Arnavutluk Askerlik Tecili

Türkiye cumhuriyeti vatandaşlığına sahip tüm erkeklerin askerlik yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Yurt içinde bulunan vatandaşlarımız askerlik hizmetlerini ertelemek için geçerli gerekçelerini eğitim, öğretim gibi hizmetlerini mazeret sunarak erteleme işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler.

Arnavutluk'ta Eğitim

Arnavutluk Askerlik Tecili

Türkiye cumhuriyeti vatandaşlığına sahip tüm erkeklerin askerlik yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Yurt içinde bulunan vatandaşlarımız askerlik hizmetlerini ertelemek için geçerli gerekçelerini eğitim, öğretim gibi hizmetlerini mazeret sunarak erteleme işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Yurtdışında bulunan vatandaşlarımız ise askerlik erteleme işlemleri ne yine aynı şekilde yurt dışında bulunan konsolosluklarımız ve daimi temsilciliklerimiz eğitim müşavirliğimiz aracılığıyla gerçekleştirebilmektedirler. Arnavutluk askerlik tecili için de aynı süreç geçerlidir.

Arnavutluk askerlik tecili (erteleme) işlemi için yurtdışında eğitim gören 20 yaşını doldurmuş öğrenciler öğrenciliklerinin devam ettiğini eğitim durumlarını bildiren dilekçeleri ile birlikte bizzat kendileri yurt dışında bulunan başkonsolosluğumuzun eğitim ataşeliğine bildirmeleri gerekmektedir. Yurtdışında askerlik erteleme işlemleri başkonsolosluğumuz eğitim müşavirliği yerine getirmektedir. Özel öğrenci statüsünde askerliklerini ertelenmesi için İçişleri Bakanlığınca 1111 sayılı askerlik kanunu 35/e ve 35/c maddeleri gereği yurtdışında bulunan Türk öğrencilerin yabancı ülkelerde öğrenimleri hakkındaki yönetmelik de anlatılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kabul edilen ve aynı şekilde ülkemizde dengi üniversite ve kurum olarak görülen Yükseköğrenim, lisans, doktora, yüksekokullarda ve fakültelerde eğitim gören öğrencilerimiz askerlik hizmetini 20 yaşını doldurduktan sonra erteleyebilirler.

Türkiye’de olduğu gibi yurt dışında da askerlik erteleme yaşı 20 yaşını doldurduğu yılın Ocak ayında başlar. Bu yaşa gelmiş tüm özel öğrencilerimiz yurtdışında bulunan başkonsolosumuz ataşeliğine giderek durumlarını anlatan dilekçelerini ve gerekli belgelerini getirerek askerlik erteleme işlemini gerçekleştirebilirler. Arnavutluk askerlik tecili (erteleme) işlemi için bizzat Arnavutluk’ta bulunan Tiran Başkonsolosluğumuza giderek yada tiran.be.mfa.gov.tr/ adresini ziyaret ederek erteletebilirsiniz. Tiran-Arnavutluk Tel: (00 355 4) 238 0350’dir.

Yurt dışında bulunan birçok vatandaşımızın ortak sorunu haline gelen askerlik erteleme işlemi hakkında detaylı bilgileri sitemizden alabilirsiniz. Askerlik erteleme işlemi öğrenci konumunda olmayanlar için yaş sınırı 38’dir. 38 yaşını doldurmuş kişiler yurtdışında işçi, işveren veya yabancı uyruklu bandıralı gemilerde çalışsalar da çalışma süreleri devam da etse de askerlik hizmetini yerine getirmek zorundadırlar. Aksi durumda asker kaçağı olarak işlem göreceklerdir.

38 Yaşından genç olanların ise erteleme hakları devam etmektedir. Askerlik erteletme gerekçelerini başkonsolosluğumuza iletmeleri durumunda gerekli işlemler başlatılacaktır. Arnavutluk askerlik tecili (erteleme) işlemi pasaportu olan herkesin yapabileceği bir şey değildir. Öncelikli olarak belli yıl belli bir ülkede bulunmak zorunludur. 6 aydan fazla yurt dışında kalmaları gerekmektedir. Yani 184 günden fazla süreyle yurtiçinde bulunmamaları gerekmektedir. Yurtdışında askerlik erteleme işlemi için almış oldukları Arnavutluk askerlik tecili (erteleme) belgeleri tamamen resmi makamlardan alınmış olması gerekmektedir.

Askerlik için gerekli şartların başında Türk vatandaşı olması gelmektedir. Bunun yanında 38 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir. Gemi adamları için yabancı veya Türk resmi makamlarınca verilmiş gemi adamı cüzdanı olmalıdır. Askerlik erteleme işlemine başvuramayacaklar, yurt içinde dövizle veya herhangi bir şekilde askerlik başvurusu yapmamış veya askerlik tamamlamış bir kişi olmaması gerekmektedir. Tüm işlemlerin daha kısa ve hızlı bir şekilde tamamlanmasını istiyorsanız internet adresimizi ziyaret edebilir ve gerekli yardımları en iyi şekilde alabilirsiniz. Sitemiz Arnavutluk askerlik tecili (erteleme) işleminde sizlere 1. Sınıf yardımı sağlayacaktır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1