Dominik Askerlik Tecili

Lisans tamamlama ve dil öğrenmek için yurt dışına giden öğrenciler Türkiye vatandaşlıkları bulunduğundan askerlik görevini yerine getirmesi gerekmektedir. Bazı durumlar olarak bilinen eğitim tamamlama gibi zamanlarda tecil etme söz konusu olabilmektedir.

Dominik'te Eğitim

Dominik Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Lisans tamamlama ve dil öğrenmek için yurt dışına giden öğrenciler Türkiye vatandaşlıkları bulunduğundan askerlik görevini yerine getirmesi gerekmektedir. Bazı durumlar olarak bilinen eğitim tamamlama gibi zamanlarda tecil etme söz konusu olabilmektedir. Dominik’te eğitim için bulunan kişiler de bu anlamda tecil işlemlerini araştırabilmektedir. Dominik askerlik erteleme işlemleri yurt dışında yapılması gereken askerlik tecil etme işlemleri aynı şekilde yapılmaktadır. Bu yüzden yurt dışında bulunan tüm ülkelerde olduğu gibi Dominik Cumhuriyetinde de öğrencilerin eğitim bilgilerin ihtiyaç vardır.

Eğitim amaçlı yapılan askerlik erteleme süreçleri eğitim durumuna göre değişebilmektedir. Bunun için ilk olarak eğitim durumuna bağlı olarak yapılan askerlik erteleme zamanlarını gözden geçirmek gerekmektedir. Yurt dışı dil eğitiminde bulunan öğrenciler için askerlik erteleme süreci 1,5 yıl olarak belirlenirken, lisans tamamlama eğitimi için ise 7 yıl olmaktadır. Bu durumun yanı sıra genel olarak hem yurt dışı hem de yurt içi master eğitimi için erteleme süreci 3,5 yıl şeklinde ve doktora eğitimi içimde 6 yıl gibi açıklama yapılmıştır. Askerlik tecil etme durumunu değerlendirmek için belirtilen eğitim durumlarında aktif olarak bulunulması gerekmektedir. Buna ek olarak 29 yaş sınırımı aşmama şartı belirtilmektedir. Yalnızda doktora eğitimi için yaş sınırına 33 şeklinde yükseltme gelmiştir.

Yurt dışında eğitim almak isteyen erkek öğrenciler bu detayları göz önünde bulundurarak hayal ettikleri üniversitelere gidebilmektedir. Bu sırada Dominik tercihinde bulunan kişiler Dominik Başkonsolosluğuna başvuruda bulunarak kabul edilme zamanını da beklemektedir. Belirli süre sonrasında onaylama gelerek okul kaydı yapılmalıdır.

Askerlik erteleme zamanının geçmemesi için eğitime başlayan kişiler öğrenci bilgileri ile tekrar olarak Dominik Başkonsolosluğuna müracaat etmelidir. Dominik askerlik erteleme işlemi de müracaat ile başlamaktadır. İlk olarak Konsolosluk sayfasından öğrenci askerlik erteleme seçeneği tıklanmalıdır. Bu seçenekler arasında eğitim durumu ya da buna benzer ek durumları da göz önünde bulundurulması gerekmektedir. İlk başvuru yeri olan Büyükelçilik Eğitim Müşavirliği Başkonsolosluğunun Eğitim Ataşeliği alanı olmaktadır.

Sayfada yer alan bilgiler doğrultusunda gerekli evraklarında tamamlanması gerekmektedir. Dominik Cumhuriyetinde bulunan öğrenciler için geçerli bulunan bu alanda eğitim bilgilerinin bulunduğu evraklarda üniversiteden detaylı olarak alınabilmektedir. Tüm evrakların tamamlanması ile Dominik Başkonsolosluk çağrı merkezi olan +90 312 292 29 29 numaralarından randevu alımı da kolaylık sağlayacaktır.

Randevu alımı sonrasında Konsolosluk sayfası alanında bulunan form doldurulması da işlemlerin kolaylaşmasına yardımcı olacaktır. Eğitim durumuna göre değişen formların seçilmesi de linkte bulunan adres üzerinden yapılabilmektedir. Sayfa üzerinden yapılan gerekli bildirimler sonrasında tüm işlemlerin tamamlanması için başvuru onayı beklenmelidir.

Dominik Cumhuriyeti askerlik erteleme işlemlerinin yapıldığı T.C. Dış İşleri bakanlığı Santo Domingo Büyükelçiliği online adresi Santodomingo şeklinde olmaktadır. Kolaylık olması amacı ile tercih edilen konsolosluk için her zaman ilk olarak randevu alımı yapılmalıdır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1