Sudan Askerlik Tecili

Eğer Sudan’da yaşayan ve/ veya çalışan, iş sahibi olan biriyseniz Türkiye Cumhuriyeti size askerliğini tecil ettirme hakkı verir. Bu hakkı kullanmak için gerekli evraklarla Hartum Büyükelçiliği’ne başvurmanız gerekmektedir.

Sudan'da Eğitim

Sudan Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Eğer Sudan’da yaşayan ve/ veya çalışan, iş sahibi olan biriyseniz Türkiye Cumhuriyeti size askerliğini tecil ettirme hakkı verir. Bu hakkı kullanmak için gerekli evraklarla Hartum Büyükelçiliği’ne başvurmanız gerekmektedir. Yurtdışında yaşayan, çalışan, gemi adamı statüsünde olan, sanatçı veya meslek mensubu olarak bulunan kişiler durumlarına göre 6 ay, 1 yıl, 1. 5 yıl, 2 yıl vb. sürelerde askerliklerini tecil ettirebilir. Bu süreler aynı zamanda bulundukları ülkelere göre değişmektedir. Bulunduğunuz ülkeye ait doğru tecil süresi bilgisine sahip olmak için Hartum Büyükelçiliği’ni aramanız doğru olacaktır.

Başvurunuz Hartum Büyükelçiliği’ne gittikten sonra önce Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı’na oradan da askerlik şubesine iletilir. Tecil durumu kabul edildikten sonra bilgilendirme Hartum Büyükelçiliği tarafından başvuran kişiye yapılmaktadır. Başvuru sırasında mutlaka oturma ve/ veya çalışma izni, pasaportunuz ya da kimliğiniz, vesikalık fotoğrafınız bulunmalıdır. Ancak başvurduğunuz ülkeye göre değişiklik olabileceği için Türkiye Dış İşleri Bakanlığı’na ait Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluk İşlemleri web sitesi olan gidilerek bilgi alınmalıdır.

Yurtdışında çalışan, iş yeri sahibi olan, bir sanatçı ya da meslek mensubu olarak bulunan ya da gemi adamı statüsünde yabancı firmalara ait gemilerde çalışan biri olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti size 38 yaşınıza kadar askerliğini tecil ettirme hakkı verir. Bu süreç 38 yaşınıza girdiğiniz yılın son gününe kadar devam eder. Aynı yılın son ayı askerlik şubeleri size gelip askerlik yapmakla ya da dövizle askerlik hakkında bilgi verir. Eğer bir takvim yılı içinde 184 günden fazla Türkiye’de bulunduğunuz tespit edilirse size verilen askerlik tecili iptal olur ve asker kaçağı olarak ilan edilirsiniz. Yani Türkiye’ye bundan sonra giriş yaptığınızda sizi direk askerlik şubesine götüreceklerdir.

Eğer yurtdışında üniversite okuyorsanız 29 yaşına ya da yükseköğrenim görüyorsanız 35 yaşına kada askerliğiniz tecil edilebilir. Ancak bu sürenin belirlenmesi için en önemli etken öğrenim sürenizdir. Bu süre okulunun 1.sınıfından itibaren belirlenir. Belirlenen eğitim süresi sonunda mezun olamayan kişiler için fazladan 1 sene daha mezun olabilmesi için hak tanınır.

Askerlik tecili yapacak kişiler şahsen başvuru yapmalıdır. Ancak bir çalışan ya da işveren olarak 2. Kez askerliklerini tecil ettirmek isterlerse posta yoluyla da başvuru yapma hakları doğar. Tüm süreçle ilgili resmi makamlardan yardım ve bilgi almak için kullanabileceğiniz bazı araçlar vardır. Konuyla alakalı 7 gün 24 saat çalışan Dış İşleri Bakanlığı’na ait + 90 312 292 29 29 numaralı çağrı merkezini arayabilir, Hartum Büyükelçiliği’ne ait  web sitesini ziyaret edebilir ve yine Hartum Büyükelçiliği’ne ait eposta adresine eposta atabilir, 249 183 794 215 / 794 216 numaralı büyükelçilik telefonunu arayabilir ya da 249 183 794 218 numaralı faks numarasına faks çekebilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1