Kostarika Askerlik Tecili

Vatandaşı olduğu ülkenin dışında bir yer okuyan ve çalışan kişiler için farklı askerlik tecili koşulları bulunmaktadır. Ülkelere göre değişmekle birlikte bir kişi eğer Kosta Rika’da okuyorsa ortalama 1.5 yıl askerliğini tecil edebilir.

Kostarika'da Eğitim

Kostarika Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Vatandaşı olduğu ülkenin dışında bir yer okuyan ve çalışan kişiler için farklı askerlik tecili koşulları bulunmaktadır. Ülkelere göre değişmekle birlikte bir kişi eğer Kosta Rika’da okuyorsa ortalama 1.5 yıl askerliğini tecil edebilir. Eğitim almak için Kosta Rika’yı düşünüyorsanız askerliğiniz için şunları yapmanız gerekmektedir: İlk başta öğrenim belgeniz ile birlikte Kosta Rika Türk Konsolosluğu’na başvurmalısınız. Konsta Rika Konsolosluğu üzerinden Dışişleri Bakanlığı’na askerlik teciliniz ile ilgili bilgi gider. Dış İşleri Bakanlığı sonrasında askerlik şubesine bildirin yapar ve askerlik tecili işlemleriniz başlatılır.

Konsolosluğa başvurulurken dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır o da Kosta Rika’da ikamet ettiğiniz yerde bulunan konsolosluğa başvurulmalıdır. Ayrıca askerlik tecil ettirmeye dair son bilgileri konsolosluktan edinilmesi daha doğru olacaktır. Çünkü bu süreler sürekli değişmektedir. Yurtdışında eğitim, çalışma vb. nedenlerden dolayı askerliklerini tecil ettirmek isteyen kişiler bulundukları yerdeki Türkiye Cumhuriyeti Konsoloslukları’ndan yardım alabilirler. Askerlik tecili için gerekli belgeler arasında çalışma ve oturma izni, pasaport ve öğrenim belgesidir. Ancak bazen farklı evraklar da istendiği için konsolosluk başvurusundan önce mutlaka oradan bilgi alınmalıdır.

Kosta Rika’da eğitim için bulunan öğrenciyseniz öncelikle konsolosluğa başvurmalısınız. Kosta Rika’da bulunan San Hose Konsolosluğu içinde yer alan eğitim ateşeliği size yardımcı olacaktır. Bunun San Hose Konsoloğu’ndaki eğitim ateşeliğinde özel öğrenci statüsünde randevu almanız yeterli olacaktır. Randevuyu telefonla veya konsolosluk randevu formunu doldurarak alabilirsiniz.

İlk defa askerliğinizi tecil ettirecekseniz Konsolosluk adresindeki askerlik erteleme işlemleri altındaki ilk kez askerlik tecil ettirme kısmına girmeli ve Kosta Rika özel öğrenci statüsü ile ülke temsilciliğini seçerek hemen randevu alabilir veya +506 47002104 numaralı San Hose Türk Konsolosluğu numarasını ya da + 90 312 292 29 29 konsolosluk çağrı merkezini arayarak günün her saati konsolosluk yetkililerinden bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca +506 47002104 numarasını arayarak San Hose Türk Konsolosluğu bünyesinde bulunan eğitim ateşeliğine ulaşmanız da mümkündür. Bunun dışında Sanhose linkinde bulunan formu doldurarak hem başvuru için gerekli belgeler hakkında bilgi alabilir ya da aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Kosta Rika’da okurken özel öğrenci statünüzün kabul edilmesinin ardından askerlik teciliniz kabul olacaktır. Bu yüzden öncelikle özel öğrenci olarak kabul edilmek için gerekli işlemler yapılmalıdır. Burada okuyan öğrenciler üniversite eğitimi alıyorsa 29 yaşına kadar, yüksek lisans veya doktora eğitimi alıyorlarsa 35 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirebilmektedirler. Ayrıca dil eğitimleri ve hazırlık sınıfları dışında eğitim süresinde mezun olamayan kişilerle mezun olmaları için yaş sınırını geçmemek koşulu ile 1 sene daha ekstradan süre verilmektedir.

Eğitim süresinin belirlenmesinde dikkate alınan ilk unsur okula başlanana yıldır. Buna göre süre tespit edilir ve öncesinde dil okulu, hazırlık sınıfı vs alındıysa bunlar göz önüne alınmaz. Sanhose adresini takip ederek ve Emajada adresine eposta atarak askerlik tecili ile ilgili son durumlar takip edilebilir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1