Bosna Hersek Bayrağı

Bosna Hersek bayrağı hem görüntü hem de taşımış olduğu anlam ile ülke için en önemli semboldür. Bosna-Hersek bayrağını 9 adet yıldız, sarı bir üçgen ve mavi bir zemin oluşturmaktadır. Bosna Hersek bayrağı slav renklerini andıran bir renge sahiptir.

Bosna Hersek'te Eğitim

Bosna Hersek Bayrağı Anlamı

Bosna Hersek bayrağı hem görüntü hem de taşımış olduğu anlam ile ülke için en önemli semboldür. Bosna-Hersek bayrağını 9 adet yıldız, sarı bir üçgen ve mavi bir zemin oluşturmaktadır. Bosna Hersek bayrağı slav renklerini andıran bir renge sahiptir ve Bosna Hersek bayrağının anlamı elbette ki ülke için önemli bir hikayeden oluşmaktadır.

Bosna Hersek Bayrağı Tarihi

Bosna-Hersek bayrağı 04.02.1998 yılında kabul edilmiştir. Bayrak BM yüksek temsilcisi Carlos Westendorf tarafından son hali verilerek benimsenmiştir. Bosna Hersek bayrağında yer alan renkler ve semboller özel bir anlam taşıyor.

Bosna Hersek Bayrağı Hangi Renklerden Oluşuyor?

Bosna-Hersek bayrağı mavi bir zemin üzerinde beyaz yıldızlar ve üçgen sarı bir renkten oluşmaktadır. 1998 yılından bu yana aynı bayrağı kullanan Bosna-Hersek Avrupa’dan esinlenmiş ve geleceği, aydınlık bir dönemi simgelemektedir. Bosna-Hersek bayrağındaki sarı renkli üçgen güneş ve barışı simgelemektedir. Ayrıca bu sembol Kral Stephen Tvrtho’nun Savaş armasında yer almaktadır.

Bosna Hersek Bayrağı Renkleri Anlamı?

Bosna-Hersek bayrağındaki mavi Avrupa’yı simgelemektedir. Yıldızlar da yine Avrupa’yı temsil ediyor. bayrağın en önemli simgesi olan sarı üçgen ise barış ve güneşin sembolü olarak kabul edilmektedir. Bosna-Hersek bayrağı değişikliğe uğramamıştır ve ülkenin kullanmış olduğu farklı bayraklar bulunmamaktadır.

Bosna Hersek Bayrağı Amblemi Neyi Anlatmaktadır?

Bosna-Hersek bayrağı üzerinde birçok amblem bulunuyor. 3 renkten oluşan bu bayrakta mavi ve Avrupa’yı temsil eden bir görünüm sağlanırken aynı zamanda yıldızlar ve sarı renkli oluşturulan üçgen ile de ülkenin özgürlüğüne düşkünlüğü, bağımsızlığı ve barışçıl tavrı simgelemektedir.

Bosna Hersek Bayrağı Nasıl Çizilir Çizilirken Nelere Önem Verilmelidir?

Bosna-Hersek bayrağı en renkli bayraklar arasında yer almamaktadır. Sahip olduğu simgeler ve şekiller bu bayrağın çiziminin zor olmasına neden oluyor. Mavi zemin üzerinde sarı bir dik üçgenden ve 9 tane yıldızdan oluşan bayrak hesaplamalar yapılarak çizilmelidir. Bayrak simgesinde dikkat edilmesi gerekenler arasında yıldızların arasındaki mesafe eşit olmalıdır. Bayrağa bütün ve ölçülü bir görünüm kazandırılması gerekmektedir.

Bosna Hersek Bayrağının İlk Kez Göklere Çekiliş Tarihi?

Bosna-Hersek bayrağı tarihte değişikliğe uğramayan bayraklar arasında yer alıyor. Ülkenin sahip olduğu bayrak ilk kez 04.02.1998 yılında göndere çekilmiştir ve ülkenin bayrağı olarak mavi zeminli 9 yıldızlı ve sarı üçgenden oluşan bayrak kabul edilmiştir. Bosna-Hersek tarihi ve ülkenin yaşamış olduğu milli mücadele, barışçıl simgeleri üzerinde barındıran bir bayrağı kabul etmesini sağlamıştır.

Bosna Hersek Bayrağı Kaç Yaşındadır?

Bosna-Hersek bayrağı 1998 yılından bu yana ülkenin simgesi olarak kabul edilmiştir. 21 yıllık bir tarihe sahip olan ülke bayrağı hâlâ etkisini sürdürmektedir ve ülkenin simgesi olarak gökler de dalgalanmaktadır. Ülke için başarılı bir simge olarak görülen ve ülke hedeflerini simgeleyen Bosna-Hersek bayrağı tarihte değişikliğe uğramamış ve önemini kaybetmemiştir.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.    whatsapp1