Arnavutluk YÖK Denklik

Arnavutluk yök denklik ülkede seçtiğiniz üniversiteye göre değişkenlik göstermektedir. Lisans eğitim programlarına katılan öğrenciler Arnavutluk üniversiteleri arasından seçim yaptığı kurum hakkında yök denklik olup olmadığını dilekçe yazarak yada Eurostar yurtdışı eğitim danışmanlığı ofislerinden öğrenebilirler.

Arnavutluk'ta Eğitim

Arnavutluk Üniversiteleri YÖK Denklik

Güneydoğu Avrupa’nın öne çıkan ülkelerinden olan Arnavutluk, avantajlı özellikleri ile dikkat çekmektedir. Ülke, Yunanistan, Makedonya, Karadağ ve Kosova ile komşudur. Ayrıca, Adriyatik ve İyon Denizi’ne de komşudur. Başkenti Tiran olan ülke, batılı yönetim anlayışı ile emin adımlarla gelişme sürecini sürdürmektedir. Arnavut Halkı ile Türk Halkı arasında her zaman yakın ilişkiler olmuştur. İki ülke arasında, devletler bazında ilişkilerin de son derece yakın olduğunu ekleyelim. Ülke İnsanı, Türk İnsanı’nı sever ve tanır. Aynı şekilde, bizler de bu halkı severiz ve benimseriz. Avrupa Birliği Ülkeleri arasında olan, bu süreçten yararlanan ve avantajlarını yaşayan bir ülkedir Arnavutluk. Ülke genelinde çok önemli bir kalkınma ivmesi yaşanmakla birlikte, aynı zamanda, üniversitelerin kaliteleri de son derece önemli ve olumlu adımlar atmıştır.

Arnavutluk Üniversiteleri’ne öğrencilerimiz bir sınav şartı olmadan alınmaktadır. Üniversiteler, Avrupa Birliği kriterlerine uygun olarak ve Bologna esaslarına uygun şekilde eğitim verilmektedir. Bu noktada, YÖK tarafından tanınan okullardır. Arnavutluk YÖK denklik özellikleri bakımından da kriterlere uygun eğitim ile dikkat çekmektedir. Akreditasyonu olan kurumlarda, öğrencilerimiz yüksek standartlarda eğitim almasını yakalar. Üniversitelere kabul edilmek için, Arnavutluk diline hakim olmak gerekmektedir. Bu dile hakim olmayan gençlerimiz eğitim alırlar, bundan sonra okullara kayıt olurlar. Lise mezunu olmak, eğitimi tamamlayarak diploma almak da şartlardan diğeridir. Eğitim dili, Arnavutça ve İngilizce olarak düzenlenmektedir. İki dilin de öğrenilmesi söz konusu olmaktadır.

Arnavutluk YÖK denklik noktasında, kriterleri öğrencilere sunan okullarda, ilk sene hazırlık sınıfından, öğrencilerin dil eğitimleri yapılır ve tamamlanır. Bundan sonra, lisans seneleri yaklaşık olarak dört sene sürmektedir. Öğrencilerimiz yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam edebilirler. Mezun olduktan sonra, Arnavutluk YÖK denklik kriterleri uyarınca, siz de ülkemizde diplomalarınızı onaylatabilirsiniz. Bu şekilde, diplomanız tanınacak ve özellikle kamu alanlarında çalışmak için gerekli şartı gerçekleştirmiş olacaksınız. Diplomalarınızı aldıktan sonra, öğrenci danışmanlarımızdan destek alarak, YÖK resmi sitesinden, online olarak diplomalarınızı denklik başvurusu süresini başlatabilirsiniz. Eğitim belgelerinizi ekleyerek, yaklaşık iki ay sürecek inceleme süresi için başvurunuzu yapınız. İlk başvuru online olarak yapılmaktadır. Sonrasında, eğitim ile kimlik belgelerinizi posta ile kuruma göndermeniz gerekmektedir. Bu şekilde, inceleme yapılır ve sonuç öğrencilerimize bildirilir.

Diplomalarınız, sadece ülkemizde değil, AB ülkelerinde de geçerli olacaktır. Kariyerinize yurtdışında devam etme planları da yapabilirsiniz. Tıp fakültesi, eczacılık ve diş hekimliği fakültelerinde beş sene, diğer fakültelerde dört sene eğitiminizi aldıktan sonra, birçok ülkede kariyerinizi yapabilirsiniz. Arnavutluk, öğrencilerimizi sıcak şekilde kabul eden, misafirperver insanların olduğu bir ülkedir. Bu sayede, alışma süreci kesinlikle zor olmamaktadır. Uygun yaşam koşulları ile maddi anlamda zorlanmadan eğitim almanın avantajlarını yaşayacaksınız. Mutlaka bu fırsatı değerlendirmenizi önermekteyiz. Sınavsız, kaliteli bir eğitim şansı sizleri bekliyor.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1