Danimarka Askerlik Tecili

Askerlik yapmak ülkemizde erkekler için zorunlu bir hizmettir. Askerlik ayrıca belli yaş sınırları arasında yapılmalıdır. Yurtdışında eğitim görenler ise özel öğrenci statüsünde kabul edildiği için belli koşullarda askerlik tecili yapabilirler. Danimarka askerlik tecili konusunda da öğrenciler aynı koşullarda başvurusunu yapabilir.

Danimarka'da Eğitim

Yurtdışı Rehberi

Askerlik yapmak ülkemizde erkekler için zorunlu bir hizmettir. Askerlik ayrıca belli yaş sınırları arasında yapılmalıdır. Yurtdışında eğitim görenler ise özel öğrenci statüsünde kabul edildiği için belli koşullarda askerlik tecili yapabilirler. Danimarka askerlik tecili konusunda da öğrenciler aynı koşullarda başvurusunu yapabilir. Eğitimlerini aksatmamak için öğrencilerin askerlik tecil sürelerine dikkat etmesi gerekir.

Danimarka yurtdışı eğitim almayı isteyen öğrencilerin tercih ettiği ülkelerden biridir. Bu ülkede eğitiminizi tamamlamak için askerlik tecil işlemlerini de zamanında yapmanız gerekmektedir. Askerlik yaşında herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan kişiler başka bir mazereti bulunmuyorsa askere gitmek zorundadır. Ancak yurtdışında eğitim görenler bundan istisnadır. Bu öğrenciler askerlik tecilini koşullara uyuyorlar ise yapabilirler. Bu şekilde eğitimlerine de aksatmadan devam etmiş olurlar.

Danimarka’ da ister dil eğitimi alın, isterseniz ön lisans, lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitim alın. Askerlik Kanunda belirtildiği gibi yaş ve yıl koşullarını sağladığınız takdirde askerlik tecili yapabilirsiniz. Dil eğitiminde en çok 2 yıl süreyle, ön lisans için 4 yıl, lisans eğitiminde 7 yıl, doktora ve yüksek lisans için bu ülkede bulunanlar ise 6 yıl askerlik tecili yapabilirler.

Askerlik tecili için bu yılların geçerli olabilmesi öğrencilerin yaş sınırını geçmemiş olmasına da bağlıdır. Dil eğitiminde, ön lisans, lisans eğitiminde öğrencilerin askerlik tecili yaptırmak için en fazla 29 yaş sınırı düzenlenmiştir. Bu yaş sınırı yüksek lisans ve doktora eğitimini görenler için 35 olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin eğitimleri devam ettiği sürece yaş sınırını doldurmamış olmak koşulu ile askerlik tecilini birer yıl daha uzatabilirler. Yaş sınırının dolmuş olması halinde tekrar askerlik tecili yapılamaz.

Eğitim için Danimarka üniversitelerini tercih eden öğrenciler ülkenin başkenti olan Kopenhag şehrindeki T. C. Danimarka Konsolosluğu (Kopenhag) web adresi üzerinden askerlik tecili yapmak için randevu alabilirler. Öğrenciler konsolosluktan özel öğrenci statüsünde askerlik başvurusu yapabilirler.

Askerlik Erteleme Nasıl Yapılır?

Danimarka üniversitelerinde uluslararası alanda eğitim alan ön lisans, lisans öğrencileri, dil eğitimi alanlar, ön lisansı tamamlayarak dikey geçiş yapanlar eğitim gördükleri üniversiteden öğrenci belgesini alarak T. C. Danimarka Kopenhag Konsolosluğundan randevu alabilirler.

Yüksek lisans ve doktora eğitimini alan öğrenciler de aynı şekilde eğitim kurumlarından öğrenci belgelerini alarak konsolosluktan askerlik tecili için randevu alabilirler.

Yurtdışı eğitimi için Danimarka üniversitelerinde kariyerine devam etmek isteyenler eğitimlerini aksatmamak için askerlik tecilini zamanında yapmalıdır. Öğrenciler kabul edildikleri üniversiteden öğrenci belgesini alarak internet sitesinden özel öğrenci statüsünde başvurarak randevu alabilirler. Randevuya öğrenci belgeleri ve kimlikleri ile giderek Danimarka askerlik tecili yaptırabilirler. Askerlik tecili hakkında bilgi almak isteyenler konsolosluğun + 90 312 292 29 29 numaralı telefonundan ilgililere ulaşabilir. Ayrıca detaylı bilgi için hizmet aldığınız Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı kurumumuza da başvurabilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1