliyet açısından oldukça düşüktür. Ama tavsiye olarak ilk yıl çalışmaları önerilmez. Çünkü yabancı dil eğitimi ve sınıf geçişi yaparlar.

  Litvanya’da düşük maliyetler ile rahat bir biçimde yaşanabilir. Ülkeye gidiş ve geliş için genellikle havayolları tercih edilmektedir.


  Litvanya Vilnius Üniversitesi İçin Konaklama Durumu

  Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri üniversitenin sadece akademik yıl sayılan 1 eylül-30 Haziran arasında öğrenci konaklamasına izin vermesidir. En az bir ay önceden değişim öğrencileri için online kayıt prosedürü yapılmalıdır. Derece öğrencileri de bu yolla yapmalıdırlar.2 Kişilik yurt odaları aylık 60 Euro, 3 kişilik olanlar da aylık 90 Euro olarak sunulmaktadır.

  Vilnius’da bulunan öğrenci yurtları Olandos, Sauletekio ya da Didlaukio caddeleri üzerindedir. Bunların haricinde öğrenciler Kaunas şehir konaklaması da yapabilirler. Unun için Kaunus Beşeri Bilimler Fakültesinin uluslar arası ofisi olarak tanımlanan yer ile iletişim kurmalıdırlar.

  Yurtlar için öğrenci kabulü sırasında kontrat yapılmakta ve depozito talebinde bulunulmaktadır. Miktarı yurtlara bağlı olarak değişmektedir ama yaklaşık olarak 300 Euro talep ediliyor. En az 5 ay süre için kiralama yapılabilir. Depozito olarak alınan teminat ücreti öğrencinin yut ile ilişkisini kesmesi sonrasında 6 hafta ile 8 hafta arasında geri ödenmektedir.


  Litvanya’da Yaşam İçin Gider Maaliyeti

  Üniversite yurtlarında kalan bir öğrenci için aylık olarak 450 Euro civarında bir giderden söz edilebilir. Bu maliyet beslenme, konaklama ve sosyal yaşam giderlerini kapsamaktadır. Genel olarak üniversite öğrencileri için fazla bir maliyetten söz edilemez. Bazı giderler hakkında şunlar söylenebilir;

  • Telefon kullanım oranı çok az maliyetlidir. Avrupa ülkeleri arasında 4G erişimi ilk olarak burada başladığı için internet maliyeti düşüktür
  • Yeme içme gibi temel beslenme Türkiye’ye oranla daha azdır
  • Soğuk havaları sevenler için bulunmaz güzelliklere sahiptir

  Hemen hemen her bütçeye uygun olacak yeme içme olanakları bulunmaktadır. Öğrenciler yurtlarda kalabilecekleri gibi apart ev olarak bilinen ve öğrenciler için uygun kiralama seçenekleri olan evler bulunmaktadır. Bu evlerde 2-3 öğrenci kalabiliyor. Ayrıca elektrik, su, doğalgaz gibi giderlerde ev kirasına dahil olarak sunulmaktadır. Hafta sonlarında zaman geçirmek için oldukça güzel yerlerin bulunması sosyal yaşamdan uzak kalmamanızı sağlar.

  Shengen vizesi bulunan bir kişi sorunsuz bir şekilde Litvanya’dan diğer Avrupa ülkelerine seyahat yapabilir. Ülke içinde bir noktaya gitmek gerekiyorsa taksi ile uygun fiyata gidilebilir.

  Puanla
  [OY: 0 Ortalama: 0]


   Hemen Danışmanlık Alın

   Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

   whatsapp1