Vytautas Magnus Üniversitesi

Litvanya’da lisans eğitimi almak eğitim seviyenizi ileri götürmenize vesile olacaktır. Eğitim seviyenizi üst noktalara çıkarmak için acele edin. Hayallerinizi ertelemek zorunda kalmayın. Sınavsız geçiş imkanı ile hayallerinizdeki bölümde lisans eğitimini Litvanya’da alabilirsiniz. Kaliteli üniversitelerde çok ekonomik bölüm ücretleri ile eğitim görebilirsiniz.

Litvanya'da Eğitim

  KAYIT FORMU

  Ad & Soyad

  E-Posta

  Okumak İstediğiniz Bölüm

  Telefon

  Lise Diploması

  Lise Transkript

  Pasaport Fotokopisi

  Kolay başvuruyla kontenjandan yerinizi ayırtın.

  Vytautas Magnus Üniversitesi

  Litvanya’da bulunan bu üniversite dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 700’de yer almaktadır. Vytautas Magnus Üniversitesi 1922 yılında kurulmuştur. Litvanya’da yer alan tek kamuya ait üniversitesi olma unvanını taşımaktadır. Üniversite dünyadaki birçok bilim adamı ve üniversite ile ortak çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca birçok ortak proje yürüterek öğrenciler için çalışma ve araştırma sistemlerini geliştirirler.

  Kültür değişimi yapmak adına uluslararası ağlar bulunur.  Diyalog ve hoşgörü temelli bir kurum olması çok dilli olmasını sağlamaktadır. Üniversite dışarıdan gelen yabancı uyruklu öğrenciler için 8 lisans ve 21 master programı bulunur. Fakültelerinin büyük kısmında sayıları yüzleri bulan yarı zamanlı lisans ve master seviye kursları bulunur.

  Üniversite bünyesinde 2016 yılından itibaren sanat fakültesi, iktisat ve yönetim fakültesi, hukuk fakültesi, doğa bilimleri fakültesi, müzik fakültesi, siyaset bilimi ve diplomasi fakültesi gibi fakülteler bulunur. Sayıları 90’dan fazla olan lisans üstü ve doktora programlarının entegre çalışmaları bulunur.


  Vytautas Magnus Üniversitesi Başvuru İşlemleri ve Kabul Edilme Koşulları

  Üniversite kaydı için ÖSYM sınavlarında ilgili üniversiteyi kazanma gibi bir şart yoktur. Acak son yıllarda Türkiye’de üniversite giriş sınavına katılma, lisans eğitim hakkı kazanma gibi şartlar aranabilmektedir.

  Lise mezunu olduğunu gösteren diploma ve transkript

  Başvuran öğrenci için İngilizce dil belgesi, eğer öğrenci İngilizce eğitimi almamış ıse B2 seviyesinde dil bildiğini gösteren belge

  Kabul gören öğrenciler üniversitenin yabancı dil enstitüsü içinde İngilizce dil seviyelerinin tespit edilmesi amacıyla teste tabi tutulurlar. Eğer öğrencinin dil seviyesi B2 seviyesinin altına inerse o zaman öğrencinin C1 seviyesine ulaşabilmesi için İngilizce dil eğitimi görmelidir. Bu eğitimler lisans eğitiminin ilk dört yarılında yapılır.

  Üniversitede 24 farklı dil eğitimi verilir. Öğrencinin istediği eğitim dilini seçme imkanı vardır. Bu şekilde üniversite eğitimini bitiren öğrenci 2 dil bilme yetisi sahibi olur.


  Liyvanya Yök Denklik Durumu

  Litvanya’da üniversiteler sınav ile başvuru kabul yapmamaktadır bu nedenle öğrenciler lise diploması ile başvuru yapabilirler çünkü ÖSYM sınav şartı aranmamaktadır. Bu nedenle okumak istediğiniz lisans bölümü için Yök tarafından denkliğinin tanınıp tanınmadığını öğrenmeniz gereklidir. Bunun için de Yök denklik durumu için Yök’e dilekçe ile başvurmalısınız. Ancak dilekçe başvurusu yapmadan önce belirli bir miktarda ödeme yapmanız gereklidir. Dilekçe örneği ve daha detaylı bilgilere ulaşabilmek için kurumun internet sitesine girebilirsiniz.


  Litvanya’da Yaşam Konusu

  Genel anlamda Liyvanya’da zorlu yaşam koşulları bulunmaz. Baltık ülkeleri içinde en fazla yabancı öğrencinin eğitim gördüğü ülkedir. Nüfusu 3 milyondur. 2015 yılından itibaren para birimi olarak Euro kullanmaktadır. Kış mevsimi soğuk geçmektedir. Ulaşımı kolay olan ülkenin ekonomik yönden pahalı olmayan bir ülkedir. Ülke basketbol alanında dünyada tanınan bir ülke konumundadır. Bu bakımdan basketbol sevenler için önemli imkanlara sahiptir. Bir kişi için aylık olarak 300-350 Euro gibi gider oluşabilmektedir. Bu gider maliyeti beslenme, konaklama ve sosyal yaşam giderlerinden oluşmaktadır.


  Vytautas Magnus Üniversitesi kendi öğrencileri için şehir merkezinde bulunmakta olan öğrenci yurtlarında barınma imkanı sunmaktadır. Yurtlarda farklı ihtiyaçlara göre oda türleri bulunmaktadır. Yurtlardaki oda türleri şunlardır;

  Tek kişinin kalabileceği bir banyo, lavabo, WC ve duşakabin bulunan oda

  Ortak banyoya sahip olan iki yataklı oda

  Ortak banyosu olan üç yatak bulunan oda

  Tek yataklı ama üç yataklı oda sakinleri ile ortak kullanılabilen banyolu, lavabolu, tuvaletli ve duşakabinli oda

  Tüm oda türlerinde ücretsiz olarak geniş bant internet erişimi, masa, buzdolabı, gardırop, yatay ve sandalyeler bulunur

  Üniversitenin öğrencilere sunduğu yurtların konforu yükse ve yaşam alanı bakımından oldukça ferahtırlar. Eşyaların düzenlenmesi konusunda öğrenciler sıkıntı yaşamazlar çünkü tüm odalarda dolaplar bulunur. Bir kişilik odalar günlük 6 Euro, 3 kişilik odalar ise günde 4 Euro olarak fiyatlandırılmaktadır.

  Yurtlarda her katta 2 mutfak bulunmakta ve öğrenciler kendi yemeklerini kendileri yapmaktadırlar. Yurtlarda okuma odaları bulunur. Yurtlara öğrencilerin giriş yapma ve çıkış yapma saatleri esnektir. Bu bakımdan bu konu için problem yaşanmaz. Barınma ihtiyacı için öğrenciler mutlaka yurtta kalmak zorunda değillerdir.

  Yurtta kalma haricinde kiralık ev ya da otel gibi seçenekler de bulunmaktadır. Kiraların fazla olmaması nedeniyle bu seçeneklerden faydalanan öğrenci sayıları da az değildir. Evler genel olarak eşyalı olarak sunulduğu için bu konuda önemli problemler yaşanmaz. Ülke genelinde güvenlikle ilgili olarak problem yaşanmadığı için öğrenciler eğitim süresi boyunca problem yaşamazlar.


  Vytautas Magnus Üniversitesi Öğrencileri İçin Çalışma İmkanı

  İlk yıl hazırlık çalışmalarının yapılması nedeniyle çalışmak için imkan yoktur ancak üniversite kaydının yapılması sonrasında 1.sınıf öğrencileri oturum için izin alınmasıyla haftalık olarak 20 saatlik bir çalışma imkanına kavuşurlar. Çalışacakları firmayı kendileri bulmalıdırlar. İlk yıl çalışma olanağının olmama nedeni öğrencinin hem hazırlık okuması hem de tam olarak oturum için izin alamamasından kaynaklanır.


  Litvanya Burs Olanakları

  Litvanya eğitim sistemi sağlam olan ülkelerdendir. Burs imkanları açısından ülkenin öğrencilere sundukları imkanlar fazladır. Burs olanakları öğrencinin başarısıyla orantılıdır. Hükümet tarafından ya da çeşitli kurumlar tarafından öğrencilere burslu eğitim imkanları sunulmaktadır. Eğitim kalitesinin Avrupa’da verilen üniversite eğitimi standartlarında olması çok fazla öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Bunların haricinde öğrencinin Türkiye’den de burs alabilmesi mümkündür. Bunun için yurtdışında üniversite öğrencilerine verilen burs imkanlarından faydalanılabilir.


  Litvanya Üniversite Başvuru Zamanları

  Genel olarak Litvanya’da üniversiteler Eylül ayının ilk haftasında eğitime başlangıç yaparlar. Eğer Litvanya’da üniversite eğitimi görme gibi bir amacınız varsa Ocak ayından başlayan üniversite başvuru döneminde başvuru yapabilirsiniz. Son başvurular Haziran, Temmuz, Ağustos dönemlerinde alınır. Ancak yinede başvuru kontenjanları tamamlanmadan başvuru işlemlerinizi erkenden tamamlamalısınız.

  Liseden mezun olmuş ve Türkiye’deki bir üniversiteye başlamışsanız o zaman eğitim başlama zamanı olan Eylül ayı için Ocak-Temmuz ayına kadar Şubat ara dönemi için de Ekim ayından Şubat ayının başına kadar başvuru zamanınız vardır. Önlisans ya da lisans öğrencisi olmanız bu tarihleri değiştirmez.

  Üniversiteler için istenen ücretler 2000 Euro ile 4000 Euro arasındadır. Ücretler okunacak olan bölümlere göre değişmektedir. Yüksek lisans eğitimleri için bu ücretler 3500 Euro-4500 Euro arasında değişebilmektedir. Üniversiteden kesin kabul edilme yazısı ve vize için mektubun gelmesi sonrasında vize randevusu alıp görüşmeye gidebilirsiniz.


  Litvanya Hakkında Bilgiler

  Tarihi olarak zengin bir ülkedir. Her yerde heykellere ve diğer sanat ürünleri ile karşılaşmak mümkündür. Ülkede suç işleme oranının çok düşük olması nedeni ile güvenlik sorunu yaşanmaz. İletişim alanında ucuz imkanlar sunan bir ülkedir. Ülkenin Avrupa ülkeleri arasında ilk 4G kullanan ülke olması nedeniyle internet erişimi ucuzdur. Türkiye ile kıyasla beslenme giderleri düşüktür.

  Ülkede ulaşım maliyetleri düşüktür. Mevsimsel olarak soğuk iklim şartları hakimdir. Vytautas Magnus Üniversitesi lisans eğitiminin tamamlanabilmesi için üniversite öğrencileri Türkiye’de almış oldukları ders eğitimlerinin bir kısmını ya da hepsini görüldü olarak saydırma olanakları bulunur.

  İlk yılda dil hazırlığı başvurusu yapan öğrenciler ders transfer işlemi yapabilir. Bu konuda daha fazla bilgi alabilmek için kurumla görüşme yapılabilir.

  Puanla
  [OY: 0 Ortalama: 0]


   Hemen Danışmanlık Alın

   Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

   whatsapp1