Bosna Hersek Askerlik Tecili

Eğitim sebebi ile Bosna Hersek’te bulunan kişiler eğitim gördüğünü kanıtlayan belge ile gerekli kurumlara başvuru yapmalıdır. Bosna Hersek Konsolosuğu’na yapacağınız başvurularla birlikte erteleme işlemleri için ilk adımları da atmış olacaksınız.

Bosna Hersek'te Eğitim

Üniversite Eğitim Rehberi

Askerlik yaşı gelen her birey için şart olarak sunulmaktadır. Ülkemizde de askerlik yaşı ile eğitim yaşı çakışmaktadır. Yurtdışına eğitim görmek için giden kişiler de bu işlemler için oldukça fazla kafa yormaktadır. Gidilen ülkelerde askerlik erteleme işlemleri değişkenlikler gösterebilmektedir. Eğitim ya da iş sebebi ile kişiler askerliklerini belirli noktalarda bulunan temsilciliklerde erteletme işlemlerine tabi tutmaktadırlar. Bu süreler bulunduğunuz ülkelerde sizlerin yapacağı şahsi işlemler sırasında belirlenebilmektedir. Bosna – Hersek askerlik tecili (erteleme) işlemleri de kişilerin kendi yapacakları başvurular ile netlik kazanmaktadır.

Özellikle eğitim sebebi ile Bosna Hersek’te bulunan kişiler eğitim gördüğünü kanıtlayan belge ile gerekli kurumlara başvuru yapmalıdır. Ayrıca Bosna Hersek Konsolosuğu’na yapacağınız başvurularla birlikte erteleme işlemleri için ilk adımları da atmış olacaksınız. Özellikle Dışişleri Bakanlığı’na bildirilen bu durum kısa süre içerisinde netlik kazanacaktır. Eğitim görmek için bu ülkede bulunan kişiler istenilen gerekli belgeleri toplamakta yükümlüdür. Dolayısı ile özel öğrenci statüsünde bulunan kişiler Bosna – Hersek askerlik tecili (erteleme) işlemleri için konsolosluklardan randevu almalıdır. Hatta sizlere yakın olan temsilciliklerden bu işlemleri rahatça yapmanız mümkündür.

Konsolosluk Çağrı Merkezi’ni 7 gün 24 saat arayıp gerekli bilgileri almanız mümkündür. Bu kurumun iletişim numarası +90 312 292 29 29 olarak kayıtlara geçmektedir. Denkliği kabul edilen fakülte ya da yüksek okulda okuyan kişiler ülkedeki Eğitim Müşavirlikleri’nden da gerekli işlemleri yapabilmektedir. Tüm işlemlerin sıkıntısız bir şekilde yapılabilmesi için özel öğrencilik statüsünün tanınması gerekmektedir.

Bosna Hersek Askerlik Tecili ile Yeni Bir Adım

Askerlik erteleme süreleri lisans ve yüksek lisans için farklılıklar göstermektedir. Yurtdışı eğitimini lisans üzerine yapan kişiler askerliklerini 29 yaşına kadar erteletebilmektedir. Eğitimlerini yüksek lisans üzerine yapan kişiler ise 35 yaşına kadar askerlik erteletebilmektedirler. Erteleme işlemleri okulların azami mezuniyet süresine göre şekillenmektedir. Örneğin 4 yıllık bir okul için erteleme işlemleri 7 yıllık süre ile sınırlandırılmaktadır.  Dil eğitimleri bu sürelerin üzerine eklenip çıkarılmamaktadır. Dil eğitim süreleri bu konu kapsamında dikkate alınmamaktadır.  Erteleme işlemleri için pasaport, nüfus cüzdanı ve eğitim gördüğünüzü ispatlamanız için öğrenci belgesi gerekmektedir. Ayrıca özel öğrenci statüsünün tanındığını gösteren belge de bu konuda yardımcı olan evraklar arasında yer almaktadır.

Bosna – Hersek askerlik tecili (erteleme) işlemlerinizi Saraybosna Büyükelçiliği ya da Mostar Elçiliği’nde yapabilmeniz mümkündür. Saraybosna Büyükelçiliği irtibat numarası +387 33 568 791 / 92-93 olarak hizmet vermektedir. Ayrıca Saraybosna internet adresi üzerinden de gerekli işlemleri yapmanız mümkündür. Mostar Başkonsolosluğu’nda bir işleminiz olacaksa +387 36 551 209 numarasından ulaşabilmeniz mümkündür.

Consulate e-posta adresinden de gerekli maili göndererek destek görmeniz mümkündür. İş veya başka bir sebeple askerlik ertelemesi yapacak kişiler oturma ya da çalışma iznine sahip olmalıdır. Bu sebeple erteleme işlemlerinde de bu belgeleri yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Bu konular ile alakalı gerekli tüm bilgileri https://www.konsolosluk.gov.tr/  adresinden öğrenmeniz mümkündür.

Bosna Hersek Askerlik Tecili
Puanla
[OY: 2 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1