Kuveyt Askerlik Tecili

Yurtdışında yaşayan, çalışan ve eğitim alan Türk vatandaşları konsolosluklara başvurdukları takdirde askerliklerini 6 ay, 1 yıl, 1.5 yıl, 2 yıl sürelerinde tecil ettirebilmektedirler. Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte Kuveyt’te çalışan ya da okuyan biri eğer askerliğini tecil ettirmek istiyorsa tam tecil süresini konsolosluklara ya da büyükelçiliklere başvurarak öğrenebilirsiniz çünkü bu süreler sürekli değişmektedir.

Kuveyt'te Eğitim

Kuveyt Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Yurtdışında yaşayan, çalışan ve eğitim alan Türk vatandaşları konsolosluklara başvurdukları takdirde askerliklerini 6 ay, 1 yıl, 1.5 yıl, 2 yıl sürelerinde tecil ettirebilmektedirler. Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte Kuveyt’te çalışan ya da okuyan biri eğer askerliğini tecil ettirmek istiyorsa tam tecil süresini konsolosluklara ya da büyükelçiliklere başvurarak öğrenebilirsiniz çünkü bu süreler sürekli değişmektedir. Kuveyt’teki kişiler için askerlik tecil işlemleri şu şekilde işlemektedir. Örneğin Kuveyt’te okumayı tercih eden bir öğrenciyseniz öncelikle okulunuzdan öğrenim belgesini temin etmelisiniz. Ardından bu belge ile müsait olan ve size en yakın olan Türkiye Cumhuriyeti’ne ait konsoloslukların veya büyükelçiliğin içindeki eğitim mübaşirliğine, eğitim ateşeliğine başvurmanız gerekmektedir. Bu başvuru sonra başvura yaptığınız resmi makam üzerinden Dış İşleri Bakanlığı’na haber verilir. Dış İşleri Bakanlığı da askerlik şubesini bilgilendirir.

Başvuru yaparken durumunuza göre çalışma izni, oturma izni, pasaport, öğrenci belgesi yanınızda bulunmalıdır. Ancak bazı konsoloslukların istediği farklı belgeler olabilir bu yüzden başvurudan önce mutlaka konsolosluk ya da büyükelçilikten bilgi alınmalıdır. Kuveyt Büyükelçiliği’ne başvurmadan önce öncelikle özel öğrenci statüsünü onaylatmalısınız aksi takdirde askerliğiniz tecil ettirilmeyecektir. Askerlik tecili için Konsolosluk üzerinden tecil sayısına göre “Askerlik İşlemleri” kısmında ilgili yere girerek ya da + 90 312 292 29 29 çağrı merkezini arayarak bilgi ve gerekli yardımı alabilirsiniz.

Bunun dışında Kuveyt Büyükelçiliği’ne ulaşmak için  +965 222 77 400 – 2253 1785-2256 4029 numaralarını arayabilir, +965 22 56 06 53 numarasına faks çekebilir veya Embassy eposta adresine eposta atabilirsiniz.

Bir öğrenci olarak askerlik tecili yaptırdığınızda tecil sürenizin belirlenmesi için okula ilk başladığınız yıl göz önünde bulundurulur. Eğer ki bundan önce dil okuluna gittiyseniz ve/ veya hazırlık okuduysanız öğrenim süresi hesaplanırken bu zamanlar sayılmayacaktır. Üniversite okuyan biriyseniz askerliğinizi 29 yaşınıza kadar, yüksek lisans ya da doktora yapan biriyseniz 35 yaşına kadar askerliğiniz tecil edilecektir. Eğer ki belirlenen öğrenim süresinde okulunu bitiremezseniz yaş sınırını geçmeden Türkiye Cumhuriyeti okulu bitirmeniz için size ekstradan 1 sene daha verecektir.

Bunlar dışında tecil yaptırırken dil okuluna gidiyorsanız sonrasında üniversite eğitimine devam edeceğinizi kanıtlamanız zorunludur. Askerlik tecil işlemleri ile ilgili gelişmeler Dış İşleri Bakanlığı’na ait Kuveyt sayfasında sürekli yayımlanmaktadır. Bu yüzden askerlik tecili başvurusundan önce buradaki duyuruları okumak sürecini kolaylaştıracak bir hareket olacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı’na ait + 90 312 292 29 29 çağrı merkezi numarasını dilediğinizde arayabilirsiniz. 24 saat hizmet veren bu çağrı merkezine askerlik tecili ile ilgili tüm sürece dair sorularınızı sorabilir ve bilgi alabilirsiniz. Bu çağrı merkezi Türkiye’nin büyükelçiliği ve konsolosluğu olan tüm ülkeler hakkında arayan kişilere yardımcı olmaktadır. Kuveyt Büyükelçiliği’ne ait +965 222 77 400 – 2253 1785-2256 4029 telefon numaralarını ise mesai saatleri içinde aramanız gerekmektedir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1