Meksika Askerlik Tecili

20 Yaşına gelmiş her erkek Türk vatandaşı askerlik yapmam zorunluluğuna sahiptir. Sağlık ve benzeri askerliğine mani olmayan bir durum olmadığı takdirde bireyin askerlik yükümlülüğünü gerçekleştirmemesi cezai yaptırımlara neden olmaktadır.

Meksika'da Eğitim

Meksika Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

20 Yaşına gelmiş her erkek Türk vatandaşı askerlik yapmam zorunluluğuna sahiptir. Sağlık ve benzeri askerliğine mani olmayan bir durum olmadığı takdirde bireyin askerlik yükümlülüğünü gerçekleştirmemesi cezai yaptırımlara neden olmaktadır. Yurtdışında yaşayan ve askerlik yaşına gelmiş olan bireylerin bu ülkede yer aldıkları konuma göre askerliklerini erteletme durumları söz konusu olabilmektedir. Meksika askerlik tecili (erteleme) işlemleri için işçi, işveren ve gemi adamı statüsünde bulunanların Meksika Büyükelçiliğinden öncelikli olarak randevu alarak şahsi olarak başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Birden fazla vatandaşlık statüsüne sahip olan kişilerin de askerlik erteleme başvurusunu gerçekleştirirken randevu aldıktan sonra şahsi olarak Meksika Büyükelçiliğine meksika.be.mfa.gov.tr/ giderek gerekli evrakları ile müracaat etmeleri gerekir. Özel öğrenci statüsünde ise bireylerin yine randevu işlemini oluşturduktan sonra bizzat başvuru tarihinde gereken evraklarını burada yer alan Eğitim Ataşeliği’ne bildirmeleri gerekmektedir.

Meksika askerlik tecili (erteleme) başvurusunu bir kez gerçekleştirdikten sonra işçi, işveren statüsünde bulunan kişilerin 2. kez erteleme başvurusunu posta yoluyla gerçekleştirmeleri mümkün olacaktır. Ancak diğer meslek ve grupta yer alan kişilerin şahsi olarak başvurularını gerçekleştirmeleri gerekir. Askerlik ve diğer vatandaşlık işlemleri için adresinden araştırma yapabilirsiniz.

İşçi, işveren veya meslek ya da sanat mensubu kişilerin askerlik erteleme işlemleri ile ilgili esaslar 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 35/g maddesi ile belirtilmiştir. Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan yurtdışı askerlik işlemleri uygulama esasları hakkındaki özel talimat da gerekli bilgilere yer verilmiştir. Bu bilgiler incelendiğinde askerlik çağında her erkeğin nüfus kütüğüne yazılı olan yaşına göre hesaplanmaktadır. Bireyin 20 yaşına girdiği senenin Ocak ayının 1. günü itibarıyla askerlik yükümlülüğü başlar ve bu çerçevede vatandaşlarımızın askerlik hesaplamalarında doğum tarihi değil doğum yılı esas alınmaktadır.

Meksika askerlik tecili (erteleme) işlemi için yurtdışında yaşayan bireylerin yurt dışında çalıştıkları kuruma bağlılıklarını ispat edecek belgeler ile Meksika Büyükelçiliğine başvurmaları gerekmektedir. Çalışmalarının devamını gösteren bu belge ile askerlik erteleme işlemi 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar devam etmektedir. Bu kişilerin ilk erteleme başvurularını şahsi olarak gerçekleştirmeleri gerekirken 2 ve daha sonraki erteleme taleplerini posta ve eposta yöntemi ile yapabilmektedirler.

Meksika askerlik tecili (erteleme) işlemlerine işçi, işveren ve sanat erbabı yukarıda saymış olduğumuz kriterlere bağlı olarak gerçekleştirirken, öğrencilik nedeniyle Meksika’da bulunan kişilerin ise farklı şartlar ile bu ülkede askerliklerini erteletebilmeleri mümkün olacaktır. Bu konuda ilk başta dikkat edilmesi gereken husus un iki ülke arasındaki eğitim kurumlarının denkliğidir.

Meksika askerlik tecili (erteleme) işlemi ve diğer işlemler ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız askerlik işlemi için gerekli olan evrakların neler olduğu hakkında bilgi edinmek istiyorsanız online adresimiz üzerinden bilgi alabileceğiniz gibi başvuru işlemlerinin gerçekleştirilmesi için de destek alabilirsiniz. İki veya daha fazla vatandaşlık sahibi olan kişilerde ise askerlik yükümlülüğü bir kez ertelendiği takdirde iki veya daha fazla ertelemeye gerek olmaksızın 38 yaşında sonuna kadar devam eder.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1