Arjantin Askerlik Tecili

Özel öğrenci statüsünde olan yurtdışında eğitim gören öğrencilerin askerlik tecil işlemleri Askerlik Kanunda düzenlenmiştir. Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler bu konuda bilgi sahibi olmalıdır. Arjantin yabancı öğrenciler tarafından en fazla tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır.

Arjantin'de Eğitim

Üniversite Rehberi: Arjantin

Özel öğrenci statüsünde olan yurtdışında eğitim gören öğrencilerin askerlik tecil işlemleri Askerlik Kanunda düzenlenmiştir. Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler bu konuda bilgi sahibi olmalıdır. Arjantin yabancı öğrenciler tarafından en fazla tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Ülkemizden de buraya eğitim için giden pek çok öğrenci bulunmaktadır. Arjantin askerlik tecili işlemlerinin de eğitiminizin aksamaması için zamanında yapılması gerekir.

Ülkemizde askerlik erkekler için zorunlu kılınan hizmetler arasındadır. Erkekler herhangi bir sağlık sorunu olmadığı sürece askerliklerini belirlenen yaşlar arasında yapmalıdır. Askerlik Kanununda askerlik yapmak için belli yaş aralığı belirlenmiştir. Yurtdışı eğitim görenler bu yaşlar arasında olmak kaydıyla askerlik tecili yaptırabilir. Arjantin askerlik tecili için burada eğitim gören öğrenciler de bu haktan yararlanabilir.

Arjantin’de bulunan eğitim kurumlarında ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora eğitimi alanlar, dil eğitimi alanlar yaş ve yıl koşullarına uyarak askerlik tecili yaptırabilirler. Eğitimini bu ülkede yapanlar ya da yapmak isteyenler dil eğitimi için en fazla 2 yıl, ön lisans için 4 yıl, lisans için 7 yıl, yüksek lisans ile doktora eğitimi için de en fazla 6 yıl süreyle askerlik tecili yaptırma olanağına sahiptir.

Askerlik Kanununda belirlenen bu süreler için bir de yaş sınırı belirlenmiştir. Yüksek lisans ile doktora dışındaki eğitimlerinizde yaş sınırı 29 yaş, doktora ve yüksek lisans için de 35 yaş sınır belirlenmiştir. Bu yaş sınırı dolmadan henüz eğitiminizi tamamlamamış olursanız birer yıllık sürelerle askerlik tecilini yine yaptırabilirsiniz.

Arjantin ülkesini eğitim için tercih ettiğinizde başkent Buenos Aires ‘te bulunan T. C. Arjantin Konsolosluğu (Buenos) internet adresi üzerinden askerlik tecili işlemlerini yaptırmak için randevu alabilirler. Özel öğrenci statüsünde yapacağınız başvuruda randevunuza gerekli belgelerle birlikte gitmek zorundasınız. Aksi halde eğitiminizi aksatabilirsiniz.

Arjantin Askerlik Tecili Nasıl Yapılır?

Gençler yurtdışı eğitim almak için Arjantin’de bulunan uluslararası alanda kabul görmüş üniversiteleri çok tercih ederler. Gerek lisans, ön lisans olsun, gerekse yüksek lisans ve doktora olsun bu ülkede en iyi üniversitelere eğitim alabilirsiniz. İsterseniz dil eğitimi almak için de bu ülkeyi tercih edebilirsiniz.

Ön lisans, lisans, dil eğitimi alacak öğrenciler kabul edildikleri üniversiteden eğitim belgelerinizi alarak T. C. Arjantin Buenos Aires Konsolosluğundan randevu alarak askerlik tecil işlemlerini yapabilirler.

Doktora ve yüksek lisans için eğitim alacaklar ise eğitim kurumlarından öğrenim belgelerini alarak aynı şekilde konsolosluktan askerlik tecili yapmak için randevu alabilirler.

Arjantin yurtdışı eğitim için bu ülkeye gidecekler, bu ülkede eğitimlerine devam eden öğrenciler internet adresine girerek buradan özel öğrenci statüsünde askerlik tecil işlemleri yapmak için randevu alabilirler. Askerlik tecil için sormak istediklerini konsolosluğun + 90 312 292 29 29 numaralı telefonundan da bilgi alabilirler. Yanlarında eğitim belgeleri ve kimlikleri ile randevuya giderek işlemlerini tamamlayabilirler.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1