Kolombiya Askerlik Tecili

Bogota Kolombiya’nın başkenti olmakla birlikte başkonsolosluğuna da ev sahipliği yapmaktadır. Askerlik tecili nasıl yapılır ne gibi avantajları vardır, en uygun yol hangisidir gibi soruların cevabını konsolosluktan öğrenebilirsiniz.

Kolombiya'da Eğitim

Kolombiya Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Bogota Kolombiya’nın başkenti olmakla birlikte başkonsolosluğuna da ev sahipliği yapmaktadır. Askerlik tecili nasıl yapılır ne gibi avantajları vardır, en uygun yol hangisidir gibi soruların cevabını konsolosluktan öğrenebilirsiniz. İkamet veya çalışma iznine sahip olarak çalışan, işveren iseniz  yabancı ülkelerde bulunan veya yabancı bandıralı gemilerde gemi adamı statüsünde çalışan yükümlüler durumlarını ispata yarayan belgeler ile bağlı bulundukları Dış Temsilciliklerine başvuru yapıldığında, askerlikleri oturma veya çalışma izinlerinin sürelerine göz önüne alınarak değişkenlik gösteren sürelerle 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar ertelenebilir.

Askerlik tecil işlemleri için en uygun seçenek, Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Genel Müdürlüğü Yurtdışı Öğrenciliği Tanıma Birimine başvuru da bulunmaktır. Birimde yapılan ise, öğrencinin teslim ettiği belgeler eksiksiz ve yanlışsız ise bir hafta içinde öğrencinin yurtdışında ki almış olduğu eğitime onay verilir ve Milli Savunma Bakanlığına haber verilerek öğrencinin askerliğini tecil etmesini sağlar.

Bogota    adresi üzerinden Kolombiya askerlik tecili işlemlerini ilk kez erteleme yapacaksanız ilk erteleme başvurusunu tıklayarak Kolombiya’da özel öğrenci pozisyonu ülke temsilciliğini seçerek kolay bir şeklide başvuru da bulunabilirsiniz. Fax çekebilir  (1) 321 00 70 / 73 / 75 telefon numarası ile iletişime geçebilirsiniz.

Eğitimini Kolombiya’da devam etmek isteyen ve eğitimi devam ettiği süre zarfında askerlik yaşının gelmesi bir öğrenci için tecil gerektiren bir durumdur. Kolombiya askerlik tecili işlemleri için gerekli evraklara ve işlemlere ihtiyaç bulunmaktadır. Öncelikle  Konsolosluk adresi üzerinden Kolombiya ve Bogota Büyükelçiliği seçilerek buradan askerlik tecil işlemi için randevu talebinde bulunulmalıdır. Randevu talebi kabul edildikten sonra tecil evrakları ile randevu tarihi ve saatinde Büyükelçiliğe gidilerek gerekli işlemler tamamlanmalıdır. Dikkat edilmesi gereken husus 1,5 yıl süresi içerisinde talep edilmiş olan akademik amaçlı programa kayıt işleminin gerçekleştirilmiş olmasıdır.

2 yıllık eğitim veren kolej ya da benzeri kurumlarda: Akademik eğitim veren 2 yıllık okullarda eğitim almak isteyen adaylar, maksimum 3,5 yıla kadar, kayıt yaptıracakları kurumlardan alacakları belge ile askerlik görevlerini tecil ettirebilirler. Yurtdışında 4 yıllık eğitim veren Üniversitelerde lisans eğitim almayı planlayan öğrenciler, kaydını tamamlayacakları Üniversitelerden alacakları öğrenim belgesi ile tecil işlemini 7 yıl uzatabilirler. Lisans eğitim programlarına katılacak olan adayların askerlik tecil ettirme hakkından kullanabilmeleri için 29 yaşını geçmeden müracaat etmeleri gerekmektedir.

Yurtdışında eğitim veren üniversitelerin belirtilen akademik programlarında okuyan öğrenciler için askerlik tecil süresi 6 yıl kadardır. Doktora eğitim programına katılacak olan adayların askerlik görevlerini tecil ettirme hakkından yararlanabilmeleri için 33 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir. Başvurulara Haziran ‘da başlar ve ertesi yıl Nisan’a kadar devam eder. Mağdur olmamak için tarihlere dikkat etmek oldukça önemlidir.

Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı Bogota Büyükelçiliği Bogota sayfasına giriş yaparak Kolombiya askerlik tecili hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1