Cezayir Askerlik Tecili

Askerlik Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan tüm erkeklerin 20 yaşına geldiklerinde yükümlü oldukları bir görevdir. Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının yanı sıra farklı bir ülkede oturum hakkı kazanmış olan kişilerden askerlik yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadırlar.

Cezayir'de Eğitim

Cezayir Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Askerlik Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan tüm erkeklerin 20 yaşına geldiklerinde yükümlü oldukları bir görevdir. Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının yanı sıra farklı bir ülkede oturum hakkı kazanmış olan kişilerden askerlik yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadırlar. Cezayir askerlik tecili (erteleme) işlemleri için cezayir.be.mfa.gov.tr konsolosluğumuz online adresi üzerinden bilgi alabileceğiniz gibi öncelikli olarak işlemlerinizi gerçekleştirmek randevu oluşturmalısınız. Daha sonra da gerekli belgeleri tamamlayarak başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

İlk erteleme başvurusunu oluştururken birden fazla tabiiyetli statüsünde iseniz askerlik erteleme başvurusuna başvuran kişilerin randevu oluşturduktan sonra şahsi olarak başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Özel öğrenci statüsünde ve gemi adam, işçi, işveren statüsündeki kişilerinde randevu sonrasında şahsen başvuru oluşturmaları gerekiyor. Ancak ilk erteleme işleminden sonra ikinci erteleme başvurusu için işveren, işçi statüsündeki kişiler başvurularını eposta yöntemi ile veya posta seçeneğiyle yapabilirler. Diğer iş veya eğitim nedeniyle askerlik erteletme başvurusunda bulunacak kişiler yeniden şahsi olarak başvuru yapmaları gerekmektedir.

Cezayir askerlik tecili (erteleme) işlemini özel öğrencilik statüsü kapsamında yapacaklar için Cezayir’de bulunan Türk Büyükelçiliğimizin Eğitim Müşavirliğine veya Eğitim Ataşeliğine başvurma şartı bulunmaktadır. Buraya başvuru yaparken gerekli olan belgeler, eğitimin devam ettiğini gösteren ve eğitim yılı süresince askerlikten muaf tutulması gerektiği belgelerdir. Özel öğrenci başvurusu için daha detaylı bilgi almak veya bu başvuruyu sizin adınıza gerçekleştirecek bir ekipten destek alabilirsiniz. Askerlik erteletme işlemlerini konsolosluk çağrı merkezi ile irtibat kurarak da sürdürebilirsiniz. Konsolosluk çağrı merkezi telefon numarası 0312 292 29 29 dur. Askerlik ve askerlik erteletme ile ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız www.konsolosluk.gov.tr adresinden yararlanabilirsiniz.

Cezayir askerlik tecili (erteleme) işlemini gerçekleştirirken bu ülkede ne nedenle ikamet ettiğiniz dikkate alınan en önemli konudur. Çalışma yaşamınızın bu ülkede devam ediyor olması ve işçi, işveren statüsünde bulunuyor olmanız halinde öncelikli olarak randevu işlemini oluşturmanız gerekmektedir. Sonrasında yapmanız gereken Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan yurtdışı askerlik işlemlerini uygulama esasları hakkında özel talimatlara uygun hareket edilecektir.

Sanat sahibi, işçi, işveren ve gemi adamı statüsündeki kişilerin askerlik erteletme başvurusu için gerekli olan belgeleri şöyledir.

 • Yaşamış oldukları ülkenin resmi makamlarından alınmış olan işçi işveren sanat mensubu veya meslek sahibi sıfatlarını kazandıran çalışma veya oturma izin belgesinin aslı ve 2 adet fotokopisi
 • Birden fazla vatandaşlığı olan kişilerin bulundukları ülkenin pasaportu veya kimlik belgesi aslı ve 2 adet fotokopisi
 • Umuma mahsus Türk pasaportunun aslı ve işlem görmüş olan sayfalarının 2 adet fotokopisi gerekmektedir.
 • Birden fazla vatandaşlığa sahip olan kişiler için umuma mahsus Türk pasaportu olmayanlar yabancı ülke kimlik kartlarını ve pasaportlarını da ibraz edebilmektedirler.
 • 3 adet vesikalık fotoğraf

Bu ülkede işçi ve işveren statüsünde bulunan kişilerin askerlik erteletme başvuruları için gerekli olan evraklardır. Cezayir askerlik tecili (erteleme) işlemi için daha fazla bilgi almak ve bu işlemi sizin adınıza gerçekleştirecek bir kurumdan destek almak istiyorsanız online adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


  Hemen Danışmanlık Alın

  Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  whatsapp1